5 sposobów, jak dbać o higienę zębów u psa 0
5 sposobów, jak dbać o higienę zębów u psa

 5 sposobów, jak dbać o higienę zębów u psa.

Dbanie, by zęby naszego psa były zdrowe wcale nie musi być kłopotliwe. Rynek pełen jest suplementów diety i gryzaków, które w łatwy sposób pomogą Ci zadbać o higienę jamy ustnej u Twojego przyjaciela. 

Szacuje się, że nawet 80% psów cierpi na choroby zębów i dziąseł. Aby uniknąć tego problemu należy zadbać o odpowiednią profilaktykę. Warto od początku życia psa, dbać o jego uzębienie. Wtedy przez długie lata będzie mógł cieszyć się on zdrowymi zębami. Brak odpowiedniej pielęgnacji może po latach okazać się dużym i trudnym do wyleczenia problemem. Resztki pokarmowe oraz bakterie nawarstwiają się na zębach, tworząc osad. Jeśli nie będziemy dbać o higienę zębów u psa, poza brzydkim zapachem z pyska i bólem, który uniemożliwi przyjmowanie pokarmu, zęby mogą stać się łamliwe oraz może pojawić się na nich kamień nazębny. Pies może nabawić się choroby dziąseł, zapalenia ich bądź paradontozy. Zaniedbane zęby mogą zacząć także przedwcześnie wypadać. Pies, którego bolą zęby może stracić apetyt, chudnąć, być apatyczny i mieć problemy z socjalizacją. Bakterie mogą też przenieść się wraz ze śliną do organizmu, a to może przyczynić się do chorób takich jak choroby serca, nerek czy wątroby.

 

Higiena zębów u psa to bardzo ważny temat. 

Co najmniej raz w tygodniu, najlepiej przy okazji szczotkowania, powinno się obejrzeć zęby i dziąsła naszego pupila. Należy zwrócić uwagę czy nie pojawił się żółty nalot na zębach, zaczerwienienie czy krwawienie dziąseł.

 

5 sposobów jak dbać o higienę zębów u psa:

1. Szczotkowanie

Do najważniejszych czynności w dbaniu o higienę zębów u psa należy szczotkowanie psich zębów. Co 2-3 dni powinno się je wyczyścić. Można do tego użyć specjalnych szczoteczek czy gazików i past do zębów, które bez problemu znaleźć można w sklepach zoologicznych czy gabinetach weterynaryjnych. Nie należy używać ludzkiej pasty, ponieważ te dla psów mają inny skład. Poza tym „nasze” pasty mają zazwyczaj ostry miętowy smak, którego psy nie lubią. Możesz również zrobić pastę sama! Wystarczy wymieszać 8 miarek kaolinu, 2ml soku z cytryny oraz 10 kropel oleju roślinnego

Szczotkowanie nie musi trwać długo - wystarczy nawet pół minuty. Powinny być to okrężne ruchy szczoteczką nachyloną pod kątem 45° dzięki czemu włosie dotrze do rowka dziąsłowego.

By przyzwyczaić psa do tej czynności dobrze jest wybrać moment dnia, kiedy jest nieco zmęczony, np. po spacerze. Dobrze jest nagradzać psa, kiedy zapoznajemy go ze szczoteczką i pastą. To dla niego nowe doświadczenie i powinno mu się dobrze kojarzyć, żeby w przyszłości nie sprawiało nam problemów. Nie róbmy nic na siłę. 

 

2. Dieta

Bardzo ważną kwestią w dbaniu o zęby jest dieta. Mówi się, że odpowiednia powinna zawierać suchą karmę, podczas rozgryzania której pies będzie ścierał kamień i oczyszczał zęby z resztek jedzenia. Drugie głosy donoszą jednak, że pies suche chrupki albo połyka w całości, albo jedynie przegryza na pół, co nie przyczyni się w żaden sposób do ścierania osadu nazębnego. Faktem jest, że podawanie jedynie miękkiego pokarmu to pierwszy krok do zwiększenia kłopotów z zębami. Mokre jedzenie bowiem sprzyja odkładaniu się kamienia. Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, aby dostarczyć wszystkich mikroelementów i składników wzmacniających kości i zęby. Możemy rozważyć też dietę typu BARF, dzięki której pies naturalnie, podczas obgryzania kości, czyści sobie zęby. 

 

3. Suplementy

Oprócz past do zębów, na rynku znaleźć można wiele innych produktów, które pozwolą nam odpowiednio zadbać o higienę psich zębów. Można je dodawać do wody lub do pokarmu. Do takich należą algi morskie lub kaolin, które zmieniają właściwości śliny, dzięki czemu zmniejsza się ilość bakterii w jamie ustnej. 

Algi morskie przeciwdziałają tworzeniu i osadzaniu się na zębach kamienia. Możemy kupić je w formie proszku. Korzystnie wpływają na zahamowanie formowania kamienia nazębnego u psów oraz na poprawę pigmentu ciemnej sierści i skóry. Mają dobry wpływ nie tylko na zęby naszego psa, ale także na wzrost jego odporności i jakość sierści. Są też idealnym źródłem jodu. Pomagają w walce z problemami tarczycowymi (z wyjątkiem nadczynności tarczycy, przy której nadmiar jodu jest przeciwwskazaniem) i alergii. Wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych i kwasu foliowego, sprawia że produkt polecany jest do profilaktyki wielu schorzeń, takich jak na przykład choroby nowotworowe.

Na rynku istnieje też kaolin. To naturalna biała glinka kaolinowa o delikatnej konsystencji wydobywana z głębi ziemi z odpowiednich skał osadowych. Idealny dodatek żywieniowy uzupełniający dla psów i kotów. Sprawdzi się nie tylko w profilaktyce uzębienia w formie naturalnej, domowej pasty do zębów, ma także działanie oczyszczające, osłonowe oraz łagodzące podrażnienia jelit i skóry. Wspiera procesy trawienne i detoksykacyjne organizmu. Działa przeciwbiegunkowo. Kaolin uzupełnia też niedobory elektrolitów (krzemu, magnezu, litu, sodu i potasu).

 

4. Przysmaki, gryzaki i zabawki

W diecie naszego czworonoga warto uwzględnić też przysmaki stworzone z myślą o pielęgnacji psiego uzębienia. Przysmaki dentystyczne nie tylko służą czyszczeniu zębów, ale także pomogą wzmocnić dziąsła. To jeden z najlepszych sposobów dbania o higienę ustną u naszego psa. Opcji jest dużo! Ale warto wybierać uważnie. Wiele przysmaków na rynku nie działa tak, jak powinna. Często wypełnione są niepotrzebną chemią i cukrem, co na pewno nie będzie dobrze działać na zęby. Wybierając gryzaki warto więc zwrócić uwagę na ich skład. Te zawierające polifosforany, cynk czy ekstrakty z zielonej herbaty lub goździków będą świetną opcją. 

Mamy też w zasięgu ręki wiele naturalnych gryzaków, tj. rogi wołowe, poroże jelenia, suszone ucho czy tchawica. Suszone mięso możemy przygotować także w domu. Świetnie sprawdzi się też marchewka, która aktualnie trochę odeszła w niepamięć. Gryzienie wpływa na dobrą kondycję zębów i dziąseł, redukuje kamień nazębny, a także wspomaga trawienie. Ma też działanie behawioralne i pomaga wyciszyć psa. Nie możemy jednak zapomnieć, że takie przysmaki to dodatkowe kalorie, trzeba więc wliczyć je do codziennej dawki pokarmowej. 

Na rynku dostępne są również wegańskie gryzaki dentystyczne! Jest to doskonała alternatywa dla tych pochodzenia zwierzęcego. Mają naturalny skład, a do tego spójrz tylko na te kształty!

 

Na rynku możemy też znaleźć torgi. Ten naturalny gryzak dla psa to bulwa korzeniowa rośliny o nazwie wrzosiec drzewiasty, który rośnie w portugalskich górach. Sprawdzi się także idealnie w walce z kamieniem nazębnym. Torga nie zawiera w sobie niebezpiecznych drzazg, jest więc świetną alternatywą dla psów, które lubią podgryzać patyki. Jest niezwykle wytrzymały i nie uczula. Każdy z nich ma niepowtarzalny kształt, który dzięki manualnemy wygładzaniu i oczyszczaniu nie ma na swojej powierzchni ostrych krawędzi.

Ważne jest, by wybrać gryzak odpowiedni dla naszego psa, do jego rozmiaru i wieku. Pamiętajmy też o tym, że nieważne, na który gryzak się zdecydujemy, zawsze powinniśmy kontrolować psa podczas zabawy. Może okazać się, że pies zadławi się i konieczna będzie nasza szybka reakcja. 

Zabawki także mogą pomóc w higienie jamy ustnej naszego czworonoga. Na rynku znaleźć można wiele modeli, które zaprojektowano tak, by podczas zabawy czyściły zęby naszego psa oraz masowały dziąsła.

 

5. Lekarz 

Bardzo ważna jest także regularna kontrola uzębienia u lekarza weterynarii zalecana przynajmniej raz w roku. Jeśli okaże się, że nasz pies cierpi na nadmiar kamienia nazębnego, lekarz może zaproponować zabieg sanacji, czyli czyszczenia zębów pod narkozą. Pamiętajmy jednak, że każda narkoza to dla naszego psa ogromne obciążenie, dlatego zdecydowanie lepiej „zapobiegać, niż leczyć” zwłaszcza, jeśli nasz pupil do najmłodszych nie należy.

 

Zdrowy uśmiech Twojego pupila

Na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla swojego czworonożnego przyjaciela. Warto łączyć ze sobą różne opcje. Jednego dnia użyć gryzaka innego dodać algi do jedzenia czy płyn stomatologiczny do wody. Co kilka dni pamiętać o szczotkowaniu zębów i o corocznej kontroli dentystycznej u lekarza. Wtedy nasz pies będzie cieszył się zdrowym i białym uśmiechem przez długie lata. Komentarze do wpisu (0)

Blog - Dbam, naturalnie!
Psia pielęgnacja, psie nowinki i psie ciekawostki by Doganica
5 sposobów, jak dbać o higienę zębów u psa

Dbanie, by zęby naszego psa były zdrowe wcale nie musi być kłopotliwe. Rynek pełen jest suplementów diety i gryzaków, które w łatwy sposób pomogą nam zadbać o higienę jamy ustnej u naszego przyjaciela. 

Szacuje się, że nawet 80% psów cierpi na choroby zębów i dziąseł. Aby uniknąć tego problemu należy zadbać o odpowiednią profilaktykę. Warto od początku życia psa, dbać o jego uzębienie. Wtedy przez długie lata będzie mógł cieszyć się on zdrowymi zębami. Brak odpowiedniej pielęgnacji może po latach okazać się dużym i trudnym do wyleczenia problemem.

Wakacje z psem, co musisz wiedzieć?

Zbliża się sezon wakacyjny. W tym roku, przez koronawirusa, trochę inny od poprzednich. Trudno jest planować tegoroczne wyjazdy nie wiedząc czy tak na prawdę będzie można gdzieś się ruszyć. Zanosi się jednak na to, że urlop w kraju powinien w tym roku przebiegać bez komplikacji. A w Polsce bez większych problemów można zorganizować wakacje z psem. Nie są nam wtedy potrzebne dodatkowe badania czy wyrabianie paszportu, jak przy wyjazdach zagranicznych. Wystarczy jedynie znaleźć miejsce idealne, nocleg i psiolubne atrakcje, i można całą rodziną w pełni korzystać z lata. 

Kleszcze to nie żart! Czyli, jak skutecznie ochronić psa przed kleszczami?

Małe, czarne pasożyty, które możemy znaleźć w sierści naszego psa, i które wcale nie tak prosto z niej wydostać. Czasem wbijają się w ciało. Nie tylko w ciało psa, ale także nasze. Niektórzy patrzą na nie z przerażeniem, mają fobię, a dla niektórych, głównie dla psiarzy, to po spacerowa codzienność. W tym roku kleszcze nie rozstały się z nami nawet w sezonie zimowym. A obecnie zaobserwować możemy plagę tych małych żyjątek. Jak się przed nimi ustrzec, jak chronić psa przed kleszczami, czemu powinniśmy się ich obawiać i dlaczego jest ich tak dużo?

Z psem do restauracji, czyli "psi Savoir-vivre"

Moda na jedzenie “na mieście” z roku na rok nabiera tempa. Jemy poza domem już nie tylko w przerwie w pracy, ale również w czasie wolnym, wieczorami i w weekendy. Dzieje się tak, ponieważ praca i hobby zajmują nam coraz więcej czasu. Przyznaj sam - kiedy ostatnio się nudziłeś? Pewnie nie pamiętasz? No właśnie... Czas jest dzisiaj tym, o co zabiegamy najbardziej. Dlatego jedzenie w restauracjach stało się dla wielu z nas zwyczajną czynnością, a nie, jak to było kiedyś, wielkim wydarzeniem. 

Po co nam ten czas? Aby spędzać go na tym, na czym najbardziej nam zależy. A skoro tu jesteś, to pewnie zależy Ci na czasie spędzonym z Twoim psem. Zobacz, co możesz zrobić, aby połączyć te dwie przyjemności - wyjście do restauracji i czas z Twoim przyjacielem to idealna propozycja na wieczór!

Husky Syberyjski - pielęgnacja i usposobienie psa - wilka

Husky Syberyjski (Syberian Husky) - pół pies, pół wilk, puchata kulka - tak zwykle jednym słowem określa się tą piękną rasę. Z pewnością nie raz widziałeś go na spacerze, robi wrażenie, prawda? Dzisiaj przyjrzymy się Huskim bliżej - jeśli chcesz wiedzieć, czy to pies odpowiedni dla Ciebie i jak go pielęgnować, zapraszamy do czytania!

4 sposoby na aktywny spacer zimą

Twój pies nie zapada w zimowy sen! Nie chowa nosa pod koc, nie czyta książki przy ciepłej herbatce. Dla psa, zima to pora roku, jak każda inna. Dlatego, nie zapomnij zadbać o jego potrzeby nawet wtedy, kiedy sam ich nie odczuwasz. Znudzony pies to zestresowany pies - na pewno wiesz, jak to wygląda u Was. Pies niby śpi, ale ciągle się kręci, przychodzi do Ciebie, piszczy, nerwowo szuka zajęcia. Za oknem pada deszcz, śnieg, wieje chłodem? No i co z tego - Twój pies marzy o tym, aby węszyć, biegać i latać za piłką! Dzisiaj podpowiemy, jak połączyć zimowy spacer z aktywnością w taki sposób, aby był satysfakcjonujący zarówno dla psa, jak i dla Ciebie. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl