Na czym polega dogoterapia? 0
Na czym polega dogoterapia?

Badania przeprowadzone przez dr Erikę Friedman wykazały, że pacjenci szpitalni, na których w domu czekał zwierzak, byli bardziej zmobilizowani do walki o życie i powrotu do siebie. Nawet do tego stopnia, że pies lub kot mobilizował bardziej od kochającego partnera czy rodziny. 

 

Na czym polega dogoterapia?

Dogoterapia to nic innego jak terapia poprzez kontakt z psem. To wspieranie procesu leczenia, pielęgnacji i rehabilitacji z udziałem specjalnie wyszkolonego psa oraz jego przewodnika. Choć skierowana jest głównie do dzieci, dorośli także mogą z niej korzystać. 

Przebywanie z psem, głaskanie go i przytulanie się do niego sprawia, że pacjent się rozluźnia, dzięki czemu otwiera się w trakcie zajęć i jest bardziej chętny do współpracy z terapeutą. Osoby, pracujące z psami są też bardziej zmotywowane do wysiłku – chętniej przejdą dłuższy odcinek, by podać futrzakowi smakołyk, czy schylą się, by sięgnąć i rzucić mu zabawkę. Nudne treningi stają się o wiele przyjemniejsze i pacjent chętniej je wykonuje. 

Pierwsze wzmianki o terapii z udziałem zwierząt pochodzą już z IX wieku. Jednak terminu tego zaczął używać na początku lat 60. XX wieku Boris Levinson. Był on psychiatrą dziecięcym. W swojej pracy zauważył, że psy mają pozytywny wpływ na dzieci dotknięte autyzmem. 

Twórczynią nazwy „dogoterapia” jest Maria Czerwińska. PZD, czyli Polski Związek Dogoterapii powstał w Polsce w 2004 roku, a zawód kynoterapeuta (dogoterapeuta) pojawił się w roku 2010. Pani Maria Czerwińska zajmuje się dogoterapią już od 1987 roku i jest założycielką fundacji Czeneka.

 

Dla kogo jest dogoterapia?

Dogoterapia, czyli terapia z psem, pomoże dzieciom z porażeniem mózgowym, z zespołem Downa czy z ADHD. Terapia ta przyniesie też korzyści chorym na artretyzm, schizofrenię, czy depresję, ale także tym cierpiącym na cukrzycę czy chorobę Alzheimera. Dogoterapia świetnie sprawdza się u osób cierpiących na uszkodzenie wzroku oraz słuchu. 

Psy są terapeutami idealnymi – niczego nie oczekują oraz nikogo nie oceniają. Jeśli jesteś po depresji, pies pozwoli ci odnaleźć radość życia. Jeśli jesteś po wylewie lub zawale, pies zmusi cię do regularnych spacerów, czym poprawisz swoją kondycję. Poprzez bezwarunkową akceptację pies pozwoli też zaspokoić potrzebę bliskości czy złagodzić poczucie lęku i stresu.

Niektóre, specjalnie wyszkolone psy, potrafią wyczuć nadchodzący atak epilepsji, dlatego sprawdzą się idealnie u osób zmagających się z tą chorobą. 

Praca z psami może też pomóc podczas problemów z emocjami, np. przy nerwicy bądź przy atakach paniki. Tacy czworonożni przyjaciele mogą także wspomagać zajęcia dla seniorów oraz osób samotnych, np. w domach opieki. 

Ze względu na to, że dogoterapia przyczynia się do wytłumienia agresji i pomaga uporać się z trudnymi emocjami, wykorzystywana jest często w resocjalizacji. Sprawdzi się w pracy z więźniami, trudną młodzieżą czy osobami uzależnionymi od narkotyków. 

 

Cele dogoterapii

Dzięki kontaktom z psem dzieci, które mają problemy z nauką, łatwiej mogą opanować treści dydaktyczne.

Oprócz tego praca z takim przyjacielem pomoże ćwiczyć koncentrację, wzbogacać słownictwo, rozwijać spostrzegawczość czy pomóc okazywać uczucia. Pies motywuje do lepszego porozumiewania się z otoczeniem, rozwijania samodzielności, a dzięki obserwacji czworonoga – sprawności ruchowej. Psy pomagają pacjentom pracować nad sferą emocjonalną, otwierać się na innych, a także być bardziej pewnym siebie. 

Ćwiczenia, które wykorzystywane są w trakcie zajęć, dostosowane są indywidualnie do pacjenta, dzięki czemu pozwalają kształtować nowe umiejętności. Zajęcia takie kontrolowane powinny być przez lekarzy, rehabilitantów czy logopedów. Dzięki dogoterapii wiele chorych osób uczy się lepiej funkcjonować w grupie. 

Pierwsze efekty dogoterapii możemy zauważyć po ok. dwóch miesiącach regularnej pracy. 

 

Dogoterapia – przeciwwskazania.

Z oczywistych względów z dogoterapii nie mogą korzystać osoby mające strach przed psami, mają uczulenie na sierść psa lub otwarte rany na skórze. 

 

Rodzaje dogoterapii

Spotkanie z psem (SP) to zajęcia, które mają sprawiać radość, przyzwyczaić do kontaktu ze zwierzętami, stworzyć z nimi dobrą relację oraz oderwać się od świata, który nas otacza. Mają charakter zabawowy i polegają zazwyczaj na głaskaniu psa, spontanicznej zabawie czy prostych zabiegach pielęgnacyjnych. Wszystko to odbywa się pod okiem doświadczonego opiekuna. 

Edukacja z psem (EP) najczęściej odbywa się w szkołach i przedszkolach. Dzięki obecności psa na zajęciach uczestnicy są bardziej zmotywowani do przyswajania wiedzy. Obecność psa pomaga uczniom w koncentracji i ułatwia zapamiętywanie. Zajęcia takie prowadzone są przez wykwalifikowanego nauczyciela, a sesje odbywają się według wcześniej ustalonego scenariusza. 

Terapia z psem (TP), której najkorzystniejszą formą są zajęcia indywidualne bądź nieprzekraczające 3 osób, to trening wspierający rehabilitację. Prowadzona jest przez wykwalifikowanych dogoterapeutów, w porozumieniu z lekarzami pacjenta. Efekty terapii dokumentowane są na bieżąco, a spotkania mają ściśle określony cel.

 

Psi terapeuta

Nie każdy pies nadawał się będzie do takiej pracy. Pies terapeuta musi być spokojny, cierpliwy, przewidywalny oraz mieć zrównoważony charakter. To pies, który będzie wykazywał tolerancję w każdej sytuacji, nawet w tej najbardziej niespodziewanej. Musi też chętnie współpracować z człowiekiem. 

Ze względu na swój charakter, do dogoterapii nadają się szczególnie goldeny, labradory czy cavaliery, a nawet beagle. Terapeutami nie mogą zostać czworonogi agresywne, które były pierwotnie psami obronnymi, stróżującymi bądź bojowymi. 

Przygotowanie psa do takiej pracy trwa 2–3 lata, ale tak naprawdę proces nauki trwać będzie przez całe życie czworonoga. Pies, który ma zostać terapeutą, musi zdać egzamin w Polskim Towarzystwie Kynoterapeutcznym. 

Warto też wiedzieć, że psi terapeuta może pracować jedynie kilka godzin w tygodniu, a jednorazowa sesja nie powinna trwać dłużej niż 1,5–2 godziny. 

Komentarze do wpisu (0)

Blog - Dbam, naturalnie!
Psia pielęgnacja, psie nowinki i psie ciekawostki by Doganica
A czy Twój pies ma dobrego nosa?

Natura wyposażyła naszych czworonożnych przyjaciół w niemal idealny zmysł węchu. Jeśli masz psa, być może zauważyłeś już, że potrafi on wyczuć coś dużo wcześniej od Ciebie. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak funkcjonuje jego nos? Jak o niego dbać, żeby służył psu jak najdłużej? Kiedy wiadomo, że dzieje się coś niedobrego i jak sobie z tym radzić? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące cię pytania.

Żółta Wstążka

W 2012 roku w Szwecji powstał projekt Yellow Dog – Żółta Wstążka. Ta międzynarodowa inicjatywa działająca w wielu krajach na świecie niedawno pojawiła się też w Polsce.

Żółta wstążka to nie ozdoba. 

Żółta wstążka, kokarda, apaszka czy nawet mucha przyczepiona do obroży, szelek lub smyczy psa nie jest ozdobą, a ma być systemem ostrzegania i być znakiem dla innych, że nasz pies nie chce / nie lubi / nie powinien wchodzić w interakcje z obcymi ludźmi czy innymi psami. Jest informacją, że nasz pies potrzebuje więcej przestrzeni. 

Rasa psa chihuahua 

Mały piesek z wielkim ego. Przez swój rozmiar rzadko brany jest na poważnie, a to przecież pies z krwi i kości i nigdy nie powinien być traktowany jak zabawka. Psiakom rasy chihuahua ciężko się oprzeć.

Na czym polega dogoterapia?

Badania przeprowadzone przez dr Erikę Friedman wykazały, że pacjenci szpitalni, na których w domu czekał zwierzak, byli bardziej zmobilizowani do walki o życie i powrotu do siebie. Nawet do tego stopnia, że pies lub kot mobilizował bardziej od kochającego partnera czy rodziny. 

Doodle, labradoodle, goldendoodle, co to za rasa psa?

Doodle stają się coraz bardziej popularne wśród miłośników psów. Szczególnie wśród alergików, gdyż mówi się, że nie gubią sierści i nie uczulają. Mówi się także, że są mądre i przyjazne. Do tego są śliczne. Brzmi, jak pies idealny, ale czy tak jest?

Mnóstwo fałdek i niebieski język, czyli Shar pei

Psy rasy shar pei pochodzą z Chin. Niektórzy twierdzą, że rasa ta istniała już podczas panowania dynastii Han, co czyni ją jedną z najstarszych ras świata. Dowodem na to mają być rysunki oraz gliniane posągi psów odnalezione przez archeologów i przypominające psy tej rasy. Shar pei wykorzystywane były jako psy myśliwskie, psy do walki oraz psy stróżujące. Wierzono, że ich czarny język odstraszy nawet diabła. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl