Rasa psa chihuahua  0
Rasa psa chihuahua 

Rasa psa chihuahua 

Mały piesek z wielkim ego. Przez swój rozmiar rzadko brany jest na poważnie, a to przecież pies z krwi i kości i nigdy nie powinien być traktowany jak zabawka. Psiakom rasy chihuahua ciężko się oprzeć. Pochodzą z północnego Meksyku, z prowincji o nazwie Chihuahua właśnie. W połowie XIX wieku rozpoczęła się ich sprzedaż do USA i dzięki temu podbiły serca na całym świecie. Pierwszego psa tej rasy pokazano na wystawie w Filadelfii w 1884 roku. Już w 1904 roku przedstawiciele rasy zostali uznani przez amerykańską organizację kynologiczną. Pierwsze chihuahua w Europie pojawiły się pod koniec XIX wieku w Wielkiej Brytanii, ale reszta Europy dowiedziała się o nich po II wojnie światowej. W Polsce natomiast pojawiły się dopiero w 1986 roku. Historia rasy nie jest do końca znana. Jedna z teorii mówi, że zostały przywiezione do Ameryki z Hiszpanii. Inna, że hodowali je już Toltekowie i Majowie. Mówi się też, że chihuahua były ulubionym psem azteckiej arystokracji, szczególnie azteckich księżniczek. Eksperci uważają, że pochodzą od psów techichi. Miały towarzyszyć ludziom podczas ceremonii ofiarnych i być pochowane razem ze zmarłym. Wierzono, że wskazują im drogę do raju. Wykorzystywano je także, jako żywe termofory. Chihuahua są najmniejszą rasą na świecie. Są wesołe, inteligentne i na pewno nikt nie odmówi im uroku. Przyjrzyjmy się bliżej tym maleństwom. 

 

Wygląd psa rasy chihuahua

Chihuahua występują w dwóch odmianach: krótkowłosej, o lśniącej sierści przylegającej na całym ciele i długowłosej o szacie delikatnej prostej lub lekko falistej. Dopuszczalne są wszystkie kolory i wszystkie ich kombinacje. Ważą do 3 kg i mierzą sobie 16–20 cm wzrostu. Oczy chihuahua są ciemne i choć spotykane są odcienie jaśniejsze, nie są one pożądane. Mają zwartą sylwetkę i długi, noszony wysoko ogon. 

 fot.:chihuahua; pixabay.com

Charakter psa rasy chihuahua 

Chihuahua to niesamowita osobowość! Uwielbia znajdować się w centrum uwagi, a jeśli jej nie otrzymuje, upomina się o nią szczekaniem i marudzeniem. Potrafi nawet udawać, że coś mu się stało, byle tylko ktoś się nim zainteresował… Mimo swoich małych rozmiarów są to psy niezwykle odważne i pewne siebie. Wiedzą czego chcą i są bardzo zdeterminowane, by to dostać. Psy rasy chihuahua są szalenie inteligentne, bystre i lubią się uczyć. Oprócz tego są ciekawskie, radosne, przyjaźnie nastawione do świata i kochają się bawić.  Wszędzie jest ich pełno! Najlepiej, kiedy mogą to robić z najbliższym im człowiekiem lub innymi chihuahua. Przywiązują się wyjątkowo do swojego opiekuna i bywają podejrzliwe w kontaktach z obcymi. Nie lubią szczególnie, kiedy ktoś sięga po coś, co należy „do niego”. Minusem tej rasy może być jej zamiłowanie do szczekania. Już od początku wspólnego życia warto nad tym pracować. Ponieważ są empatyczne i czułe, polecane są nawet jako psy terapeutyczne, które świetnie sprawdzą się w domach opieki. Osoby starsze, które mają problem, by się schylić, mogą wziąć je na kolana i pogłaskać. Dzięki temu, że są niewielkich rozmiarów, mieszkańcy raczej nie powinni się ich bać. 

 

Potrzeby psa rasy chihuahua

Choć mogłoby się wydawać, że psiaki te nadają się jedynie do torebki, nic bardziej mylnego. Zaskakujące jest jak bardzo są żywiołowe! Powinny być noszone jedynie, gdy coś im grozi. Uwielbiają aktywnie spędzać czas i mają duże zapotrzebowanie na ruch. Lubią spacery i szaleństwa w ogrodzie. Powinny mieć zapewnione minimum 30 minut ćwiczeń fizycznych, jak i umysłowych dziennie. Niestety, większość opiekunów nie szkoli swoich psów myśląc, że tak małemu psu nie jest to potrzebne. Chihuahua mimo swoich małych rozmiarów mogą nawet ćwiczyć psie sporty, np. agility lub obedience. Mimo, że chihuahua lubią przebywać na świeżym powietrzu, nigdy nie powinny żyć na zewnątrz. Nie powinny być też pozostawiane na zewnątrz bez opieki, ponieważ mogą zostać zaatakowane przez drapieżnika. Psy rasy chihuahua świetnie nadają się do życia w mieście. Bez problemu odnajdą się bowiem nawet w małym mieszkaniu. Trzeba jednak pamiętać, że źle znoszą samotność i nie lubią zostawać same. Psy rasy chihuahua musimy chronić przed dużym słońcem, ale i tak radzą sobie lepiej  z wysokimi temperaturami niż tymi niskimi. Maluchy te są wrażliwe na zimno i wilgoć, dlatego dobrze jest pomyśleć o odpowiednim ubranku na zimowe miesiące. 

 fot.:chihuahua; pixabay.com

Pielęgnacja psa rasy chihuahua

Pielęgnacja chihuahua nie jest szczególnie skomplikowana. Psa kąpiemy jedynie w razie potrzeby i nie trzeba tego robić częściej niż raz w miesiącu. Ważne jest, by po kąpieli dokładnie wysuszyć futro. Krótkowłosego chihuahua wystarczy czesać raz na tydzień. Odmianę długowłosą co 2–3 dni zwracając szczególną uwagę na tworzące się kołtuny. W okresie wiosennego i jesiennego linienia warto częściej czesać naszego psa, by uniknąć sierści na dywanach i innych meblach. Idealnie sprawdzą się do tego np. szczotki Ezzy GroomRegularnie też szczotkujemy zęby, sprawdzamy długość pazurów, dbamy o oczy oraz uszy. 

 

Żywienie psa rasy chihuahua

Są to psy o małym żołądku, dlatego dobrze jest, by jadły mniejsze porcje 3-4 razy dziennie. Nie oszukujmy się, psiaki te nie będą jeść dużo, ale warto zainwestować w wysokiej jakości karmę przygotowaną specjalnie dla psów miniaturowych. Bardzo ważny jest stały dostęp do czystej wody. Jest to szczególnie istotne przy psiakach tej rasy, ponieważ mają tendencję do odwadniania się.

 

Choroby psa rasy chihuahua

 Psy rasy chihuahua należą do ras, które rzadko chorują i żyją długie lata. Z reguły jest to ok. 15 lat, ale zadbane psy o dobrych genach mogą dożyć nawet 20 lat! Jak każda mała rasa, chihuahua jest narażony na urazy, między innymi te spowodowane upadkiem. Trzeba być bardzo ostrożnym, by nasz pies nie zeskakiwał sam z kanapy czy naszych kolan. Chihuahua mają skłonność do hipoglikemii, czyli spadku cukru, co może prowadzić do utraty przytomności. Jednym z często spotykanych problemów może też być niedrożność kanalików łzowych. Jak u wielu psów małych ras pojawiać się mogą problemy z uzębieniem. Zdarzają się problemy z sercem, wodogłowie, niezarośnięte ciemiączko czy zwichnięcie rzepki. 

 fot.:chihuahua; pixabay.com

Chihuahua – czy to rasa dla mnie? 

Jesteś radosny, masz w sobie pokłady cierpliwości? W takim razie jest to rasa dla ciebie! Nadaje się właściwie dla każdego, ale szaleństwa chihuahua zniesie tylko wyrozumiały, a jednocześnie umiejący wytyczać granice opiekun. Nie martw się, jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze światem zwierząt. Poradzisz sobie. Chihuahua przystosuje się do trybu życia rodziny i nie będzie wymagał dużej przestrzeni. Nie nadaje się on jednak do rodziny z małymi dziećmi, gdyż mogą one niechcący wyrządzić psu krzywdę. Chihuahua może też ugryźć, jeśli coś nie będzie mu odpowiadać. Dobrze natomiast dogada się z dziećmi starszymi (od ok. 10 lat), które będą delikatne i zaproszą psa do wspólnych zabaw (dobrze jest mieć te zabawy pod kontrolą). Chihuahua sprawdzi się jako towarzysz osób starszych lub samotnych. Rasa ta świetnie dogada się z kotem (należy jedynie uważać na zadrapania) czy innymi chihuahua. Jeśli jednak masz w domu psa dużej rasy, ze względów bezpieczeństwa chihuahua nie będzie dobrym wyborem. Są to psy, które nie są świadome swoich rozmiarów i często przeceniają swoje możliwości, prowokując większych od siebie. Jeśli możesz poświęcić swojemu psu wystarczająco dużo czasu na ćwiczenia i socjalizację, jeśli pracujesz z domu, bądź nie wychodzisz z domu na długie godziny, lubisz podróżować i chcesz wszędzie zabierać ze sobą psa, to jest właśnie rasa idealna dla ciebie. Komentarze do wpisu (0)

Blog - Dbam, naturalnie!
Psia pielęgnacja, psie nowinki i psie ciekawostki by Doganica
A czy Twój pies ma dobrego nosa?

Natura wyposażyła naszych czworonożnych przyjaciół w niemal idealny zmysł węchu. Jeśli masz psa, być może zauważyłeś już, że potrafi on wyczuć coś dużo wcześniej od Ciebie. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak funkcjonuje jego nos? Jak o niego dbać, żeby służył psu jak najdłużej? Kiedy wiadomo, że dzieje się coś niedobrego i jak sobie z tym radzić? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące cię pytania.

Żółta Wstążka

W 2012 roku w Szwecji powstał projekt Yellow Dog – Żółta Wstążka. Ta międzynarodowa inicjatywa działająca w wielu krajach na świecie niedawno pojawiła się też w Polsce.

Żółta wstążka to nie ozdoba. 

Żółta wstążka, kokarda, apaszka czy nawet mucha przyczepiona do obroży, szelek lub smyczy psa nie jest ozdobą, a ma być systemem ostrzegania i być znakiem dla innych, że nasz pies nie chce / nie lubi / nie powinien wchodzić w interakcje z obcymi ludźmi czy innymi psami. Jest informacją, że nasz pies potrzebuje więcej przestrzeni. 

Rasa psa chihuahua 

Mały piesek z wielkim ego. Przez swój rozmiar rzadko brany jest na poważnie, a to przecież pies z krwi i kości i nigdy nie powinien być traktowany jak zabawka. Psiakom rasy chihuahua ciężko się oprzeć.

Na czym polega dogoterapia?

Badania przeprowadzone przez dr Erikę Friedman wykazały, że pacjenci szpitalni, na których w domu czekał zwierzak, byli bardziej zmobilizowani do walki o życie i powrotu do siebie. Nawet do tego stopnia, że pies lub kot mobilizował bardziej od kochającego partnera czy rodziny. 

Doodle, labradoodle, goldendoodle, co to za rasa psa?

Doodle stają się coraz bardziej popularne wśród miłośników psów. Szczególnie wśród alergików, gdyż mówi się, że nie gubią sierści i nie uczulają. Mówi się także, że są mądre i przyjazne. Do tego są śliczne. Brzmi, jak pies idealny, ale czy tak jest?

Mnóstwo fałdek i niebieski język, czyli Shar pei

Psy rasy shar pei pochodzą z Chin. Niektórzy twierdzą, że rasa ta istniała już podczas panowania dynastii Han, co czyni ją jedną z najstarszych ras świata. Dowodem na to mają być rysunki oraz gliniane posągi psów odnalezione przez archeologów i przypominające psy tej rasy. Shar pei wykorzystywane były jako psy myśliwskie, psy do walki oraz psy stróżujące. Wierzono, że ich czarny język odstraszy nawet diabła. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl