Wszystko o uszach Twojego psa 0
Wszystko o uszach Twojego psa

Wszystko o uszach Twojego psa 

Czy wiesz, że słuch psa jest prawie 4 razy lepszy od słuchu ludzkiego? To właśnie dlatego psy mogą słyszeć dźwięki, których my nie jesteśmy w stanie zarejestrować.

Węch i słuch to dla naszych pupili najważniejsze zmysły, dzięki którym poznają otaczający ich świat. Pies może poruszać uszami, dzięki mięśniom, które się w nich znajdują. To bardzo ważna część psiej komunikacji i sposób wyrażania emocji. Poruszanie uszami jest niezwykle istotne podczas wszelkich spotkań towarzyskich. Także my możemy odczytywać humor naszego przyjaciela zwracając uwagę nie tylko na jego ogon, ale także na jego uszy. 

 

Budowa ucha psa 

Uszy psów zbudowane są inaczej niż nasze i należy o nie dbać w trochę inny sposób. Ucho składa się z trzech części: ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. Ucho zewnętrzne to małżowina uszna i kanał słuchowy, który w odróżnieniu od prostego kanału człowieka, jest dłuższy i układa się w kształt litery L. To właśnie w uchu zewnętrznym znajdują się gruczoły łojowe, które produkują wydzielinę uszną. Ucho środkowe oddzielone jest od ucha zewnętrznego błoną bębenkową. W uchu środkowym natomiast znajdziemy jamę bębenkową, trąbkę Eustachiusza i kosteczki słuchowe. Ucho wewnętrzne to ślimak, kanały półkoliste i nerwy słuchowe. Ucho wewnętrzne pełni również funkcję zmysłu równowagi.

 

Jak pielęgnować uszy naszego psa? 

Stan zapalny ucha może być bolesnym schorzeniem nie tylko dla nas ludzi, ale także dla naszych czworonożnych przyjaciół. Warto więc dbać o uszy naszego psa, by przez lata mógł cieszyć się znakomitym słuchem.

 

Kontrola uszu

Zdrowe ucho psa powinno być bladoróżowe, suche i nie boleć przy dotykaniu. Zawierać powinno niewielką ilość woszczyny i nie wydzielać brzydkiego zapachu.

Zaglądaj do uszu psa podczas czesania czy kąpieli. Najlepiej byłoby, gdybyś obejrzał je, kiedy pies jest spokojny i zrelaksowany, np. wieczorem lub po długim spacerze. Staraj się nie robić nic na siłę, by psu nie kojarzyła się źle ta czynność. Choć akurat psy najczęściej lubią ten zabieg. Uszy naszego psa wypełnione są bowiem zakończeniami nerwowymi i masaż ich sprzyja wydzielaniu endorfin. Dlatego psy, kiedy zajmujemy się ich uszami, najczęściej wtedy mruczą, zamykają oczy i są w siódmym niebie.

 

Czyszczenie uszu

Uszy naszego psa można w łatwy sposób wyczyścić na kilka sposobów: 

Nadmierną ilość woskowiny w delikatny i łatwy sposób usuniesz za pomocą gazików i ekologicznych patyczków bambusowych. Należy jednak pamiętać, by nie wkładać ich do środka ucha, a czyścić jedynie ucho zewnętrzne. 

Do czyszczenia brudnych uszu, idealnie sprawdzą się nawilżane chusteczki, którymi w łatwy sposób wyczyścimy z uszu wydzielinę oraz preparaty, które bez większej trudności znajdziesz w gabinecie weterynaryjnym lub sklepie z artykułami dla zwierząt. Jeśli nie mamy akurat dostępu do takiego preparatu, sprawdzi się zwykła przegotowana woda lub sól fizjologiczna. Wystarczy, że nasączysz płatek kosmetyczny lub owiniętą na palec gazę płynem i wyczyścisz psie ucho zewnętrzne poprzez delikatny masaż. 

Do mycia psich uszu pod żadnym pozorem nie wolno używać nam wody utlenionej, spirytusu, jodyny czy preparatów przeznaczonych dla uszu ludzi. 

Po takim zabiegu czyszczenia uszu dobrze jest nagrodzić psa za grzeczne sprawowanie się, np. smakołykami. Wtedy na pewno następnym razem chętnie przystąpi do zabiegu. 

Warto pamiętać też o tym, że nie powinno się czyścić uszu psa zbyt często, gdyż może prowadzić to do zwiększonych infekcji. Regularnie kontrolować - tak, przemywać wystarczy natomiast raz na tydzień. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, nie czyść ucha samodzielnie, a udaj się od razu do lekarza weterynarii. Także przy każdej rutynowej kontroli poproś, by ten zajrzał w uszy twojego pupila i ocenił czy wszystko z nimi w porządku.

Do higieny uszu należy też „napowietrzanie” ich, szczególnie u ras psów z długimi uszami. W tym celu, kiedy pies śpi, odchyl małżowinę ucha na zewnątrz, tak by odsłonić kanał słuchowy, aby powietrze mogło swobodnie wpadać do jego wnętrza. 

Niektóre rasy, np. shih tzu czy yorki mają włosy, które rosną także w uszach. Powinno się je regularnie wyrywać, gdyż ich obecność sprzyja infekcjom. Najbezpieczniejszym wyjściem jest udanie się z tym do groomera lub weterynarza, którzy pomogą nam przy tej czynności.

 

Niepokojące objawy

Objawy, które powinny cię zaniepokoić: 

  • intensywne drapanie uszu,
  • potrząsanie głową i przechylanie jej na bok,
  • ocieranie głowy o podłogę czy meble,
  • ucho wrażliwe na dotyk,
  • zaczerwienienie,
  • podwyższona temperatura ucha,
  • nadmierna wydzielina z ucha,
  • krwiaki na małżowinie usznej,
  • opuchlizna,
  • nieprzyjemny zapach z ucha.

 

Przyczyny chorób uszu mogą być różne. Może to być nadwrażliwość, ciała obce w uchu, włosy, pasożyty, reakcja na przyjmowane leki lub po prostu nieprawidłowa pielęgnacja kanału słuchowego. Zdarza się też tak, że zapalenie ucha jest objawem innej, bardziej poważnej choroby, np. problemów z tarczycą, alergią czy guzów nowotworowych. Jeśli coś cię niepokoi w zachowaniu Twojego psa, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem, gdyż nieleczone stany zapalne ucha mogą doprowadzić nawet do utraty słuchu.

Jeśli zauważysz, że w uchu twojego psa znajduje się ciało obce, w żadnym wypadku nie powinieneś próbować usunąć go sam, gdyż możesz przypadkiem wepchnąć je głębiej. Najlepiej od razu udać się z tym do specjalisty. 

 

Psy wymagające dodatkowej uwagi

 Szczególną uwagę warto zwrócić na uszy psów z ciężkimi, długimi uszami czy psy z dużą ilością włosów i wąskimi kanałami słuchowymi. Do takich ras należą m.in. spaniele, jamniki czy bassety. Uszy psa przysłaniają wtedy wejście do kanału słuchowego, mają zmniejszoną wentylację i cała wilgoć zatrzymuje się wewnątrz ucha. A stąd już krok do zakażenia. 

Na zwiększone problemy z uszami narażone są także psy, które lubią wodę, chętnie i często pływają, i lubią zabawy w rzece czy jeziorze. By uniknąć infekcji, po każdej kąpieli, domowej czy na świeżym powietrzu powinno się dokładnie wysuszyć uszy psa czystym ręcznikiem. 

 

A ty jakie masz sposoby na dbanie o higienę psich uszu?

Komentarze do wpisu (0)

Blog - Dbam, naturalnie!
Psia pielęgnacja, psie nowinki i psie ciekawostki by Doganica
Aussie, czyli owczarek australijski

Pieszczotliwie nazywane „aussie” to żywiołowe psy, które rozpoznać można po niezwykle barwnych tęczówkach. Choć trudno w to uwierzyć rasa ta wcale nie ma swoich korzeni w Australii, a najprawdopodobniej w Ameryce. Początki jej jednak nie są do końca znane. Mówi się, że nazwa powstała poprzez nawiązanie do innej rasy psów pasterskich, które w XVIII i XIX wieku przywiezione zostały do Stanów Zjednoczonych z Australii.

Wszystko o uszach Twojego psa

Węch i słuch to dla naszych pupili najważniejsze zmysły, dzięki którym poznają otaczający ich świat. Pies może poruszać uszami, dzięki mięśniom, które się w nich znajdują. To bardzo ważna część psiej komunikacji i sposób wyrażania emocji. Poruszanie uszami jest niezwykle istotne podczas wszelkich spotkań towarzyskich. Także my możemy odczytywać humor naszego przyjaciela zwracając uwagę nie tylko na jego ogon, ale także na jego uszy. 

Ukochana przez Polaków rasa psa - yorkshire terrier

Yorkshire terrier to jedna z najbardziej lubianych przez Polaków ras psów. Teriery te zostały wyhodowane ponad 100 lat temu w północnej Anglii, w hrabstwie Yorkshire i stąd właśnie wzięła się ich nazwa. Rewolucja przemysłowa w XIX wieku zmusiła szkockich robotników do poszukiwania pracy. Dotarli oni na północ Anglii i przywieźli ze sobą niewielkie terriery. Psy te nie jadły dużo, za to dużo i chętnie pracowały, a ich rozmiar pozwalał na szybkie ukrycie ich w kieszeni. Pieski te potrafiły wypłoszyć zwierzynę, tępić szczury i myszy, a także polować. Ze względu na swój rozmiar i uwielbienie w łowieniu gryzoni, były też chętnie zabierane w rejsy. To ponoć właśnie w ten sposób dotarły do innych miejsc na świecie, gdzie zdobyły swoją popularność. 

10 sposobów, jak pomóc psu przetrwać lato

Lato. Czas podróży, beztroskich zabaw na powietrzu, przebywania w ogrodzie. Psy, tak jak i my, kochają tę porę roku! Dla wielu z nich to właśnie ta jest tą ulubioną. To przecież latem częściej jeździ się na rodzinne wycieczki i szaleje w morzu czy jeziorze. 

Najpopularniejsza rasa psa w Polsce - owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki to dość młoda rasa. Pierwsze szczenięta wyhodowano w Niemczech trochę ponad 100 lat temu. Max von Stephanitz eksperymentował z hodowlą psów, by stworzyć następców psów pasterskich, które jednocześnie staną się idealnymi obrońcami. I tak, ze skrzyżowania owczarka wirtemberskiego z owczarkiem turyńskim, powstały owczarki niemieckie, które znamy obecnie.

Psy tej rasy pojawiły się w Polsce jeszcze przed II wojną światową, ale ich hodowla w naszym kraju rozpoczęła się dopiero w latach sześćdziesiątych.

5 sposobów, jak dbać o higienę zębów u psa

Dbanie, by zęby naszego psa były zdrowe wcale nie musi być kłopotliwe. Rynek pełen jest suplementów diety i gryzaków, które w łatwy sposób pomogą nam zadbać o higienę jamy ustnej u naszego przyjaciela. 

Szacuje się, że nawet 80% psów cierpi na choroby zębów i dziąseł. Aby uniknąć tego problemu należy zadbać o odpowiednią profilaktykę. Warto od początku życia psa, dbać o jego uzębienie. Wtedy przez długie lata będzie mógł cieszyć się on zdrowymi zębami. Brak odpowiedniej pielęgnacji może po latach okazać się dużym i trudnym do wyleczenia problemem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl