
Kiedy mogą pojawić się pryszcze u psa?
Pryszcze u psa mające związek z trądzikiem mogą pojawić się niezależnie od wieku i rasy zwierzęcia. W przypadku osobników dorosłych przyjmują one często formę przewlekłą, a u ich genezy leży zapalenie mieszków włosowych.
Na wystąpienie trądziku u psa może mieć wpływ wiele czynników, w tym:
-
Młody wiek – wówczas trądzik jest na ogół potraktowany jako zjawisko fizjologiczne związane z okresem dorastania,
-
Zmiany hormonalne, w tym niedoczynność tarczycy,
-
Zmiana diety,
-
Niedostateczna higiena – bakterie rozwijające się na skórze mogą prowadzić do zmian skórnych w postaci pryszczy u psa oraz innych zakażeń bakteryjnych.
Warto również pamiętać, że chociaż trądzik może dotyczyć zwierząt każdej rasy, szczególnie narażone są psy krótkowłose, a więc: dobermany, boksery, dogi niemieckie, rottweilery, czy buldogi angielskie. Z tego względu niezbędne jest dbanie o ich właściwą higienę i szybkie reagowanie na pojawiające się zmiany chorobowe, które mogłyby się przenieść na inne obszary skóry.
Trądzik u psa – objawy
Trądzik u zwierząt domowych daje dość charakterystyczne objawy. Jednym z najważniejszych symptomów są pryszcze, które u psa pojawiają się w mało owłosionych miejscach – na brodzie, pod pachami i w pachwinach. Specyficzne twarde grudki z białym końcem, z których po naciśnięciu wypływa ropa, zajmują większe lub mniejsze obszary skóry. W przypadku nasilonych zmian może dochodzić do bolesności tych miejsc podczas dotyku, a także swędzenia. Należy jednak uniemożliwić psu drapanie się, by ten nie doprowadził do rozprzestrzeniania się bakterii i zainfekowania nimi ran, co mogłoby skutkować kolejnymi infekcjami.
W zaawansowanym stadium choroby często dochodzi do wysięku, a początkowo niegroźne pryszcze u psa skutkują powikłaniami bakteryjnymi i koniecznością włączenia specjalistycznego leczenia, które uchroni Twojego pupila przed przykrymi konsekwencjami. Z tego względu nie powinno się zwlekać z terapią – bo choć zmiany często przemijają same, zanim się to stanie, mogą znacznie wpłynąć na samopoczucie i zdrowie psa.
Jak radzić sobie z pryszczami u psa?
Ilość pryszczy u psa i sposób leczenia trądziku zależy przede wszystkim od nasilenia choroby i jej przebiegu. Gdy ten jest łagodny, a ilość i obszar zmian nie jest zbyt duży, często wystarczają środki i kosmetyki do stosowania miejscowego, w tym szampony o właściwościach przeciwłojotokowych i przeciwbakteryjnych posiadające w swoim składzie kwas salicylowy lub nadtlenek benzoilu. Aby wyeliminować problem ze zmianami skórnymi u zwierzęcia, nie powinno stosować się preparatów dla ludzi. Ze względu na niedostosowany skład, mogą one zaszkodzić Twojemu pupilowi w o wiele większym stopniu niż pomóc.
Gdy pryszcze u psa są zaognione, a skóra wokół nich mocno zaczerwieniona, może być potrzebne zastosowanie specjalistycznych maści leczniczych z antybiotykami, które zahamują rozwój infekcji i zmniejszą obszar, na którym występuje trądzik. Niekiedy potrzebne są również leki doustne.
Niezależnie od intensywności trądziku, jeśli zauważysz pryszcz u psa, nie wyciskaj go. W wydzielinie znajdują się bakterie, które przeniesione na skórę, mogą prowadzić do zaostrzenia trądziku, wywołać nowe ogniska albo przyczynić się do powstania trudnych do wyleczenia wtórnych zakażeń bakteryjnych.
Pryszcze u psa a wizyta u weterynarza
W przypadku łagodnych zmian trądzikowych, które pod wpływem stosowania preparatów przeciwbakteryjnych i przeciwłojotokowych ustępują, wizyta u lekarza weterynarii wcale nie musi być konieczna. Jeśli jednak zauważysz, że skóra nie reaguje na leczenie, a do tego pryszcze zajmują coraz większe obszary, powodując przy tym obrzęki, koniecznie skonsultuj swojego pupila. Postępujący trądzik u psa może wymagać zastosowania właściwie dobranych maści recepturowych, czy leków doustnych, które poprawią stan skóry i uchronią zwierzaka przed poważnymi powikłaniami bakteryjnymi.
Jeśli jednak i taki rodzaj leczenia nie przynosi efektu, warto rozważyć pogłębioną diagnozę i wykonać badania, które wykluczą inne choroby, w tym nużeńca, grzybicę skóry, czy nawet nowotwór.