Jak dbać o francuskie pieski? Czyli ABC pielęgnacji buldogów i mopsów 0
Jak dbać o francuskie pieski? Czyli ABC pielęgnacji buldogów i mopsów

Pogodne, pełne życia oddają serce nam, a my im. W ich przypadku powiedzenie „pies - najlepszy przyjaciel człowieka”, to mało! I każdy właściciel mopsa, czy buldoga francuskiego, o tym wie. Rasy te, stały się bardzo popularne w ostatnich latach. Skąd ta moda? W dużej mierze aparycja tych stworzonek, udział w dużych produkcjach filmowych, zainteresowanie celebrytów, ale także ich usposobienie, wielka miłość do świata i oddanie właścicielom, czy w dzisiejszych czasach - rodzicom. No właśnie! Te określenie jest słuszne, bulwy bardzo potrzebują naszej miłości, naszego czasu oraz uwagi i nie chodzi jedynie o przytulanie i zabawę. Mopsy, buldogi, rasy brachycefaliczne są wymagające pod względem pielęgnacji.

O czym należy wiedzieć decydując się na mopsa czy buldoga?

Czyszczenie uszu, przycinanie pazurów, kąpiel, wyczesywanie sierści , czyszczenie zębów - to podstawa pielęgnacji psa oraz kota.

W przypadku ras brachycefalicznych mamy do czynienia z krótką kufą i mnóstwem fałdek. Uwielbiamy te mordki i krępe ciałka, czyż nie? Nauczmy się więc o nie dbać.

Fałdy skórne u psa są miejscami, gdzie powietrze ma ograniczony dostęp, jeżeli dojdą do tego spływające łzy, są one idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii oraz grzybów. Do tego należy dodać utrudnioną wymianę ciepła w porównaniu do psów z dłuższą kufą. Przy dużym wysiłku oraz wysokich temperaturach, w fałdach jest po prostu gorąco, dodatkowo skóra zaciera się o skórę powstają w ten sposób odparzenia, podrażnienia, przetarcia, a z czasem z fałdy wydobywa się nieprzyjemny, ostry zapach.

Codzienna pielęgnacja fałdek w trzech krokach

  1. CZYSZCZENIE FAŁDEK - pierwszy etap. Można do tego użyć suchego kawałka materiału, polecamy ręczniki z mikrofibry od Doganica. Jeżeli zabrudzenia są trudne do usunięcia na sucho należy wyczyścić je zwilżonym ręcznikiem, płynem przeznaczonym do pielęgnacji okolic oczu lub chusteczek nawilżanych również przeznaczonych do pielęgnacji tych miejsc.
  2. OSUSZANIE FAŁDEK - krok numer dwa. Jeżeli po oczyszczaniu fałdy są mokre, koniecznie należy je osuszyć i tutaj ponownie polecamy ręcznik Doganica (tym razem musi być suchy!). Nie polecamy natomiast wacików, waty i materiałów, które pozostawią włókna.
  3. SMAROWANIE FAŁDEK - krok trzeci, ostatni. Czyste fałdki smarujemy balsamem do fałd od Doganica - MuzzleDazzle. Znajdziecie go tutaj w trzech pojemnościach - 10ml, 25ml, 65ml. (Jeżeli chcesz spróbować wybierz najmniejszą pojemność, jeżeli już sprawdziłeś lub słyszałaś, że balsam działa, wybierz puszkę 25ml. Jeżeli masz więcej niż 1 psa do nasmarowania, wybierz puchę 65ml.)

Nieestetyczne zacieki pod oczami

Przebarwienia pod oczami oraz na fałdach. Mamy dla was dobrą wiadomość, możecie zapobiec powstawaniu nieestetycznych przebarwień i to przy użyciu tego samego balsamu, co poprzednio - MuzzleDazzle. Codzienna pielęgnacja zapobiega powstawaniu brunatnych zacieków pod oczami, a nawet załagodzi te istniejące, potrzeba na to jednak czasu.

Przesuszone i pękające noski

Krótka kufa psa, jak już wspomniałam, powoduje trudniejsze oddawanie ciepła, częste dyszenie i oblizywanie nosa powoduje wysuszanie się go. Powodem może być również hiperkeratoza, która jest chorobą. Zawsze warto sprawdzić, co jest przyczyną suchego nosa u psa, możliwe, że jest to dolegliwość, którą można wyleczyć.

Bez względu na przyczynę, jeżeli Twój pies ma problem z suchym, chropowatym nosem nawilż go, aby mu ulżyć. Czy znasz uczucie popękanych, spierzchniętych ust? To samo czuje Twój pies, kiedy jego nos jest wysuszony.

Do pielęgnacji nosków poleca się balsam na nos od Doganica - NozzleDazzle. Znajdziecie go tutaj, a do wyboru macie sztyft 5ml oraz puszki o pojemnościach 10, 25 oraz 65ml. Jeżeli masz jednego psa do nasmarowania, wybierz sztyft lub najmniejszą puszkę.

Szorstkie opuszki łap

Kolejnym częstym problemem u bulw są suche łapki. Jest to problem, który dotyka wiele ras. W przypadku szorstkich łapek, podobnie, jak w przypadku nosków, przyczyną może być hiperkeratoza, warto udać się z takim problemem do lekarza weterynarii i zweryfikować.

Warto mimo wszystko poprawić kondycję szorstkich, a może nawet pękających czy zdartych poduszeczek. I tutaj również polecamy balsam od Doganica. Może już go znasz? Jest to produkt nominowany do konkursu Top for Dog 2018 w kategorii produkty pielęgnacyjne - zdrowie. Jeżeli jeszcze o nim nie słyszałaś, koniecznie musisz poznać. Nazywa się rePAWer i jest zbawieniem dla suchych i popękanych psich poduszek. Podobnie, jak NozzleDazzle, dostępny jest w rozmiarach 5, 10, 25 oraz 65ml. Dla mopsa oraz buldoga, polecamy puszkę 25ml.

Pamiętaj, aby przed aplikacją wyczyścić łapy psa, pomocny przy tym może okazać się ręcznik od Doganica dostępny w 4 oryginalnych grafikach.

Jeżeli Twój pies potrzebuje wszystkich trzech wymienionych do tej pory balsamów, możesz kupić je w zestawie MUST HAVE kit.

Alergie skórne i podrażnienia

Sprawa ostatnia i równie ważna! Alergie skórne, podrażnienia, wysypki, wypryski są częstą dolegliwością u mopsów i buldożków. Oprócz wysypek pojawiających się na różnych częściach ciała psa, np. na brzuszku, pyszczku, grzbiecie, kończynach, itp. Skutki alergii mogą również pojawić się na łapach w przestrzeniach między palcami i poduszkami, należy o tym pamiętać i obserwować psa, czy nie interesuje się zbyt często swoimi łapami, patrzyć czy pies liże łapy, czy łapy są czerwone. W przypadku drobnych uszkodzeń skóry warto wypróbować balsam na rany i wysypki od Doganica - HushRash. Nie należy jednak lekceważyć jakichkolwiek zmian skórnych w przypadku tych ras i zawsze warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Zweryfikuj jednak, czy podanie sterydu lub antybiotyku jest potrzebne przy każdej pojawiającej się krostce czy podrażnieniu, może wystarczą naturalne preparaty, jakimi są balsamy od wspomnianej wcześniej firmy.

(Nakładając balsam na skórę psa, pamiętaj, że oprócz oczyszczenia skóry psa, równie ważna jest Twoja higiena. Nie nakładaj balsamu nieumytymi palcami. Jeżeli obawiasz się, że na Twojej skórze znajdują się bakterie i zarazki, możesz nałożyć balsam kawałkiem suchego, czystego materiału).

Już pewnie rozumiesz, dlaczego buldog i mops potrzebują dużo uwagi, każdy właściciel wie, że warto! :)

Coś tu ... brzydko pachnie 

A! Jest jeszcze jedna sprawa, ale to bardziej dla dobra właściciela. Krótkie kufy mają jeszcze jedną przypadłość. No, może dwie. Dużo śliny i brzydkie bąki :) .

Jeżeli nie potrafisz odmówić swojemu psu wspólnego leżakowania na kanapie, spania w Twoim łóżku, a do jego legowiska bez klamerki na nosie lepiej nie podchodzić, w sklepie Doganica możesz wyposażyć się w PowerPuff - neutralizator zapachów. Preparat ten pomoże Ci pozbyć się nieprzyjemnych woni z Twojego domu (a także samochodu), zneutralizuje je, a następnie samoistnie ulotni się. Nadmiar śliny natomiast zbierzesz niezawodnym, wspomnianym już, ręcznikiem z mikrofibry.

Na koniec dodamy, że tworząc markę Doganica zadbaliśmy o to, aby kosmetyki dla psów były  dla nich bezpieczne i delikatne, w związku z czym są w 100% naturalne, a dodatkowo wegańskie!

Na koniec chcieliśmy serdecznie podziękować @pani.grafik oraz Dieslowi za nadesłanie zdjęć :)

Komentarze do wpisu (0)

Blog - Dbam, naturalnie!
Psia pielęgnacja, psie nowinki i psie ciekawostki by Doganica
5 sposobów, jak dbać o higienę zębów u psa

Dbanie, by zęby naszego psa były zdrowe wcale nie musi być kłopotliwe. Rynek pełen jest suplementów diety i gryzaków, które w łatwy sposób pomogą nam zadbać o higienę jamy ustnej u naszego przyjaciela. 

Szacuje się, że nawet 80% psów cierpi na choroby zębów i dziąseł. Aby uniknąć tego problemu należy zadbać o odpowiednią profilaktykę. Warto od początku życia psa, dbać o jego uzębienie. Wtedy przez długie lata będzie mógł cieszyć się on zdrowymi zębami. Brak odpowiedniej pielęgnacji może po latach okazać się dużym i trudnym do wyleczenia problemem.

Wakacje z psem, co musisz wiedzieć?

Zbliża się sezon wakacyjny. W tym roku, przez koronawirusa, trochę inny od poprzednich. Trudno jest planować tegoroczne wyjazdy nie wiedząc czy tak na prawdę będzie można gdzieś się ruszyć. Zanosi się jednak na to, że urlop w kraju powinien w tym roku przebiegać bez komplikacji. A w Polsce bez większych problemów można zorganizować wakacje z psem. Nie są nam wtedy potrzebne dodatkowe badania czy wyrabianie paszportu, jak przy wyjazdach zagranicznych. Wystarczy jedynie znaleźć miejsce idealne, nocleg i psiolubne atrakcje, i można całą rodziną w pełni korzystać z lata. 

Kleszcze to nie żart! Czyli, jak skutecznie ochronić psa przed kleszczami?

Małe, czarne pasożyty, które możemy znaleźć w sierści naszego psa, i które wcale nie tak prosto z niej wydostać. Czasem wbijają się w ciało. Nie tylko w ciało psa, ale także nasze. Niektórzy patrzą na nie z przerażeniem, mają fobię, a dla niektórych, głównie dla psiarzy, to po spacerowa codzienność. W tym roku kleszcze nie rozstały się z nami nawet w sezonie zimowym. A obecnie zaobserwować możemy plagę tych małych żyjątek. Jak się przed nimi ustrzec, jak chronić psa przed kleszczami, czemu powinniśmy się ich obawiać i dlaczego jest ich tak dużo?

Z psem do restauracji, czyli "psi Savoir-vivre"

Moda na jedzenie “na mieście” z roku na rok nabiera tempa. Jemy poza domem już nie tylko w przerwie w pracy, ale również w czasie wolnym, wieczorami i w weekendy. Dzieje się tak, ponieważ praca i hobby zajmują nam coraz więcej czasu. Przyznaj sam - kiedy ostatnio się nudziłeś? Pewnie nie pamiętasz? No właśnie... Czas jest dzisiaj tym, o co zabiegamy najbardziej. Dlatego jedzenie w restauracjach stało się dla wielu z nas zwyczajną czynnością, a nie, jak to było kiedyś, wielkim wydarzeniem. 

Po co nam ten czas? Aby spędzać go na tym, na czym najbardziej nam zależy. A skoro tu jesteś, to pewnie zależy Ci na czasie spędzonym z Twoim psem. Zobacz, co możesz zrobić, aby połączyć te dwie przyjemności - wyjście do restauracji i czas z Twoim przyjacielem to idealna propozycja na wieczór!

Husky Syberyjski - pielęgnacja i usposobienie psa - wilka

Husky Syberyjski (Syberian Husky) - pół pies, pół wilk, puchata kulka - tak zwykle jednym słowem określa się tą piękną rasę. Z pewnością nie raz widziałeś go na spacerze, robi wrażenie, prawda? Dzisiaj przyjrzymy się Huskim bliżej - jeśli chcesz wiedzieć, czy to pies odpowiedni dla Ciebie i jak go pielęgnować, zapraszamy do czytania!

4 sposoby na aktywny spacer zimą

Twój pies nie zapada w zimowy sen! Nie chowa nosa pod koc, nie czyta książki przy ciepłej herbatce. Dla psa, zima to pora roku, jak każda inna. Dlatego, nie zapomnij zadbać o jego potrzeby nawet wtedy, kiedy sam ich nie odczuwasz. Znudzony pies to zestresowany pies - na pewno wiesz, jak to wygląda u Was. Pies niby śpi, ale ciągle się kręci, przychodzi do Ciebie, piszczy, nerwowo szuka zajęcia. Za oknem pada deszcz, śnieg, wieje chłodem? No i co z tego - Twój pies marzy o tym, aby węszyć, biegać i latać za piłką! Dzisiaj podpowiemy, jak połączyć zimowy spacer z aktywnością w taki sposób, aby był satysfakcjonujący zarówno dla psa, jak i dla Ciebie. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl