Żółta Wstążka 0
Żółta Wstążka

Żółta Wstążka

Czy zdarzyło ci się, że do twojego psa podbiega inny, a wy nie macie ochoty na spotkania? Osiedlowe spacery to dla ciebie stres, bo co chwila, ktoś chce pogłaskać twojego psa bez twojej zgody, a jesteś właśnie w trakcie treningu? A może twój pies dochodzi właśnie do siebie po operacji i ostatnie co powinien robić to szaleć z innymi psiakami na podwórku? Możesz bez mówienia dać ludziom znać, żeby nie podchodzili do twojego psa. W 2012 roku w Szwecji powstał projekt Yellow Dog – Żółta Wstążka. Ta międzynarodowa inicjatywa działająca w wielu krajach na świecie niedawno pojawiła się też w Polsce. 

Żółta wstążka to nie ozdoba. 

Żółta wstążka, kokarda, apaszka czy nawet mucha przyczepiona do obroży, szelek lub smyczy psa nie jest ozdobą, a ma być systemem ostrzegania i być znakiem dla innych, że nasz pies nie chce / nie lubi / nie powinien wchodzić w interakcje z obcymi ludźmi czy innymi psami. Jest informacją, że nasz pies potrzebuje więcej przestrzeni. 

Kolor żółty na smyczy nie oznacza automatycznie, że pies jest agresywny. Przyczyn żółtej wstążki może być wiele. Przede wszystkim każdy pies, tak jak i my, ma swój charakter. Nie każdy pies lubi być głaskany przez obcych, nie każdy chce się bawić, a niektóre czworonogi mogą być wrażliwe i lękliwe. Na naszych ulicach spotykamy też wiele psów „po przejściach”, ze schroniska, które na kontakt z innymi mogą reagować w różny sposób. Zdarzają się psy schorowane, które potrzebują spokoju na spacerach psy, które się boją i mogą reagować agresją, czy psy w podeszłym wieku, które jedyne czego chcą to święty spokój. Na ulicach spotykamy też psiaki w trakcie szkolenia albo w trakcie terapii behawioralnej. Nie możemy zapomnieć o psich ratownikach oraz psach, które mogą być na służbie. Żółtą wstążkę można też przypiąć do smyczy, jeśli nasz pies jest na kwarantannie, a suczka ma cieczkę. 

Troska o komfort naszego psa.

Twórcy projektu mówią też, że chcieliby przypomnieć o tak ważnej kwestii, jak odpowiednie podejście do czworonogów. Pamiętajmy, że bez względu na to, czy pies nosi żółtą wstążkę, czy nie, to do jego opiekuna należy decyzja czy psa można pogłaskać i czy powinien on wchodzić w interakcję z innymi napotkanymi na spacerze psami. 

Warto pamiętać, że psy z żółtym dodatkiem nie są niebezpieczne! One po prostu potrzebują więcej przestrzeni podczas spacerów. Jest to troska o ich komfort, a my powinniśmy to uszanować. 

Co zrobić, kiedy widzisz psa z żółtą wstążką?

Nie podchodź do niego ze swoim psem, nie pozwól dziecku do niego podbiec, nie wołaj go ani nie głaszcz. Zachowaj wtedy odpowiedni dystans i mińcie się, nie rozpraszając psa ze wstążką. Nie naruszaj przestrzeni psa ani jego właściciela. Ten drugi na pewno będzie ci bardzo wdzięczny.  

Zdarzyło ci się już spotkać psa z żółtą kokardą? A może to właśnie twój ją nosi?

Chętnie posłuchamy twoich doświadczeń. 

 

Komentarze do wpisu (0)

Blog - Dbam, naturalnie!
Psia pielęgnacja, psie nowinki i psie ciekawostki by Doganica
A czy Twój pies ma dobrego nosa?

Natura wyposażyła naszych czworonożnych przyjaciół w niemal idealny zmysł węchu. Jeśli masz psa, być może zauważyłeś już, że potrafi on wyczuć coś dużo wcześniej od Ciebie. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak funkcjonuje jego nos? Jak o niego dbać, żeby służył psu jak najdłużej? Kiedy wiadomo, że dzieje się coś niedobrego i jak sobie z tym radzić? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące cię pytania.

Żółta Wstążka

W 2012 roku w Szwecji powstał projekt Yellow Dog – Żółta Wstążka. Ta międzynarodowa inicjatywa działająca w wielu krajach na świecie niedawno pojawiła się też w Polsce.

Żółta wstążka to nie ozdoba. 

Żółta wstążka, kokarda, apaszka czy nawet mucha przyczepiona do obroży, szelek lub smyczy psa nie jest ozdobą, a ma być systemem ostrzegania i być znakiem dla innych, że nasz pies nie chce / nie lubi / nie powinien wchodzić w interakcje z obcymi ludźmi czy innymi psami. Jest informacją, że nasz pies potrzebuje więcej przestrzeni. 

Rasa psa chihuahua 

Mały piesek z wielkim ego. Przez swój rozmiar rzadko brany jest na poważnie, a to przecież pies z krwi i kości i nigdy nie powinien być traktowany jak zabawka. Psiakom rasy chihuahua ciężko się oprzeć.

Na czym polega dogoterapia?

Badania przeprowadzone przez dr Erikę Friedman wykazały, że pacjenci szpitalni, na których w domu czekał zwierzak, byli bardziej zmobilizowani do walki o życie i powrotu do siebie. Nawet do tego stopnia, że pies lub kot mobilizował bardziej od kochającego partnera czy rodziny. 

Doodle, labradoodle, goldendoodle, co to za rasa psa?

Doodle stają się coraz bardziej popularne wśród miłośników psów. Szczególnie wśród alergików, gdyż mówi się, że nie gubią sierści i nie uczulają. Mówi się także, że są mądre i przyjazne. Do tego są śliczne. Brzmi, jak pies idealny, ale czy tak jest?

Mnóstwo fałdek i niebieski język, czyli Shar pei

Psy rasy shar pei pochodzą z Chin. Niektórzy twierdzą, że rasa ta istniała już podczas panowania dynastii Han, co czyni ją jedną z najstarszych ras świata. Dowodem na to mają być rysunki oraz gliniane posągi psów odnalezione przez archeologów i przypominające psy tej rasy. Shar pei wykorzystywane były jako psy myśliwskie, psy do walki oraz psy stróżujące. Wierzono, że ich czarny język odstraszy nawet diabła. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl