Rasa psa labrador retriever 0
Rasa psa labrador retriever

Rasa psa labrador retriever

Labradory, to wygrywająca w rankingach popularności rasa psów. Nie tylko w Europie, ale także w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Pochodzą z Wielkiej Brytanii, a właściwie zostały przywiezione do kraju przez brytyjskich marynarzy, najprawdopodobniej z okolic Nowej Funlandii, czyli wschodniego wybrzeża Kanady. Pierwsze psy dotarły do Europy na początku XIX wieku. Na początku były pomocnikami rybaków lecz bardzo szybko zauważone zostały wśród arystokracji. Okazało się bowiem, że psy te dzięki wyśmienitemu węchowi oraz delikatnemu chwytowi sprawdzały się jako psy myśliwskie i były idealne podczas polowań na dzikie ptactwo. Mówi się, że dobrze wyszkolony labrador potrafi w nienaruszonym stanie przenieść w pysku surowe jajko. 

Psy rasy labrador retriever pojawiły się w naszym kraju w 1986 roku. Pierwszym psem w Polsce była biszkoptowa Tumark Barry. Równocześnie też zaczęła działać w naszym kraju pierwsza hodowla labradorów.

 

Wygląd psa rasy labrador retriever

Psy rasy labrador retriever należą do ras psów średnich. Mają krótką, gęstą sierść, która jest twarda w dotyku. Ich podszerstek jest gruby, dzięki czemu chroni psa podczas zmieniających się warunków atmosferycznych. Spotykamy labradory czarne, biszkoptowe (żółte) oraz wątrobiane (brązowe). Warto wspomnieć, że żółty i brąz początkowo uważane były za błąd w hodowli. Po czasie jednak zaczęto traktować je na równi z kolorem czarnym. Każde z tych umaszczeń może wystąpić w różnych odcieniach jednak futro zawsze będzie jednokolorowe. Może natomiast pojawić się biała plamka na klatce piersiowej. Głowa labradorów jest szeroka, a średniej wielkości, inteligentne oczy są w odcieniach brązu. Psy ważą 29-36 kg, suki natomiast 25-32 kg. Osiągają wysokość 54-57 cm. Labradory żyją średnio 11-13 lat. To psy o mocnym kośćcu - są muskularne i silne. Charakterystyczny jest także ogon labradora - średniej długości, gruby u podstawy i zwężający się ku końcowi. 

 

Charakter psa rasy labrador retriever

Najważniejszą i chyba najbardziej cenioną cechą charakteru labradora jest jego opanowanie, cierpliwość i łagodność w stosunku do ludzi oraz innych zwierząt. Pies tej rasy nie będzie miał problemu z zaakceptowaniem innego gatunku mieszkającego w domu, a spotkane na spacerze psy chętnie zaprosi do zabawy. Bo labradory kochają się bawić! To chyba jedna z najbardziej radosnych ras, jakie mamy na świecie. Szczególnie uwielbiają maskotki, sznury i duże piłki.

Te łagodne i serdeczne psiaki szczekaniem mogą próbować zwrócić na siebie uwagę właściciela, ale ich szczekanie raczej nie powinno być uciążliwe. 

Psy rasy labrador retriever nie są wrogie czy agresywne i nigdy bez powodu nie rzucą się na nikogo. Jeśli możemy zauważyć u nich takie zachowanie, przyczyn należy szukać w błędach wychowawczych. Są z reguły przyjaźnie nastawione do ludzi, dlatego nie sprawdzą się w roli stróża.

Psy rasy labrador retriever kochają też dzieci. Są wobec nich lojalne i wyrozumiałe. Należy jednak być ostrożnym podczas ich zabawy, ponieważ nasz pupil nie zdający sobie sprawy ze swojej masy i siły, rozmiarem może przypadkiem przewrócić dziecko. Dzięki ich charakterowi, inteligencji oraz ogromnej czułości psy te często są asystentami osób niepełnosprawnych - mogą być przewodnikami niewidomych, pracować z dziećmi czy być ratownikami.  Są niezwykle odporne na ból związany z nadepnięciem, szarpnięciem czy uszczypnięciem. Potrafią także ostrzec chorych przed zbliżającym się atakiem (np. chorych na epilepsję). Psy rasy labrador retriever mogą być psami tropiącymi, mogą wykrywać narkotyki, materiały wybuchowe czy wyciek gazu. Często też zdarza im się pracować jako psy policyjne.

Ich łowiecki instynkt, szczególnie w wieku szczenięcym, może być zaskoczeniem dla właściciela. Młody labrador z wielką frajdą zje buty, zabawki czy inne przedmioty znajdujące się w zasięgu jego zębów.

Labrador retriever bardzo łatwo przystosowuje się do nowych sytuacji dlatego też podróżowanie z nimi powinno być przyjemnością. Są niezwykle towarzyskie, więc od razu zaprzyjaźnią się z innymi turystami oraz właścicielami pensjonatów. To rasa, która nie boi się nowości. Labrador będzie więc idealnym kompanem w podróży. 

 

Potrzeby psa rasy labrador retriever

Labradory uwielbiają swoich ludzi i są blisko związani z właścicielami, dlatego nie przepadają za zostawaniem w domu bez towarzystwa. Rozstanie z właścicielem nie powinno być dłuższe niż 3 godziny. Nauka od najmłodszych lat może jednak pomóc mu tolerować takie sytuacje. 

Psy rasy labrador retriever powinny właściwie mieszkać w domu z ogrodem, w którym będą mogły się wyszaleć, szczególnie za młodu. Labradory mogą także mieszkać w bloku jednak potrzebować będą długich, codziennych spacerów. Wiele osób postrzega labradora, jako kanapowca jednak psy te kochają ruch, lubią być aktywne i potrzebują odpowiedniej dawki ćwiczeń każdego dnia. Labradory z ogromnym zaangażowaniem będą uprawiać psie sporty, np. agility czy obedience oraz brać udział w szkoleniach na psy śledcze. Chętnie spacerują, bawią się w aportowanie lub poszukiwanie przysmaków. Dorosłe psy rasy labrador retriever powinny ruszać się przez kilka godzin dziennie oraz ćwiczyć swój umysł i węch.

Prawdziwym żywiołem labradorów jest woda. Chyba żaden z nich nie zmarnuje okazji widząc w pobliżu zbiornik wodny, nawet jeśli mowa jest jedynie o kałuży. 

 

Pielęgnacja psa rasy labrador retriever

Szata labradora nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Warto jednak pamiętać, że pies bardzo intensywnie linieje dwa razy w roku. Mimo że sierść jest dość twarda, nie wbija się w meble i w miarę łatwo można się jej pozbyć. W okresie linienia należy wyczesywać psa częściej niż raz w tygodniu (a nawet codziennie). Należy także regularnie kontrolować oczy i uszy (przeczytaj, jak dbać o uszy Twojego pupila) psa. Nie można zapomnieć o higienie zębów i skracaniu pazurów. Warto też pamiętać o regularnych kontrolach u lekarza weterynarii. 

Choć labradory są dość odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne, musimy dbać, by latem zbyt nie przeciążać psa, gdyż to spowodować może jego przegrzanie. 

 

Żywienie psa rasy labrador retriever

Należy uważać na tego łakomczucha. Labradory mają skłonności do tycia, ponieważ absolutnie kochają jedzenie i przejadanie się! Zjedzą wszystko, co się im poda. Dlatego tak ważna jest dobrze zbilansowana dieta i odpowiednia dawka sportu. Nadwaga prowadzi do wielu chorób, bywa niebezpieczna i może znacznie skrócić życie naszego czworonoga. Trzeba jednak mieć dużo silnej woli, by nie oprzeć się spojrzeniu labradora proszącego o smakowity kąsek. 

Psy tej rasy są też podatne na wzdęcia oraz inne problemy z żołądkiem. Konsultując z weterynarzem, warto rozważyć kilka mniejszych posiłków w ciągu dnia, by uniknąć problemów. 

Należy także pamiętać, by pies nie był zbyt aktywny na około godzinę przed i godzinę po posiłku. W przeciwnym razie mogą u niego wystąpić wymioty, a zdarza się, że te są bardzo poważne w skutkach.

 

Choroby psa rasy labrador retriever

Labradory to psy, które chorują dość rzadko. Mają jednak skłonności do dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. Zdarzają się też schorzenia oczu tj. zaćma, jaskra czy zanik siatkówki. 

Zalecana jest suplementacja preparatów wspierających stawy.

Ogon labradora może przysporzyć kłopotów i stać się bezwładny po kąpieli w zbyt zimnej wodzie. Dolegliwość ta ustępuje najczęściej po kilku dniach. 

W wieku szczenięcym, psy rasy labrador retriever nie powinny zbyt dużo biegać, skakać oraz chodzić po schodach. Najlepsze w tym okresie będą ćwiczenia węchowe lub pływanie. Należy także unikać zabaw w przeciąganie podczas wymiany zębów. Zabawy te bowiem mogą doprowadzić do deformacji zgryzu. 

 

Labrador retriever - czy to rasa dla mnie?

Labrador to wspaniały i godny polecenia pies niemal dla każdego. Może zostać twoim pupilem nawet jeśli nie masz doświadczenia w opiece nad czworonogami. Każdy bowiem powinien poradzić sobie z opieką nad labradorem. Sprawdzi się on więc idealnie, jako futrzany członek rodziny. Będzie wymarzonym towarzyszem zabaw z dziećmi, ale też chętnie pójdzie pobiegać z właścicielem. Sprawdzi się także jako towarzysz osoby niepełnosprawnej. Będzie radosnym członkiem rodziny, który poprawi humor każdemu. Na pewno też pokocha wszystkich gości pojawiających się w domu.

Jeśli więc nie straszne są ci ślady sierści na dywanie i nie przerażają żywiołowość psa tej rasy, labrador retriever jest właśnie dla ciebie! 

Komentarze do wpisu (0)

Blog - Dbam, naturalnie!
Psia pielęgnacja, psie nowinki i psie ciekawostki by Doganica
Jak przyzwyczaić psa do zabiegów pielęgnacyjnych?

Czy na samą myśl o kąpieli i strzyżeniu Twojego psa oblewa cię zimny pot? Czy po raz kolejny mruczysz pod nosem, że następnym razem oddasz psa do groomera, żeby mieć z głowy te czynności? Rwiesz włosy z głowy? Twój pies wyskakuje Ci z wanny i ucieka przed szczotką? A widok nożyczek paraliżuje Was oboje? 

Rasa psa labrador retriever

Labradory to wygrywająca w rankingach popularności rasa psów. Nie tylko w Europie, ale także w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Pochodzą z Wielkiej Brytanii, a właściwie zostały przywiezione do kraju przez brytyjskich marynarzy, najprawdopodobniej z okolic Nowej Funlandii, czyli wschodniego wybrzeża Kanady. Pierwsze psy dotarły do Europy na początku XIX wieku. Na początku były pomocnikami rybaków lecz bardzo szybko zauważone zostały wśród arystokracji. Okazało się bowiem, że psy te dzięki wyśmienitemu węchowi oraz delikatnemu chwytowi sprawdzały się jako psy myśliwskie i były idealne podczas polowań na dzikie ptactwo. Mówi się, że dobrze wyszkolony labrador potrafi w nienaruszonym stanie przenieść w pysku surowe jajko. 

Wizyta u groomera - co musisz wiedzieć?

Jeszcze niedawno z psich salonów fryzjerskich korzystali jedynie właściciele psów wystawowych i psów małych ras. Te z racji długich, szybko rosnących włosów wymagają intensywnej pielęgnacji, a nie każdy ma na to czas i warunki. W tej chwili do salonów zgłaszają się właściciele wszystkich ras psów. Klientami mogą być zarówno duże psy, tj. owczarek niemiecki, golden retriever czy bernardyn jak i maltańczyki, shih tzu, sznaucer czy spaniel. Może niekoniecznie każdy pies potrzebuje strzyżenia, ale czyszczenie uszu, obcinanie paznokci czy kąpiel, dotyczą przecież psa każdej rasy.

Aussie, czyli owczarek australijski

Pieszczotliwie nazywane „aussie” to żywiołowe psy, które rozpoznać można po niezwykle barwnych tęczówkach. Choć trudno w to uwierzyć rasa ta wcale nie ma swoich korzeni w Australii, a najprawdopodobniej w Ameryce. Początki jej jednak nie są do końca znane. Mówi się, że nazwa powstała poprzez nawiązanie do innej rasy psów pasterskich, które w XVIII i XIX wieku przywiezione zostały do Stanów Zjednoczonych z Australii.

Wszystko o uszach Twojego psa

Węch i słuch to dla naszych pupili najważniejsze zmysły, dzięki którym poznają otaczający ich świat. Pies może poruszać uszami, dzięki mięśniom, które się w nich znajdują. To bardzo ważna część psiej komunikacji i sposób wyrażania emocji. Poruszanie uszami jest niezwykle istotne podczas wszelkich spotkań towarzyskich. Także my możemy odczytywać humor naszego przyjaciela zwracając uwagę nie tylko na jego ogon, ale także na jego uszy. 

Ukochana przez Polaków rasa psa - yorkshire terrier

Yorkshire terrier to jedna z najbardziej lubianych przez Polaków ras psów. Teriery te zostały wyhodowane ponad 100 lat temu w północnej Anglii, w hrabstwie Yorkshire i stąd właśnie wzięła się ich nazwa. Rewolucja przemysłowa w XIX wieku zmusiła szkockich robotników do poszukiwania pracy. Dotarli oni na północ Anglii i przywieźli ze sobą niewielkie terriery. Psy te nie jadły dużo, za to dużo i chętnie pracowały, a ich rozmiar pozwalał na szybkie ukrycie ich w kieszeni. Pieski te potrafiły wypłoszyć zwierzynę, tępić szczury i myszy, a także polować. Ze względu na swój rozmiar i uwielbienie w łowieniu gryzoni, były też chętnie zabierane w rejsy. To ponoć właśnie w ten sposób dotarły do innych miejsc na świecie, gdzie zdobyły swoją popularność. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl