Kleszcze to nie żart! Czyli, jak skutecznie ochronić psa przed kleszczami? 0
Kleszcze to nie żart! Czyli, jak skutecznie ochronić psa przed kleszczami?

Jak chronić psa przed kleszczami?

Małe, czarne pasożyty, które możemy znaleźć w sierści naszego psa, i które wcale nie tak prosto z niej wydostać. Czasem wbijają się w ciało. Nie tylko w ciało psa, ale także nasze. Niektórzy patrzą na nie z przerażeniem, mają fobię, a dla niektórych, głównie dla psiarzy, to po spacerowa codzienność. W tym roku kleszcze nie rozstały się z nami nawet w sezonie zimowym. A obecnie zaobserwować możemy plagę tych małych żyjątek. Jak się przed nimi ustrzec, jak chronić psa przed kleszczami, czemu powinniśmy się ich obawiać i dlaczego jest ich tak dużo? 

Człowiek może postarać się uniknąć zagrożenia. W miastach ograniczyć deptanie trawników, wybrać spacer po chodniku, omijać wysokie trawy, nosić długi rękaw i długie spodnie oraz wysokie buty. Dokładnie obejrzeć swoje ubranie i siebie po spacerze. A co z naszymi czworonogami? O nie musimy zadbać my. 

Kleszcze to nie żart! 

Są nosicielami wielu chorób m.in. boreliozy, tej niebezpiecznej głównie dla nas czy babeszjozy, która zbyt późno zdiagnozowana może zagrażać życiu naszego psa. Do mniej znanych chorób przenoszonych przez kleszcze możemy zaliczyć także anaplazmozę czy erlichiozę. 

Kleszcze lubią wilgoć, dlatego brzegi rzek, lasy czy wysokie nieskoszone trawy są miejscami, gdzie zazwyczaj można je spotkać. Coraz częściej niestety znajdziemy je także w parku miejskim czy w naszym ogródku.

Pasożyty te stają się aktywne dwa razy w roku - na wiosnę, a później wczesną jesienią. Pojawiają się, kiedy temperatura wzrasta powyżej 5°C, ale nie lubią upałów, dlatego w lecie ich aktywność się obniża. Ponieważ mamy do czynienia z ociepleniem klimatu, obecnie kleszcze możemy spotkać przez większą część roku. Kleszcz nie wie czy mamy zimę, wie natomiast, że jest dla niego odpowiednia temperatura. Właśnie dlatego w tym roku można było spotkać kleszcze nawet w styczniu czy w lutym. Tak ważne jest więc zabezpieczanie psa przez cały rok. 

Jak więc chronić naszego psa przed kleszczami?

Najważniejsza jest profilaktyka. 

Na rynku znaleźć można całą masę preparatów przeciwko kleszczom. Najlepiej wybrać je po konsultacji z weterynarzem, który zna naszego psa. Wybór jest duży. Są to nie tylko tabletki, obroże czy krople, ale na rynku znajdziemy również naturalne spraye. W skład takiego preparatu odstraszającego wchodzą olejki, których zapach jest nieprzyjemny dla owadów. Nie tylko dla kleszczy, ale również dla komarów czy pcheł. Jest więc duża szansa, że kleszcz nie zainteresuje się naszym psem i będzie łowił dalej. Pomocne też będą suplementy diety, np. czystek, który systematycznie podawany psu spowoduje zmianę zapachu ciała zwierzęcia i pies stanie się mniej atrakcyjny dla zewnętrznych pasożytów. To dodatkowa ochrona, która przyda się, kiedy spacerujemy po miejsach wyjątkowo kleszczowych. Spray sprawdzi się także idealnie u młodych psów, których jeszcze nie możemy odpowiednio zabezpieczyć. 

Mimo wszystko, nie zawsze uda nam się psa ustrzec przed ugryzieniem. Jeśli tak się zdarzy, to trzeba działać - im szybciej pozbędziemy się pasożyta tym lepiej. Pospacerowe smyranie połączone z dokładnym przeglądem psiego futra jest, szczególnie w sezonie kleszczowym, jak najbardziej wskazane. Kleszcze nie wbijają się w pierwsze dostępne miejsce. Zanim znajdą to idealne, dużo wędrują po ciele, dlatego zaraz po powrocie do domu mamy dużą szansę na wyłapanie spacerowiczów. Idealnym miejscem dla kleszcza będą cienkie obszary ciała zwierzaka. Szczególną uwagę warto zwrócić na okolice pyska, uszu oraz pachwiny, ale tak naprawdę kleszcza możemy znaleźć wszędzie. 

Jak usunąć kleszcza?

Kiedy już zlokalizujemy u naszego psa tego pasażera na gapę, należy się go pozbyć. 

Jest na to kilka sposobów - można wyciągnąć kleszcza pęsetą, uważając by nie zgnieść go i nie przyczynić się do wpuszczania przez niego w skórę jego płynów ustrojowych, można starać się radzić sobie palcami, ale to raczej ostateczność. Świetnym sposobem usunięcia kleszcza są specjalnie zaprojektowane do tego haczyki. Warto się w nie zaopatrzyć, bo kosztują niewiele, a wyciąganie nimi kleszcza to zajęcie na kilka sekund. Po takim zabiegu dobrze jest zdezynfekować ugryzione miejsce oraz używane narzędzie. 

Wyjętego kleszcza nie powinno spuszczać się w toalecie, ponieważ pajęczaki te mogą przetrwać w wodzie. Najlepszą metodą jest włożenie kleszcza w kawałek papieru i zmiażdżenie go ciężkim przedmiotem. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że kleszcz nie wróci w odwiedziny. Do zabijania kleszcza można także użyć alkoholu lub środka do dezynfekcji. Należy być szczególnie ostrożnym, nie chcemy przecież sami mieć kontaktu z jego płynami ustrojowymi, które mogą powodować zakażenie. 

Przez kilka dni po usunięciu kleszcza warto jest zwrócić uwagę na naszego psa. Jeśli stanie się apatyczny i pojawi się niechęć do jedzenia, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, by wykonać badanie krwi. W przypadku babeszjozy niezwykle istotny jest czas. Choroba może powodować stan zapalny narządów w całym organizmie naszego podopiecznego. Dlatego czasem nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty, szczególnie jeśli wiemy, że nasz pies wcześniej został ugryziony przez kleszcza. 

 

Dbajmy o nas i o naszego psa, by jak najrzadziej mieć do czynienia z tym pasożytem. 

Komentarze do wpisu (0)

Blog - Dbam, naturalnie!
Psia pielęgnacja, psie nowinki i psie ciekawostki by Doganica
Jak przyzwyczaić psa do zabiegów pielęgnacyjnych?

Czy na samą myśl o kąpieli i strzyżeniu Twojego psa oblewa cię zimny pot? Czy po raz kolejny mruczysz pod nosem, że następnym razem oddasz psa do groomera, żeby mieć z głowy te czynności? Rwiesz włosy z głowy? Twój pies wyskakuje Ci z wanny i ucieka przed szczotką? A widok nożyczek paraliżuje Was oboje? 

Rasa psa labrador retriever

Labradory to wygrywająca w rankingach popularności rasa psów. Nie tylko w Europie, ale także w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Pochodzą z Wielkiej Brytanii, a właściwie zostały przywiezione do kraju przez brytyjskich marynarzy, najprawdopodobniej z okolic Nowej Funlandii, czyli wschodniego wybrzeża Kanady. Pierwsze psy dotarły do Europy na początku XIX wieku. Na początku były pomocnikami rybaków lecz bardzo szybko zauważone zostały wśród arystokracji. Okazało się bowiem, że psy te dzięki wyśmienitemu węchowi oraz delikatnemu chwytowi sprawdzały się jako psy myśliwskie i były idealne podczas polowań na dzikie ptactwo. Mówi się, że dobrze wyszkolony labrador potrafi w nienaruszonym stanie przenieść w pysku surowe jajko. 

Wizyta u groomera - co musisz wiedzieć?

Jeszcze niedawno z psich salonów fryzjerskich korzystali jedynie właściciele psów wystawowych i psów małych ras. Te z racji długich, szybko rosnących włosów wymagają intensywnej pielęgnacji, a nie każdy ma na to czas i warunki. W tej chwili do salonów zgłaszają się właściciele wszystkich ras psów. Klientami mogą być zarówno duże psy, tj. owczarek niemiecki, golden retriever czy bernardyn jak i maltańczyki, shih tzu, sznaucer czy spaniel. Może niekoniecznie każdy pies potrzebuje strzyżenia, ale czyszczenie uszu, obcinanie paznokci czy kąpiel, dotyczą przecież psa każdej rasy.

Aussie, czyli owczarek australijski

Pieszczotliwie nazywane „aussie” to żywiołowe psy, które rozpoznać można po niezwykle barwnych tęczówkach. Choć trudno w to uwierzyć rasa ta wcale nie ma swoich korzeni w Australii, a najprawdopodobniej w Ameryce. Początki jej jednak nie są do końca znane. Mówi się, że nazwa powstała poprzez nawiązanie do innej rasy psów pasterskich, które w XVIII i XIX wieku przywiezione zostały do Stanów Zjednoczonych z Australii.

Wszystko o uszach Twojego psa

Węch i słuch to dla naszych pupili najważniejsze zmysły, dzięki którym poznają otaczający ich świat. Pies może poruszać uszami, dzięki mięśniom, które się w nich znajdują. To bardzo ważna część psiej komunikacji i sposób wyrażania emocji. Poruszanie uszami jest niezwykle istotne podczas wszelkich spotkań towarzyskich. Także my możemy odczytywać humor naszego przyjaciela zwracając uwagę nie tylko na jego ogon, ale także na jego uszy. 

Ukochana przez Polaków rasa psa - yorkshire terrier

Yorkshire terrier to jedna z najbardziej lubianych przez Polaków ras psów. Teriery te zostały wyhodowane ponad 100 lat temu w północnej Anglii, w hrabstwie Yorkshire i stąd właśnie wzięła się ich nazwa. Rewolucja przemysłowa w XIX wieku zmusiła szkockich robotników do poszukiwania pracy. Dotarli oni na północ Anglii i przywieźli ze sobą niewielkie terriery. Psy te nie jadły dużo, za to dużo i chętnie pracowały, a ich rozmiar pozwalał na szybkie ukrycie ich w kieszeni. Pieski te potrafiły wypłoszyć zwierzynę, tępić szczury i myszy, a także polować. Ze względu na swój rozmiar i uwielbienie w łowieniu gryzoni, były też chętnie zabierane w rejsy. To ponoć właśnie w ten sposób dotarły do innych miejsc na świecie, gdzie zdobyły swoją popularność. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl