Modzel u psa – co to jest, zapobieganie, leczenie 0
Modzel u psa – co to jest, zapobieganie, leczenie

Co to jest modzel u psa?

Modzele u psa pojawiają się w reakcji na drobne urazy mechaniczne, w miejscach najbardziej narażonych na ucisk i tarcie, czyli w okolicy stawów łokciowych, rzadziej kolanowych, gdzie kości okryte są minimalną ilością tkanek. Rogowaciejące zmiany tworzą się przede wszystkim wokół guza łokciowego, który ma kontakt z twardym podłożem za każdym razem, gdy pies wstaje, kładzie się lub zmienia pozycję. Z punktu widzenia psiej fizjonomii, obciążający dla stawów jest również sen, bo podczas niego ciężar ciała przenoszony jest stawy. Długotrwały ucisk w newralgicznych miejscach skutkuje wolno postępującymi zmianami, które z czasem przyjmują rolę pancerza mającego zapobiec uszkodzeniu kości.

Tworzenie się modzeli u psa jest procesem długotrwałym. Pierwszym sygnałem dokonujących się zmian jest wyłysienie miejsca wokół guza łokciowego i zmiana koloru skóry na ciemniejszy. Z czasem tkanka zaczyna się rozrastać i robić wypukła. Bardzo zaawansowane i nieleczone modzele u psa mogą doprowadzić do stanu zapalnego i pojawienia się wydzieliny. W takim przypadku zazwyczaj jest już konieczna konsultacja z weterynarzem i wdrożenie specjalistycznego leczenia.

Niektóre rasy, bardziej niż inne, narażone są na wystąpienie modzeli. U psów dużych i masywnych zmiany te pojawiają się o wiele częściej niż u psów ras małych. Natomiast prawie w ogóle problem ten nie dotyka zwierząt ras średnich i miniaturowych. Z tego względu profilaktyka modzeli u psów jest szczególnie ważna w przypadku bullmastiffów, terierów, labradorów, dogów niemieckich, wilczarzy irlandzkich, bernardynów, mastifów tybetańskich, Dogue de Bordeaux, bloodhoundów, nowofundlandów i innych ras o znacznej masie. W grupie ryzyka mogą znajdować się również psy z chorobami zwyrodnieniowymi stawów, otyłością oraz osobniki dorosłe, starsze i przewlekle chore, które dużo leżą.

Chociaż modzele u psa pojawiają się przede wszystkim w obrębie stawów łokciowych, w przypadku niektórych ras zmiany mogą wystąpić się również wokół mostka. Problem ten dotyczy przede wszystkim psów z głęboką klatką piersiową, w tym jamników oraz wspominanych już bernardynów, bokserów, nowofundlandów, wilczarzy, czy dogów.

Czy modzel u psa jest groźny?

Choć modzele u psa nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla Twojego pupila, nie powinno zostawiać się ich samym sobie. Zbyt rozrośnięta skóra na łokciach nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także może powodować dyskomfort i ból, szczególnie gdy popęka i zacznie sączyć się z niej wydzielina ropna oraz krew. Rany w takim miejscu sprzyjają powstawaniu zakażeń i rozwojowi stanów zapalnych, co zawsze wymaga profesjonalnej terapii zleconej przez lekarza weterynarii.

W przypadku bardzo zaawansowanych zmian może być potrzebna interwencja chirurgiczna. Nieleczone modzele u psa niekiedy skutkują poważnymi komplikacjami, w tym zapaleniem torebki stawowej stawu łokciowego i innymi zmianami w jego obrębie.

Zapobiegać, a nie leczyć

Nie da się do końca wyeliminować ryzyka wystąpienia modzeli u psa, jednak można go zdecydowanie obniżyć przy pomocy odpowiedniej pielęgnacji i stylu życia. Należy przede wszystkim pilnować, by zwierzę nie leżało na twardych powierzchniach takich jak beton, płytki, czy nagi parkiet. Warto zadbać także o to, by spało na miękkim posłaniu, co pozwoli odciążyć jego stawy – sprawdź na przykład maty dla psa.

Kolejnym ważnym aspektem profilaktyki modzeli u psa jest dieta. Im wyższa waga, tym większe obciążenie stawów, dlatego też warto regularnie kontrolować wagę zwierzęcia i wprowadzić do jego rozkładu dnia więcej aktywności.

Jeśli już modzel u psa się pojawił, należy o niego prawidłowo zadbać. Częste i regularne smarowanie zmian odpowiednią maścią ochronną pozwoli zmiękczyć naskórek, niwelując poczucie ciągnięcia i napinania się skóry u zwierzęcia, a także zapobiegnie dalszemu rogowaceniu w tym miejscu.

W przypadku gdy skóra pękła, zatroszcz się o higienę rany, by nie doszło do zakażenia bakteryjnego. Ważna jest nie tylko właściwa dezynfekcja, ale również smarowanie odpowiednim preparatem, który wspomoże odbudowę naskórka. W przypadku powikłań, gdy z rany sączy się ropa albo obszar wokół jest ciepły i zaczerwieniony, koniecznie zabierz pupila do weterynarza, by ocenić jego stan i zastosować leczenie, które zapobiegnie poważniejszym stanom zapalnym i chorobom.

Komentarze do wpisu (0)

Blog - Dbam, naturalnie!
Psia pielęgnacja, psie nowinki i psie ciekawostki by Doganica
Suplementy dla czworonoga - kiedy warto zacząć stosować?

Wielu z nas codziennie przyjmuje suplementy diety, często zażywamy je na stres, na stawy, albo na poprawę ogólnej kondycji organizmu. Zastanawiasz się, czy Twój pies także powinien przyjmować suplementy diety? W tym wpisie dowiesz się, czym właściwie te suplementy są oraz jak bezpiecznie je stosować. Przeczytasz także, przy jakich schorzeniach najczęściej powinny zostać dobrane odpowiednie suplementy psiej diety. 

Modzel u psa – co to jest, zapobieganie, leczenie

Modzel u psa, inaczej odgniotki, to określenie na czarne zgrubienia pojawiające się na łokciach, i niekiedy kolanach. Choć większość zmian tego typu nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia zwierzęta, nie należy ich bagatelizować. Skąd się jednak biorą modzele u psa? Czy ta przypadłość może dotknąć każde zwierzę? I przede wszystkim – jak je leczyć? Zobacz, co musisz o tym wiedzieć!

Kamień nazębny u psa – jak zadbać o zdrowe zęby pupila?

Na zębach twojego psa pojawił się trudny do usunięcia nalot? Nie wpadaj w panikę! Choć kamień nazębny u psa może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych, łatwo mu zaradzić odpowiednią higieną jamy ustnej. Zobacz, jak dbać o zęby swojego pupila i poradzić sobie z kamieniem u psa, gdy już się pojawi.

Pryszcze u psa – przyczyny, objawy, leczenie

Ze względu na podobieństwo w budowie skóry, u psów i innych zwierząt domowych, tak samo, jak u ludzi, mogą pojawić się pryszcze i trądzik. Choć u zwierząt stanowią one przede wszystkim defekt kosmetyczny, nie należy ich bagatelizować, zwłaszcza w przypadku objawów o dużym nasileniu lub braku reakcji na stosowane leczenie. Zobacz, co zrobić, jeśli zauważysz pryszcza u psa oraz kiedy warto skonsultować to z lekarzem weterynarii.

Pasożyty u psa – jak się ich pozbyć?

Psie pasożyty mogą przysporzyć naszemu psu oraz nam wielu nieprzyjemności. Co zrobić, by się przed nimi ustrzec oraz jak sobie z nimi poradzić, jeśli mimo wszystko się pojawią? Dowiesz się tego z dzisiejszego artykułu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl