Kleszcze to nie żart! Czyli, jak skutecznie ochronić psa przed kleszczami? 0
Kleszcze to nie żart! Czyli, jak skutecznie ochronić psa przed kleszczami?

Jak chronić psa przed kleszczami?

Małe, czarne pasożyty, które możemy znaleźć w sierści naszego psa, i które wcale nie tak prosto z niej wydostać. Czasem wbijają się w ciało. Nie tylko w ciało psa, ale także nasze. Niektórzy patrzą na nie z przerażeniem, mają fobię, a dla niektórych, głównie dla psiarzy, to po spacerowa codzienność. W tym roku kleszcze nie rozstały się z nami nawet w sezonie zimowym. A obecnie zaobserwować możemy plagę tych małych żyjątek. Jak się przed nimi ustrzec, jak chronić psa przed kleszczami, czemu powinniśmy się ich obawiać i dlaczego jest ich tak dużo? 

Człowiek może postarać się uniknąć zagrożenia. W miastach ograniczyć deptanie trawników, wybrać spacer po chodniku, omijać wysokie trawy, nosić długi rękaw i długie spodnie oraz wysokie buty. Dokładnie obejrzeć swoje ubranie i siebie po spacerze. A co z naszymi czworonogami? O nie musimy zadbać my. 

Kleszcze to nie żart! 

Są nosicielami wielu chorób m.in. boreliozy, tej niebezpiecznej głównie dla nas czy babeszjozy, która zbyt późno zdiagnozowana może zagrażać życiu naszego psa. Do mniej znanych chorób przenoszonych przez kleszcze możemy zaliczyć także anaplazmozę czy erlichiozę. 

Kleszcze lubią wilgoć, dlatego brzegi rzek, lasy czy wysokie nieskoszone trawy są miejscami, gdzie zazwyczaj można je spotkać. Coraz częściej niestety znajdziemy je także w parku miejskim czy w naszym ogródku.

Pasożyty te stają się aktywne dwa razy w roku - na wiosnę, a później wczesną jesienią. Pojawiają się, kiedy temperatura wzrasta powyżej 5°C, ale nie lubią upałów, dlatego w lecie ich aktywność się obniża. Ponieważ mamy do czynienia z ociepleniem klimatu, obecnie kleszcze możemy spotkać przez większą część roku. Kleszcz nie wie czy mamy zimę, wie natomiast, że jest dla niego odpowiednia temperatura. Właśnie dlatego w tym roku można było spotkać kleszcze nawet w styczniu czy w lutym. Tak ważne jest więc zabezpieczanie psa przez cały rok. 

Jak więc chronić naszego psa przed kleszczami?

Najważniejsza jest profilaktyka. 

Na rynku znaleźć można całą masę preparatów przeciwko kleszczom. Najlepiej wybrać je po konsultacji z weterynarzem, który zna naszego psa. Wybór jest duży. Są to nie tylko tabletki, obroże czy krople, ale na rynku znajdziemy również naturalne spraye. W skład takiego preparatu odstraszającego wchodzą olejki, których zapach jest nieprzyjemny dla owadów. Nie tylko dla kleszczy, ale również dla komarów czy pcheł. Jest więc duża szansa, że kleszcz nie zainteresuje się naszym psem i będzie łowił dalej. Pomocne też będą suplementy diety, np. czystek, który systematycznie podawany psu spowoduje zmianę zapachu ciała zwierzęcia i pies stanie się mniej atrakcyjny dla zewnętrznych pasożytów. To dodatkowa ochrona, która przyda się, kiedy spacerujemy po miejsach wyjątkowo kleszczowych. Spray sprawdzi się także idealnie u młodych psów, których jeszcze nie możemy odpowiednio zabezpieczyć. 

Mimo wszystko, nie zawsze uda nam się psa ustrzec przed ugryzieniem. Jeśli tak się zdarzy, to trzeba działać - im szybciej pozbędziemy się pasożyta tym lepiej. Pospacerowe smyranie połączone z dokładnym przeglądem psiego futra jest, szczególnie w sezonie kleszczowym, jak najbardziej wskazane. Kleszcze nie wbijają się w pierwsze dostępne miejsce. Zanim znajdą to idealne, dużo wędrują po ciele, dlatego zaraz po powrocie do domu mamy dużą szansę na wyłapanie spacerowiczów. Idealnym miejscem dla kleszcza będą cienkie obszary ciała zwierzaka. Szczególną uwagę warto zwrócić na okolice pyska, uszu oraz pachwiny, ale tak naprawdę kleszcza możemy znaleźć wszędzie. 

Jak usunąć kleszcza?

Kiedy już zlokalizujemy u naszego psa tego pasażera na gapę, należy się go pozbyć. 

Jest na to kilka sposobów - można wyciągnąć kleszcza pęsetą, uważając by nie zgnieść go i nie przyczynić się do wpuszczania przez niego w skórę jego płynów ustrojowych, można starać się radzić sobie palcami, ale to raczej ostateczność. Świetnym sposobem usunięcia kleszcza są specjalnie zaprojektowane do tego haczyki. Warto się w nie zaopatrzyć, bo kosztują niewiele, a wyciąganie nimi kleszcza to zajęcie na kilka sekund. Po takim zabiegu dobrze jest zdezynfekować ugryzione miejsce oraz używane narzędzie. 

Wyjętego kleszcza nie powinno spuszczać się w toalecie, ponieważ pajęczaki te mogą przetrwać w wodzie. Najlepszą metodą jest włożenie kleszcza w kawałek papieru i zmiażdżenie go ciężkim przedmiotem. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że kleszcz nie wróci w odwiedziny. Do zabijania kleszcza można także użyć alkoholu lub środka do dezynfekcji. Należy być szczególnie ostrożnym, nie chcemy przecież sami mieć kontaktu z jego płynami ustrojowymi, które mogą powodować zakażenie. 

Przez kilka dni po usunięciu kleszcza warto jest zwrócić uwagę na naszego psa. Jeśli stanie się apatyczny i pojawi się niechęć do jedzenia, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, by wykonać badanie krwi. W przypadku babeszjozy niezwykle istotny jest czas. Choroba może powodować stan zapalny narządów w całym organizmie naszego podopiecznego. Dlatego czasem nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty, szczególnie jeśli wiemy, że nasz pies wcześniej został ugryziony przez kleszcza. 

 

Dbajmy o nas i o naszego psa, by jak najrzadziej mieć do czynienia z tym pasożytem. 

Komentarze do wpisu (0)

Blog - Dbam, naturalnie!
Psia pielęgnacja, psie nowinki i psie ciekawostki by Doganica
5 sposobów, jak dbać o higienę zębów u psa

Dbanie, by zęby naszego psa były zdrowe wcale nie musi być kłopotliwe. Rynek pełen jest suplementów diety i gryzaków, które w łatwy sposób pomogą nam zadbać o higienę jamy ustnej u naszego przyjaciela. 

Szacuje się, że nawet 80% psów cierpi na choroby zębów i dziąseł. Aby uniknąć tego problemu należy zadbać o odpowiednią profilaktykę. Warto od początku życia psa, dbać o jego uzębienie. Wtedy przez długie lata będzie mógł cieszyć się on zdrowymi zębami. Brak odpowiedniej pielęgnacji może po latach okazać się dużym i trudnym do wyleczenia problemem.

Wakacje z psem, co musisz wiedzieć?

Zbliża się sezon wakacyjny. W tym roku, przez koronawirusa, trochę inny od poprzednich. Trudno jest planować tegoroczne wyjazdy nie wiedząc czy tak na prawdę będzie można gdzieś się ruszyć. Zanosi się jednak na to, że urlop w kraju powinien w tym roku przebiegać bez komplikacji. A w Polsce bez większych problemów można zorganizować wakacje z psem. Nie są nam wtedy potrzebne dodatkowe badania czy wyrabianie paszportu, jak przy wyjazdach zagranicznych. Wystarczy jedynie znaleźć miejsce idealne, nocleg i psiolubne atrakcje, i można całą rodziną w pełni korzystać z lata. 

Kleszcze to nie żart! Czyli, jak skutecznie ochronić psa przed kleszczami?

Małe, czarne pasożyty, które możemy znaleźć w sierści naszego psa, i które wcale nie tak prosto z niej wydostać. Czasem wbijają się w ciało. Nie tylko w ciało psa, ale także nasze. Niektórzy patrzą na nie z przerażeniem, mają fobię, a dla niektórych, głównie dla psiarzy, to po spacerowa codzienność. W tym roku kleszcze nie rozstały się z nami nawet w sezonie zimowym. A obecnie zaobserwować możemy plagę tych małych żyjątek. Jak się przed nimi ustrzec, jak chronić psa przed kleszczami, czemu powinniśmy się ich obawiać i dlaczego jest ich tak dużo?

Z psem do restauracji, czyli "psi Savoir-vivre"

Moda na jedzenie “na mieście” z roku na rok nabiera tempa. Jemy poza domem już nie tylko w przerwie w pracy, ale również w czasie wolnym, wieczorami i w weekendy. Dzieje się tak, ponieważ praca i hobby zajmują nam coraz więcej czasu. Przyznaj sam - kiedy ostatnio się nudziłeś? Pewnie nie pamiętasz? No właśnie... Czas jest dzisiaj tym, o co zabiegamy najbardziej. Dlatego jedzenie w restauracjach stało się dla wielu z nas zwyczajną czynnością, a nie, jak to było kiedyś, wielkim wydarzeniem. 

Po co nam ten czas? Aby spędzać go na tym, na czym najbardziej nam zależy. A skoro tu jesteś, to pewnie zależy Ci na czasie spędzonym z Twoim psem. Zobacz, co możesz zrobić, aby połączyć te dwie przyjemności - wyjście do restauracji i czas z Twoim przyjacielem to idealna propozycja na wieczór!

Husky Syberyjski - pielęgnacja i usposobienie psa - wilka

Husky Syberyjski (Syberian Husky) - pół pies, pół wilk, puchata kulka - tak zwykle jednym słowem określa się tą piękną rasę. Z pewnością nie raz widziałeś go na spacerze, robi wrażenie, prawda? Dzisiaj przyjrzymy się Huskim bliżej - jeśli chcesz wiedzieć, czy to pies odpowiedni dla Ciebie i jak go pielęgnować, zapraszamy do czytania!

4 sposoby na aktywny spacer zimą

Twój pies nie zapada w zimowy sen! Nie chowa nosa pod koc, nie czyta książki przy ciepłej herbatce. Dla psa, zima to pora roku, jak każda inna. Dlatego, nie zapomnij zadbać o jego potrzeby nawet wtedy, kiedy sam ich nie odczuwasz. Znudzony pies to zestresowany pies - na pewno wiesz, jak to wygląda u Was. Pies niby śpi, ale ciągle się kręci, przychodzi do Ciebie, piszczy, nerwowo szuka zajęcia. Za oknem pada deszcz, śnieg, wieje chłodem? No i co z tego - Twój pies marzy o tym, aby węszyć, biegać i latać za piłką! Dzisiaj podpowiemy, jak połączyć zimowy spacer z aktywnością w taki sposób, aby był satysfakcjonujący zarówno dla psa, jak i dla Ciebie. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl