Jak dbać o psie oczy? 0
Jak dbać o psie oczy?

Wszystko o oczach Twojego psa

Mówiliśmy ostatnio o tym, jak fantastyczny węch mają nasze psy. Z oczami jednak jest trochę inaczej. Nasze psy mają gorszą ostrość widzenia niż my i to nawet do 8 razy! Poza tym nie rozróżniają ani koloru zielonego, ani czerwonego, a pozostałe barwy widzą mniej intensywnie. Jednak w odróżnieniu od nas, dużo lepiej widzą po ciemku. Choć zmysł wzroku nie jest dla psa najważniejszy, to jednak o psie oczy trzeba dbać, by nasi podopieczni mogli cieszyć się zdrowymi oczami przez długie lata.

Choroby oczu występujące u psów

U psów spotyka się dwa rodzaje chorób oczu – choroby nabyte oraz choroby wrodzone. Niektóre rasy mają też skłonności do infekcji. Są to m.in. rasy długowłose lub te mające krótkie pyski, tj. shih tzu, yorki, pekińczyki czy mopsy. Problemy z oczami może mieć jednak każdy pies. Może to być zarówno ciało obce w oku, jak i infekcja. Zdarza się też, że pies podobnie jak my, cierpi na alergię. 

Do najczęściej występujących u naszych czworonożnych przyjaciół chorób zaliczamy:

 • Zapalenie spojówek – podobnie jak u ludzi, przyczyn tej choroby może być wiele. Lekarz weterynarii na pewno przepisze odpowiednie leki, najprawdopodobniej krople z antybiotykiem. 
 • Zespół suchego oka – to brak odpowiedniego nawilżenia gałki ocznej. Powstaje, kiedy oko nie wytwarza wystarczającej ilości łez. 
 • Niedrożność przewodów łzowych – uniemożliwia łzom spływanie przez nos, przez co ich nadmiar wypływa okiem. 
 • Zaćma – jedna z częściej spotykanych chorób oczu u psów. Jest to zmętnienie soczewek oczu bądź ich torebek. Może występować wskutek chorób, może być wrodzona, ale najczęściej spotykamy zaćmę starczą. Niestety, jedyną metodą leczenia zaćmy jest na ten moment operacja. 
 • Jaskra – jest wywołana przez zbyt wysokie ciśnienie wewnątrz oka. Nieleczona jaskra może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. 
 • Wiśniowe oko – to wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki. Wyglądem przypomina małą wisienkę – stąd nazwa. Przy jej wypadnięciu kluczową rolę odgrywa czas i szybkość reakcji opiekuna. 
 • Podwinięcie i wywinięcie powieki – kiedy powieka psa ma tendencję do podwijania się do wewnątrz, powodując pocieranie o rogówkę i jej podrażnienie lub wywijania się, przez co oko nie ma odpowiedniej ochrony przed czynnikami środowiska. 
 • Postępujący zanik siatkówki – jest chorobą genetyczną. To zwyrodnienie siatkówki, które prowadzić może do ślepoty nocnej u psa. Może wystąpić już w pierwszych miesiącach życia.

5 sposobów jak dbać o oczy naszego psa

 1. Przynajmniej raz w tygodniu należy przemyć okolice oczu psa. Używaj przegotowanej i przestudzonej wody, soli fizjologicznej, naparu z rumianku bądź specjalnie do tego przeznaczonych płynów czy nawilżanych chusteczek. Za pomocą sterylnego wacika przemyj oko od wewnętrznego kącika oka na zewnątrz. Jeśli twój pies ma skłonność do nadmiernego łzawienia, powinieneś robić to codziennie. 
 1. Im mniej włosów w okolicy oczu, tym lepiej. Dlatego włosy powinny być związane w kitkę bądź krótko przycięte. Jeśli nie czujesz się na tyle pewnie, by przyciąć je w domu, rozważ wizytę w salonie groomerskim.
 1. Będąc z psem na urlopie, warto pamiętać o jego oczach i dodatkowo je nawilżać. Psie oczy mogą bowiem różnie reagować na zmiany temperatury oraz powietrza.
 1. Dobrze jest też przemyć oczy psa z kurzu, po powrocie do domu z długiego spaceru.
 1. Jeśli jedziecie razem samochodem, nie pozwól psu wystawiać głowy poza okno (choć wiele psów to uwielbia). Wiatr może mocno podrażnić oczy, a insekt, który wpadnie do oka przy takiej prędkości, może narobić niepotrzebnych szkód. 

Poniżej przedstawiamy Ci nawilżane chusteczki, które pomogą zadbać Ci o oczy Twojego psa!

Chusteczki do przecierania oczu

Kontrola oczu

Co powinno nas zaniepokoić? 

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na oczy psa, kiedy zaczynają nadmiernie łzawić lub ropieć, są zamglone, zaczerwienione bądź pies zaczyna je mrużyć. Czasem może pojawić się opuchlizna, a nasz pies może mieć problem z otwarciem powieki. Niestety, nie zawsze problemy z oczami będziemy mogli dostrzec sami. Jeśli widzisz, że twój czworonożny przyjaciel zachowuje się inaczej niż na co dzień, warto udać się do lekarza weterynarii na konsultacje, by wykluczyć choroby.

Mimo że wzrok nie jest najważniejszym zmysłem naszego psa, jego utrata może mocno zmniejszyć mu komfort życia. Dlatego dbajmy o oczy naszych podopiecznych!


A na koniec, podobnie, jak ostatnio, mamy dla Ciebie niespodziankę!
Na naszym instagramie wraz z naszymi obserwującymi stworzyliśmy piękną galerię psich oczu.
Teraz możesz obejrzeć je pod tym linkiem :)

Komentarze do wpisu (0)

Blog - Dbam, naturalnie!
Psia pielęgnacja, psie nowinki i psie ciekawostki by Doganica
Rasa psa mops

Chyba nie ma osoby, która nie uśmiechnie się na widok psa tej rasy. Choć na pierwszy rzut oka, mopsy mogą wydawać się wiecznie zmartwione tak naprawdę to niezwykle wesołe, żywe i towarzyskie psiaki. Ich pochodzenie nie jest do końca znane. Wiadomo jednak, że dotarły do nas z Chin. Były to psy należące do cesarza i członków jego rodziny. Posiadanie psa tej rasy było wielkim przywilejem. Przybyły do Europy najprawdopodobniej ok. 1500 roku razem z holenderskimi kupcami. Stały się wtedy ulubieńcami europejskiej arystokracji.

Jak dbać o psie oczy?

Nasze psy mają gorszą ostrość widzenia niż my i to nawet do 8 razy! Poza tym nie rozróżniają ani koloru zielonego, ani czerwonego, a pozostałe barwy widzą mniej intensywnie. Jednak w odróżnieniu od nas, dużo lepiej widzą po ciemku. Choć zmysł wzroku nie jest dla psa najważniejszy, to jednak o psie oczy trzeba dbać, by nasi podopieczni mogli cieszyć się zdrowymi oczami przez długie lata.

A czy Twój pies ma dobrego nosa?

Natura wyposażyła naszych czworonożnych przyjaciół w niemal idealny zmysł węchu. Jeśli masz psa, być może zauważyłeś już, że potrafi on wyczuć coś dużo wcześniej od Ciebie. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak funkcjonuje jego nos? Jak o niego dbać, żeby służył psu jak najdłużej? Kiedy wiadomo, że dzieje się coś niedobrego i jak sobie z tym radzić? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące cię pytania.

Żółta Wstążka

W 2012 roku w Szwecji powstał projekt Yellow Dog – Żółta Wstążka. Ta międzynarodowa inicjatywa działająca w wielu krajach na świecie niedawno pojawiła się też w Polsce.

Żółta wstążka to nie ozdoba. 

Żółta wstążka, kokarda, apaszka czy nawet mucha przyczepiona do obroży, szelek lub smyczy psa nie jest ozdobą, a ma być systemem ostrzegania i być znakiem dla innych, że nasz pies nie chce / nie lubi / nie powinien wchodzić w interakcje z obcymi ludźmi czy innymi psami. Jest informacją, że nasz pies potrzebuje więcej przestrzeni. 

Rasa psa chihuahua 

Mały piesek z wielkim ego. Przez swój rozmiar rzadko brany jest na poważnie, a to przecież pies z krwi i kości i nigdy nie powinien być traktowany jak zabawka. Psiakom rasy chihuahua ciężko się oprzeć.

Na czym polega dogoterapia?

Badania przeprowadzone przez dr Erikę Friedman wykazały, że pacjenci szpitalni, na których w domu czekał zwierzak, byli bardziej zmobilizowani do walki o życie i powrotu do siebie. Nawet do tego stopnia, że pies lub kot mobilizował bardziej od kochającego partnera czy rodziny. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl