Husky Syberyjski - pielęgnacja i usposobienie psa - wilka 0
Husky Syberyjski - pielęgnacja i usposobienie psa - wilka

 

Husky Syberyjski (Syberian Husky) - pół pies, pół wilk, puchata kulka - tak zwykle jednym słowem określa się tą piękną rasę. Z pewnością nie raz widziałeś go na spacerze, robi wrażenie, prawda? Dzisiaj przyjrzymy się Huskim bliżej - jeśli chcesz wiedzieć, czy to pies odpowiedni dla Ciebie i jak go pielęgnować, zapraszamy do czytania!

 

Syberyjskie korzenie i kanadyjska kariera wyścigowa

Husky to rasa stworzona przez mieszkańców lodowatej Syberii ok 3 tysiące lat temu do po pomocy przy polowaniach i ciągnięcia sań na długich dystansach. Tak powstała rasa odporna na ujemne temperatury, z imponującym futrem. Silna na tyle, aby z radością przemierzać wiele kilometrów tras. Szkoda, że nie znali wtedy jeszcze naszego balsamu PAWrricade - na pewno by się przydał! 

 

Do Kanady Husky trafił ok roku 1900 gdzie rozpoczęła się jego sportowa kariera. Szybko okazało się, że są nie tylko piękne, ale i wyjątkowo sprawne fizycznie. W tej chwili Husky jest psem nie tylko zaprzęgowym, ale również rodzinnym. 

 

Husky - pies do domu, czy do ogrodu?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, rozważających zakup lub adopcję Huskiego. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale mamy dla Ciebie kilka porad.

 

Husky może przebywać długo poza domem, nawet cały dzień. Jednak powinieneś przestrzegać kilku zasad tak, aby sprawiało mu to radość, a nie było karą. Po pierwsze, zapewnij psu dostęp do jak największego terenu. Powinien mieć co robić przez ten czas! Węszenie, obserwacja, nawet poznawanie przez płot nowych psich przyjaciół na pewno będzie ciekawszym zajęciem niż leżenie w betonowym kojcu przez 12 godzin. 

 

Po drugie, Husky to pies, który kocha ludzkie towarzystwo. Jest bardzo rodzinny, przywiązany do swojego właściciela, często świetnie dogaduje się z dziećmi. Jeśli Twój Husky spędza cały dzień poza domem, na wieczór i/lub na noc weź go do domu, okaż mu czułość i pozwól na poczucie się członkiem rodziny. Zapewniamy, że odwdzięczy się, będzie wspaniałym przyjacielem, a przy okazji będzie bardziej posłuszny na spacerach ;)

 

Po trzecie, nawet największy ogródek nie zastąpi psu spaceru - dotyczy to wszystkich ras, natomiast Husky potrzebuje spaceru z atrakcjami. O tym, jak możesz spędzać z nim czas przeczytasz niżej. 

 

Potrzeby syberyjskiej piękności

Husky to pies wymagający sporo ruchu, zróżnicowanej aktywności i przede wszystkim - biegania - to zdecydowanie jego ulubiona czynność. Oto jakie aktywności możesz wykonywać ze swoim zaprzęgowym psem:

 

 • Długie wybiegania na otwartym terenie - co najmniej raz w tygodniu weź swojego Huskiego za miasto, unikaj jednak miejsc, gdzie możesz stracić go z oczu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że złapie trop i nie będzie się wtedy Ciebie słuchał. 3 godzinny spacer w szybkim tempie na otwartej przestrzeni (łąki, tereny nadrzeczne) zdecydowanie zaspokoi jego potrzeby, a Ty będziesz mieć psa pod kontrolą. 

 

 • Zimowe wyjazdy w góry - bieganie po wzniesieniach, zbieganie z górek, węszenie w dzikich zaroślach to jest to, za co Twój pies pokocha Cię jeszcze bardziej. Pamiętaj, aby zabezpieczyć jego łapy przed wyjściem w góry, tutaj znajdziesz nasze porady, jak to prawidłowo zrobić: ochrona psich łapek zimą.

 

 • Zabawy wspólnie z całą rodziną. Ok, umówmy się, Husky może nie przynieść Ci piłki czy kija z powrotem. Owszem, pobiegnie za nim, ale nie widzi interesu w aportowaniu. Za to będzie bardzo szczęśliwy, jeśli weźmiecie go na wspólny spacer, na którym będzie mógł pobawić się w chowanego z dziećmi lub poszukać smaczków w trawie. To świetny sposób na zmęczenie zarówno psa, jak i dzieci ;)

 

Husky - pielęgnacja i najczęstsze choroby

Husky to rasa uważana za silną i odporną na choroby. Świadczy o tym również przeciętna długość życia tych psów - 13-15 lat. Dla psów które ważą 20-26 kg to imponujący wiek. Dla porównania, owczarki niemieckie żyją przeciętnie 9-13 lat. Jednak jak wszystkie psy, i Husky mają skłonności do niektórych schorzeń i chorób.

 

 • Piękne oczy podatne na choroby 

Husky mają piękne, często wielobarwne tęczówki. Niestety są też bardziej narażone na choroby oczu takie, jak np. zaćma. Jeśli Twój pies posiada jasne tęczówki powinieneś co jakiś czas sprawdzać u weterynarza, czy nie rozwija się w nich choroba. Objawy, na które powinieneś zwrócić uwagę to częste mruganie, odwracanie głowy, oraz białe plamki.

 

Drugą dolegliwością, która dotyka Huskiego częściej niż inne rasy to zespół suchego oka (inaczej suche zapalenie rogówki i spojówki). Jest to zdecydowanie mniej groźna choroba niż zaćma i da się ją bezinwazyjnie wyleczyć. Jeśli zauważysz u psa zaczerwienienie, nienaturalne mrużenie oczu oraz nacieki ropne, natychmiast zgłoś się do weterynarza. Ta dolegliwość jest bolesna dla psa i sprawia mu duży dyskomfort, ale leczenie jest skuteczne i przynosi szybką ulgę. 

 

 • Meliopatia - choroba układu kostnego u Huskich 

U Huskich powszechna jest genetyczna choroba zwyrodnieniowa zwana Meliopatią. Jest to zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego. Łatwo możesz ją przeoczyć, ponieważ rozwija się powoli i nie daje jednoznacznych objawów. Twój psiak potyka się, chodzi jakby pijany? Może wydawać się niezdarny, a tymczasem istnieje duże prawdopodobieństwo, że rozwija się u niego mielopatia. Można ją łatwo pomylić z zapaleniem stawów występującym głównie u starszych psów, dlatego niezbędna jest dokładna diagnoza. 

 

 • Piękne futro może przysporzyć problemów

Sierść Huskiego jest imponująca. To gęste futro z obfitym podszerstkiem. Należy je pielęgnować - regularnie wyczesywać podszerstek, a latem kąpać psa w specjalnych szamponach. Bardzo istotne jest dokładne wyschnięcie sierści przed wyjściem na mróz, aby się nie przeziębił. Jeśli Twój pies przyjdzie ze spaceru mokry lub po kąpieli od razu pójdzie spać, w jego sierści (a raczej w skórze) mogą wystąpić stany zapalne, skóra może się odparzyć a sierść sfilcować. Warto zawsze mieć pod ręką ręcznik, najlepiej, aby był antybakteryjny i szybkoschnący, jak ten: RED.

 

Husky - czy to rasa dla mnie?

 

 • Tak, jeśli szukasz rodzinnego, łagodnego psa lubiącego dzieci
 • Tak, jeśli lubisz spędzanie aktywnie czasu poza miastem i długie wędrówki
 • Tak, jeśli szukasz wiernego i wesołego przyjaciela - Husky to wielka puchata kulka radości :)

 

 • Nie, jeśli nie chcesz spędzać zbyt wiele czasu na spacerach z psem 
 • Nie, jeśli szukasz psa kanapowego i dobrze czującego się w domu
 • Nie, jeśli nie masz czasu na zapewnienie psu codziennej dawki aktywności

 

Jeśli już zdecydowałeś i czekasz niecierpliwie na swojego nowego psiego towarzysza, skompletuj mu wyprawkę! W naszym sklepie znajdziesz wiele psich gadżetów, które ułatwią życie zarówno Tobie jak i jemu!

Komentarze do wpisu (0)

Blog - Dbam, naturalnie!
Psia pielęgnacja, psie nowinki i psie ciekawostki by Doganica
Rasa psa lhasa apso

Pochodzące z Tybetu kilkukilogramowe psiaki były niegdyś psami stróżującymi. Ta cecha pozostała w nich nadal. Są to wesołe, niezwykle mądre psy, które zrobią wiele, by zadowolić swojego opiekuna. Często mylone z shih tzu, ale są od nich nieco wyższe i mają dłuższą kufę. Pierwszy człon nazwy rasy „lhasa” to nazwa stolicy Tybetu. Początki lhasa apso sięgają 2000 lat wstecz. Wierzono, że są wcieleniem zmarłych mnichów. Hodowane były przy buddyjskich świątyniach, jednak nie można było ich sprzedawać. Podarowane w prezencie, jako wyraz uznania, trafiały na dwory bogatych kupców, arystokracji czy do pałacu cesarza. Pełniły funkcję psów do towarzystwa oraz psów ostrzegających przed niebezpieczeństwem. Wierzono, że przynoszą szczęście domowi, w którym żyją. 

Kooperacyjny trening medyczny

Kiedy słyszy się o kooperacyjnym trening medycznym często kojarzy się on z pracownikami zoo, którzy trenują z dzikimi zwierzętami w celu przyzwyczajenia ich do zabiegów. Foki otwierają pyski i pokazują zęby, goryle podają kończyny, po czym otrzymują nagrodę. Dlaczego nie wykorzystać technik stosowanych przez opiekunów zwierząt do przyzwyczajenia naszych psów do zabiegów pielęgnacyjnych? W ten właśnie sposób powstał kooperacyjny trening medyczny.

 

Jak poradzić sobie z zaciekami pod oczami naszego psa?

Zauważyłeś, że twój pies ma załzawione oczy, a pod nimi tworzą się ciemniejsze zacieki? Sierść stała się przyżółcona, a może nawet brązowa? Zacieki pod oczami to problem, który może być zmorą dla opiekunów psów o jasnej szacie. Tak naprawdę mogą pojawić się u wszystkich psów, niezależnie od odcienia sierści. Najczęściej występują u ras tj. shih-tzu, maltańczyk czy york jednak nie oznacza to, że te razy „tak mają” i nie należy nic z tym robić. Faktycznie, często przebarwienia te nie są powodem do dużych zmartwień, ale warto to sprawdzić.

 

Rasa psa mops

Chyba nie ma osoby, która nie uśmiechnie się na widok psa tej rasy. Choć na pierwszy rzut oka, mopsy mogą wydawać się wiecznie zmartwione tak naprawdę to niezwykle wesołe, żywe i towarzyskie psiaki. Ich pochodzenie nie jest do końca znane. Wiadomo jednak, że dotarły do nas z Chin. Były to psy należące do cesarza i członków jego rodziny. Posiadanie psa tej rasy było wielkim przywilejem. Przybyły do Europy najprawdopodobniej ok. 1500 roku razem z holenderskimi kupcami. Stały się wtedy ulubieńcami europejskiej arystokracji.

Jak dbać o psie oczy?

Nasze psy mają gorszą ostrość widzenia niż my i to nawet do 8 razy! Poza tym nie rozróżniają ani koloru zielonego, ani czerwonego, a pozostałe barwy widzą mniej intensywnie. Jednak w odróżnieniu od nas, dużo lepiej widzą po ciemku. Choć zmysł wzroku nie jest dla psa najważniejszy, to jednak o psie oczy trzeba dbać, by nasi podopieczni mogli cieszyć się zdrowymi oczami przez długie lata.

A czy Twój pies ma dobrego nosa?

Natura wyposażyła naszych czworonożnych przyjaciół w niemal idealny zmysł węchu. Jeśli masz psa, być może zauważyłeś już, że potrafi on wyczuć coś dużo wcześniej od Ciebie. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak funkcjonuje jego nos? Jak o niego dbać, żeby służył psu jak najdłużej? Kiedy wiadomo, że dzieje się coś niedobrego i jak sobie z tym radzić? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące cię pytania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl