Aussie, czyli owczarek australijski 0
Aussie, czyli owczarek australijski

Rasa psa owczarek australijski

Pieszczotliwie nazywane „aussie” to żywiołowe psy, które rozpoznać można po niezwykle barwnych tęczówkach. Choć trudno w to uwierzyć rasa ta wcale nie ma swoich korzeni w Australii, a najprawdopodobniej w Ameryce. Początki jej jednak nie są do końca znane. Mówi się, że nazwa powstała poprzez nawiązanie do innej rasy psów pasterskich, które w XVIII i XIX wieku przywiezione zostały do Stanów Zjednoczonych z Australii. Inni twierdzą, że rasa ukształtowała się w Europie, skąd trafiła do Australii, a następnie do Kalifornii. Aussie zyskały na popularności po II wojnie światowej wraz z modą na jazdę westernową. To właśnie aussie pojawiały się w filmach, telewizji i na pokazach rodeo i były wiernymi towarzyszami kowbojów. Do wypromowania rasy przyczynił się treser psów Jay Sisler, którego psy występowały w filmach Disneya.   

Pierwszy owczarek australijski pojawił się w naszym kraju w 1995 roku, a pierwszy miot owczarka australijskiego urodził się u nas 8 lat później. Rasa ta nie jest jednak zbyt popularna w Polsce. 

 

Wygląd psa rasy owczarek australijski

Owczarki australijskie zaliczamy do ras średnich. Mają atletyczną budowę ciała, półdługą, gęstą, prostą lub lekko falowaną sierść i mogą ważyć w przypadku psów do 34 kg, a w przypadku suk do 26 kg. Samce osiągają wysokość do 58 cm, a suki 53 cm. Aussie żyją 13-15 lat.

Maść psów rasy owczarek australijski może być różna, ale nie może przeważać w niej kolor biały. Niemal niemożliwe jest znalezienie dwóch dokładnie takich samych owczarków australijskich. Mogą występować w różnych kombinacjach barw (łącznie 16): niebieskiej marmurkowej (blue merle), czarnej, czekoladowej marmurkowej (red merle) oraz czekoladowej z podpalaniem i białymi znaczeniami (lub bez).

To co wyróżnia aussie pośród innych ras to tęczówki. Mogą być niebieskie, zielone, brązowe lub bursztynowe, ale na tym nie koniec. Tęczówki są często różnobarwne, co oznacza, że każde oko aussie może być zupełnie inne i zawierać w sobie kombinację danych odcieni. 

 

Charakter psa rasy owczarek australijski

Owczarek australijski to pies lubiący trudne wyzwania. Jest inteligentny, szybko uczy się sztuczek i z ochotą podejmuje nowe zadania. Równie szybko niestety jest też w stanie nauczyć się złych nawyków. Nie jest łatwo zapanować nad temperamentem psów tej rasy. Aussie są żywe, niezwykle wytrzymałe i mają charakter sportowca. Ich mocno rozwinięty instnykt łowcy czasem jest silniejszy niż wszystko inne i może zdarzyć się, że pogonią rowerzystę, samochód lub biegnące dziecko.

Aussie są przyjaźnie nastawione do ludzi i chętnie z nimi współpracują. Są wierne swojemu właścicielowi i okazują wielkie przywiązanie. Najchętniej spędzałyby z nim cały swój czas. Są natomiast nieufne wobec obcych. W momencie zagrożenia mogą nawet zachować się agresywnie. Pewne jest, że poinformują nas szczekaniem o pojawiającym się intruzie. Szczekaniem będzie też dawał nam znać, że się nudzi, albo że jest podekscytowany. Warto więc szkolić psa od szczenięcia, by jego szczekanie nie stało się zbyt uciążliwe. 

Psy rasy owczarek australijski nie mają problemu w mieszkaniu w jednym domu z kotem czy innymi psami. Na spacerach chętnie będą się bawić z napotkanymi czworonogami. Jednak ogrom ich energii może być źle odebrany przez wycofane psy. 

 

Potrzeby psa rasy owczarek australijski

Psy rasy owczarek australijski lubią się bawić i są wielkimi pieszczochami. Są w stanie dostosować się do trybu życia właściciela, nie można jednak zapomnieć, by zaspakajać ich potrzeby. Aussie chętnie będą uprawiać psie sporty, takie jak agility, canincross czy treibball. Uwielbiają także aktywne spacery, które są urozmaicone w zabawy węchowe, umysłowe i społeczne. Psy te będą też wiernymi towarzyszami biegów czy wypraw rowerowych oraz dzielnymi kompami podróży rodzinnych. Świetnie aklimatyzują się w nowych miejscach i idealnie sprawdzą się podczas wędrówek.

Psy rasy owczarek australijski są miłośnikami wody i chętnie spędzają czas w jej pobliżu. Często wystarcza im chociażby kałuża, by móc się wykąpać… Warto więc czasem zabierać aussie nad zbiorniki wodne, by mogły się wyszaleć i wypływać trochę swojej energii.

Sprawdzają się także jako psy stróżujące, ratownicze oraz chętnie wykorzystywane są w dogoterapii.

Rasa ta nie przepada za życiem w samotności. Mogą mieszkać w bloku, ale trzeba zapewnić im odpowiednią ilość ruchu i rozrywki. Zdecydowanie lepiej jednak będą czuły się w domu z ogrodem. Warto pamiętać, że znudzony pies tej rasy może uciekać i niszczyć przedmioty znajdujące się w zasięgu jego zębów. 

 

Pielęgnacja psa rasy owczarek australijski

Sierść aussie powinno się wyczesywać co kilka dni, by pozbyć się brudu, kołtunów oraz zbędnej sierści, którą gubi dość intensywnie w okresach linienia - wiosną i jesienią. Niektórzy twierdzą, że owczarki australijskie to jedna z najbardziej liniejących ras psów.

Jest odporna na warunki atmosferyczne, a grubość podszerstka może zmieniać się w zależności od klimatu. Psy rasy owczarek australijski są bardzo wytrzymałe na wysiłek i na zmiany temperatur, jednak nie znoszą one dobrze zbyt wielkich upałów ani zbyt wielkich mrozów. 

Do wyczesywania sierści polecamy szczotkę Bamboo Groom, tzw. "pudlówkę"

 

Owczarki australijskie nie wymagają zbyt częstych kąpieli. Raz w tygodniu należy sprawdzić stan zębów, stan uszu i pazury naszego pupila. 

 

Żywienie psa rasy owczarek australijski

Ponieważ owczarki australijskie prowadzą niezwykle aktywny tryb życia, potrzebują one pożywienia, które w pełni zaspokoi ich potrzeby. Karma powinna zawierać znaczne ilości mięsa (co najmniej 70%), być natomiast pozbawiona niepotrzebnych konserwantów i barwników. Musi także być bogata w witaminy, kwasy tłuszczowe i aminokwasy. Warto rozważyć dietę BARF (czyli dietę opartą na surowym mięsie wspomaganą suplementami diety). 

Aussie kochają jeść! Zdarza im się podkraść coś ze stołu podczas nieuwagi opiekuna. Na szczęście, ponieważ są tak aktywne fizycznie, nie mają raczej tendencji do tycia.

 

Choroby psa owczarek australijski

Psy rasy owczarek australijski często cierpią na wady wzroku m.in. zaćmę. Miewają także dysplazje stawów: biodrowego i łokciowego. Inną chorobą, która często występuje u aussie jest padaczka. U wielu owczarków wystąpić może też mutacja w genie MDR1, który prowadzi do nadwrażliwości na niektóre substancje zawarte w lekach. Jeśli więc posiadasz psa rasy owczarek australijski dobrze jest wykonać badanie wykluczające ten problem u twojego psa. Nieodpowiednio dobrane leki, także podane w najniższych dawkach, mogą doprowadzić do śpiączki, a nawet śmierci zwierzaka. 

Z badań wynika, że szczeniaki urodzone po dwóch psach o umaszczeniu marmurkowym mogą urodzić się niewidome bądź głuche, dlatego też połączenie to jest zakazane. 

 

Owczarek australijski - czy to rasa dla mnie?

Decydując się na przyjęcie pod swój dom psa rasy owczarek australijski musisz by świadomy tego, że jest to pies wymagający. Ma ogromny temperament i jest niezwykle aktywny fizycznie. Nie dla niego trzy krótkie spacery w ciągu dnia. Zdarza się, że nawet po kilkugodzinnym spacerze aussie nie mają dość! Powinny więc codziennie dostawać dawkę porządnego sportu. Ponieważ psy te nie przepadają za samotnością, być może powinieneś rozważyć inną rasę, jeśli jesteś całymi dniami poza domem i nie możesz zapewnić psu stałego towarzystwa. 

Nie jest to pies dla kogoś, kto nie posiadał wcześniej zwierzaka, gdyż nadmiarem swojej energii mogą sprawiać wiele kłopotów. Jeśli brak ci cierpliwości oraz nie masz czasu na szkolenie swojego psa, raczej nie powinieneś decydować się na aussie.

Jeśli jednak zdecydujesz się na tę rasę, na pewno jego niezwykła serdeczność i radość, którą zaraża otoczenie uszczęśliwią ciebie i pozostałych członków twojej aktywnej rodziny, także dzieci. Warto pamiętać, że nie jest to pies dla osób starszych, które prowadzą siedzący tryb życia. 

Komentarze do wpisu (0)

Blog - Dbam, naturalnie!
Psia pielęgnacja, psie nowinki i psie ciekawostki by Doganica
Aussie, czyli owczarek australijski

Pieszczotliwie nazywane „aussie” to żywiołowe psy, które rozpoznać można po niezwykle barwnych tęczówkach. Choć trudno w to uwierzyć rasa ta wcale nie ma swoich korzeni w Australii, a najprawdopodobniej w Ameryce. Początki jej jednak nie są do końca znane. Mówi się, że nazwa powstała poprzez nawiązanie do innej rasy psów pasterskich, które w XVIII i XIX wieku przywiezione zostały do Stanów Zjednoczonych z Australii.

Wszystko o uszach Twojego psa

Węch i słuch to dla naszych pupili najważniejsze zmysły, dzięki którym poznają otaczający ich świat. Pies może poruszać uszami, dzięki mięśniom, które się w nich znajdują. To bardzo ważna część psiej komunikacji i sposób wyrażania emocji. Poruszanie uszami jest niezwykle istotne podczas wszelkich spotkań towarzyskich. Także my możemy odczytywać humor naszego przyjaciela zwracając uwagę nie tylko na jego ogon, ale także na jego uszy. 

Ukochana przez Polaków rasa psa - yorkshire terrier

Yorkshire terrier to jedna z najbardziej lubianych przez Polaków ras psów. Teriery te zostały wyhodowane ponad 100 lat temu w północnej Anglii, w hrabstwie Yorkshire i stąd właśnie wzięła się ich nazwa. Rewolucja przemysłowa w XIX wieku zmusiła szkockich robotników do poszukiwania pracy. Dotarli oni na północ Anglii i przywieźli ze sobą niewielkie terriery. Psy te nie jadły dużo, za to dużo i chętnie pracowały, a ich rozmiar pozwalał na szybkie ukrycie ich w kieszeni. Pieski te potrafiły wypłoszyć zwierzynę, tępić szczury i myszy, a także polować. Ze względu na swój rozmiar i uwielbienie w łowieniu gryzoni, były też chętnie zabierane w rejsy. To ponoć właśnie w ten sposób dotarły do innych miejsc na świecie, gdzie zdobyły swoją popularność. 

10 sposobów, jak pomóc psu przetrwać lato

Lato. Czas podróży, beztroskich zabaw na powietrzu, przebywania w ogrodzie. Psy, tak jak i my, kochają tę porę roku! Dla wielu z nich to właśnie ta jest tą ulubioną. To przecież latem częściej jeździ się na rodzinne wycieczki i szaleje w morzu czy jeziorze. 

Najpopularniejsza rasa psa w Polsce - owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki to dość młoda rasa. Pierwsze szczenięta wyhodowano w Niemczech trochę ponad 100 lat temu. Max von Stephanitz eksperymentował z hodowlą psów, by stworzyć następców psów pasterskich, które jednocześnie staną się idealnymi obrońcami. I tak, ze skrzyżowania owczarka wirtemberskiego z owczarkiem turyńskim, powstały owczarki niemieckie, które znamy obecnie.

Psy tej rasy pojawiły się w Polsce jeszcze przed II wojną światową, ale ich hodowla w naszym kraju rozpoczęła się dopiero w latach sześćdziesiątych.

5 sposobów, jak dbać o higienę zębów u psa

Dbanie, by zęby naszego psa były zdrowe wcale nie musi być kłopotliwe. Rynek pełen jest suplementów diety i gryzaków, które w łatwy sposób pomogą nam zadbać o higienę jamy ustnej u naszego przyjaciela. 

Szacuje się, że nawet 80% psów cierpi na choroby zębów i dziąseł. Aby uniknąć tego problemu należy zadbać o odpowiednią profilaktykę. Warto od początku życia psa, dbać o jego uzębienie. Wtedy przez długie lata będzie mógł cieszyć się on zdrowymi zębami. Brak odpowiedniej pielęgnacji może po latach okazać się dużym i trudnym do wyleczenia problemem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl