Modzel u psa – co to jest, zapobieganie, leczenie 0
Modzel u psa – co to jest, zapobieganie, leczenie

Co to jest modzel u psa?

Modzele u psa pojawiają się w reakcji na drobne urazy mechaniczne, w miejscach najbardziej narażonych na ucisk i tarcie, czyli w okolicy stawów łokciowych, rzadziej kolanowych, gdzie kości okryte są minimalną ilością tkanek. Rogowaciejące zmiany tworzą się przede wszystkim wokół guza łokciowego, który ma kontakt z twardym podłożem za każdym razem, gdy pies wstaje, kładzie się lub zmienia pozycję. Z punktu widzenia psiej fizjonomii, obciążający dla stawów jest również sen, bo podczas niego ciężar ciała przenoszony jest stawy. Długotrwały ucisk w newralgicznych miejscach skutkuje wolno postępującymi zmianami, które z czasem przyjmują rolę pancerza mającego zapobiec uszkodzeniu kości.

Tworzenie się modzeli u psa jest procesem długotrwałym. Pierwszym sygnałem dokonujących się zmian jest wyłysienie miejsca wokół guza łokciowego i zmiana koloru skóry na ciemniejszy. Z czasem tkanka zaczyna się rozrastać i robić wypukła. Bardzo zaawansowane i nieleczone modzele u psa mogą doprowadzić do stanu zapalnego i pojawienia się wydzieliny. W takim przypadku zazwyczaj jest już konieczna konsultacja z weterynarzem i wdrożenie specjalistycznego leczenia.

Niektóre rasy, bardziej niż inne, narażone są na wystąpienie modzeli. U psów dużych i masywnych zmiany te pojawiają się o wiele częściej niż u psów ras małych. Natomiast prawie w ogóle problem ten nie dotyka zwierząt ras średnich i miniaturowych. Z tego względu profilaktyka modzeli u psów jest szczególnie ważna w przypadku bullmastiffów, terierów, labradorów, dogów niemieckich, wilczarzy irlandzkich, bernardynów, mastifów tybetańskich, Dogue de Bordeaux, bloodhoundów, nowofundlandów i innych ras o znacznej masie. W grupie ryzyka mogą znajdować się również psy z chorobami zwyrodnieniowymi stawów, otyłością oraz osobniki dorosłe, starsze i przewlekle chore, które dużo leżą.

Chociaż modzele u psa pojawiają się przede wszystkim w obrębie stawów łokciowych, w przypadku niektórych ras zmiany mogą wystąpić się również wokół mostka. Problem ten dotyczy przede wszystkim psów z głęboką klatką piersiową, w tym jamników oraz wspominanych już bernardynów, bokserów, nowofundlandów, wilczarzy, czy dogów.

Czy modzel u psa jest groźny?

Choć modzele u psa nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla Twojego pupila, nie powinno zostawiać się ich samym sobie. Zbyt rozrośnięta skóra na łokciach nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także może powodować dyskomfort i ból, szczególnie gdy popęka i zacznie sączyć się z niej wydzielina ropna oraz krew. Rany w takim miejscu sprzyjają powstawaniu zakażeń i rozwojowi stanów zapalnych, co zawsze wymaga profesjonalnej terapii zleconej przez lekarza weterynarii.

W przypadku bardzo zaawansowanych zmian może być potrzebna interwencja chirurgiczna. Nieleczone modzele u psa niekiedy skutkują poważnymi komplikacjami, w tym zapaleniem torebki stawowej stawu łokciowego i innymi zmianami w jego obrębie.

Zapobiegać, a nie leczyć

Nie da się do końca wyeliminować ryzyka wystąpienia modzeli u psa, jednak można go zdecydowanie obniżyć przy pomocy odpowiedniej pielęgnacji i stylu życia. Należy przede wszystkim pilnować, by zwierzę nie leżało na twardych powierzchniach takich jak beton, płytki, czy nagi parkiet. Warto zadbać także o to, by spało na miękkim posłaniu, co pozwoli odciążyć jego stawy – sprawdź na przykład maty dla psa.

Kolejnym ważnym aspektem profilaktyki modzeli u psa jest dieta. Im wyższa waga, tym większe obciążenie stawów, dlatego też warto regularnie kontrolować wagę zwierzęcia i wprowadzić do jego rozkładu dnia więcej aktywności.

Jeśli już modzel u psa się pojawił, należy o niego prawidłowo zadbać. Częste i regularne smarowanie zmian odpowiednią maścią ochronną pozwoli zmiękczyć naskórek, niwelując poczucie ciągnięcia i napinania się skóry u zwierzęcia, a także zapobiegnie dalszemu rogowaceniu w tym miejscu.

W przypadku gdy skóra pękła, zatroszcz się o higienę rany, by nie doszło do zakażenia bakteryjnego. Ważna jest nie tylko właściwa dezynfekcja, ale również smarowanie odpowiednim preparatem, który wspomoże odbudowę naskórka. W przypadku powikłań, gdy z rany sączy się ropa albo obszar wokół jest ciepły i zaczerwieniony, koniecznie zabierz pupila do weterynarza, by ocenić jego stan i zastosować leczenie, które zapobiegnie poważniejszym stanom zapalnym i chorobom.

Komentarze do wpisu (0)

Blog - Dbam, naturalnie!
Psia pielęgnacja, psie nowinki i psie ciekawostki by Doganica
​​Rasa psa west highland white terrier

West highland white terrier to rasa psa często wybierana dla aktywnych rodzin z dziećmi. Jednak te śnieżnobiałe psiaki z oczami jak węgielki mają swoje potrzeby. Jakie warunki trzeba im zapewnić? O tym wszystkim dowiesz się z naszego bloga!

Pies ma alergię. Jak mogę mu pomóc?

Mój pies ma alergię! Co robić? Alergie to częsty problem z jakim borykają się nasze psiaki. Ale czym właściwie jest alergia i skąd ona się bierze? Na co może być uczulony pies? I najważniejsze - jak mu pomóc? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat tej dolegliwości!

Rasa psa maltańczyk

Maltańczyk to mała, rodzinna rasa psów. Ponieważ wychowanie pupila tej rasy nie sprawia wielu trudności, często właśnie maltańczyki są wybierane na pierwszego psa. Jeśli rozważasz kupno, lub adopcję nowego przyjaciela koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego jakie potrzeby musi zapewnić właściciel maltańczyka, jak prawidłowo o niego dbać i zapewnić mu długie, szczęśliwe życie.

Suplementy dla czworonoga - kiedy warto zacząć stosować?

Wielu z nas codziennie przyjmuje suplementy diety, często zażywamy je na stres, na stawy, albo na poprawę ogólnej kondycji organizmu. Zastanawiasz się, czy Twój pies także powinien przyjmować suplementy diety? W tym wpisie dowiesz się, czym właściwie te suplementy są oraz jak bezpiecznie je stosować. Przeczytasz także, przy jakich schorzeniach najczęściej powinny zostać dobrane odpowiednie suplementy psiej diety. 

Modzel u psa – co to jest, zapobieganie, leczenie

Modzel u psa, inaczej odgniotki, to określenie na czarne zgrubienia pojawiające się na łokciach, i niekiedy kolanach. Choć większość zmian tego typu nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia zwierzęta, nie należy ich bagatelizować. Skąd się jednak biorą modzele u psa? Czy ta przypadłość może dotknąć każde zwierzę? I przede wszystkim – jak je leczyć? Zobacz, co musisz o tym wiedzieć!

Kamień nazębny u psa – jak zadbać o zdrowe zęby pupila?

Na zębach twojego psa pojawił się trudny do usunięcia nalot? Nie wpadaj w panikę! Choć kamień nazębny u psa może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych, łatwo mu zaradzić odpowiednią higieną jamy ustnej. Zobacz, jak dbać o zęby swojego pupila i poradzić sobie z kamieniem u psa, gdy już się pojawi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl