Rasa psa mops 0
Rasa psa mops

Rasa psa mops

Chyba nie ma osoby, która nie uśmiechnie się na widok psa tej rasy. Choć na pierwszy rzut oka, mopsy mogą wydawać się wiecznie zmartwione tak naprawdę to niezwykle wesołe, żywe i towarzyskie psiaki. Ich pochodzenie nie jest do końca znane. Wiadomo jednak, że dotarły do nas z Chin. Były to psy należące do cesarza i członków jego rodziny. Posiadanie psa tej rasy było wielkim przywilejem. Przybyły do Europy najprawdopodobniej ok. 1500 roku razem z holenderskimi kupcami. Stały się wtedy ulubieńcami europejskiej arystokracji. Później na krótki czas popadły w zapomnienie. To właśnie Anglicy sprawili, że rasę tę zaczęto ponownie hodować oraz to właśnie Anglikom zawdzięcza się wygląd dzisiejszych mopsów. Pierwsze mopsy pojawiły się w Polsce już w XVIII wieku, jednak pierwsza hodowla powstała dopiero dwa wieki później.

Wygląd psa rasy mops

Niemal każdy wie, jak wygląda mops. Rasa ta znana jest z krępej budowy ciała, sporej głowy, krótkiego pyska i zmarszczek. Oczy u mopsa są duże, ciemne i błyszczące, a ogon mocno zakręcony. Najbardziej popularną maścią mopsa jest beż w różnych jego odcieniach, ale występują także mopsy czarne, choć te są o wiele rzadziej spotykane. Ich szata jest krótka, miękka i gęsta. Nie posiadają podszerstka. Mierzą sobie ok. 30 cm i ważą 6-8 kg.

fot.:mops; unsplash.com 

Charakter psa rasy mops

Mopsy są radosne i chętnie się bawią. Uwielbiają towarzystwo innych psów oraz mogą mieszkać pod jednym dachem z innymi gatunkami zwierząt. Świetnie czują się w towarzystwie dzieci. Nie są tak delikatnie, jak inne psy małych ras, więc nie ma takiej obawy, że dziecko może zrobić psu krzywdę przez swój brak wyczucia. Dzieci, które chciałyby aktywnie spędzać czas ze swoim psem, mogą być jednak zawiedzione – mops nie będzie idealnym kompanem do szaleństw w ogrodzie. To rasa, która nie przepadają za samotnością. Lubią być zawsze blisko człowieka, a w szczególności swojego ukochanego opiekuna. Nie ma się co dziwić – zostały stworzone jako psy do towarzystwa i to jest właśnie to, co potrafią najlepiej. To pieszczochy, które potrzebują uwagi swojego opiekuna. Może więc zdarzyć się, że rozwinie się u nich lęk separacyjny. Są to inteligentne, szybko uczące się psy. Chętnie będą pracować i poznawać nowe sztuczki, jeśli tylko będą miały dobrą motywację (np. pyszne smakołyki). Mopsy mają charakterek, lubią też postawić na swoim. Żyjąc z mopsem, trzeba być konsekwentnym. Nie powinno się jednak podnosić na nie głosu ani w żaden sposób ich karać, bo są wielkimi wrażliwcami. Mopsy nie mają w sobie nic ze stróża, nie szczekają też dużo. Uporczywe natomiast może być ich głośne chrapanie. A spać lubią długo. Najlepiej na wygodnym posłaniu lub sofie. Lub na kolanach swojego opiekuna.

fot.:mops; unsplash.com 

Potrzeby psa rasy mops

Mopsy nie są psami wielu potrzeb. Kiedy są w domu, szczególnie nie rozrabiają, nie potrzebują dużo aktywności, są łatwe w pielęgnacji. Należy jednak pamiętać, że wymagana jest rozsądna dawka ruchu każdego dnia. Psy rasy mops lubią wodę i lubią pływać, chętnie też wychodzą na spacery. Nie są jednak typem sportowca i nie należy ich przemęczać. Nie powinny ani biegać, ani chodzić na długie wycieczki. Uwielbiają zabawy piłkami oraz pluszakami. Nie są odporne na warunki atmosferyczne, słabo znoszą upały oraz wilgoć. Najlepiej czują się w umiarkowanym klimacie. W mroźne dni warto zakładać im kurtkę. Psy rasy mops nie potrzebują dużej przestrzeni. Będą czuły się równie dobrze w domu z ogrodem, jak i w małym mieszkaniu, zarówno na wsi, jak i w mieście. Mopsy mogą być dobrym towarzyszem podróży, jednak należy pamiętać o tym, by nie przemęczać psa w ciągu dnia, szczególne w miesiącach wakacyjnych. Psy tej rasy nie powinny też latać samolotem, gdyż ze względu na krótką kufę mogą mieć problemy z oddychaniem podczas lotu.

Pielęgnacja psa rasy mops

Psy rasy mops nie są trudne w codziennej pielęgnacji. By ich szata była zadbana i lśniąca, wystarczy szczotkować psa 1–2 razy w tygodniu. Można używać do tego np. szczotki z włosia, szczotki gumowej  lub zgrzebła. Mopsy gubią swoją sierść przez cały rok, jednak nasila się to w okresie linienia. Wtedy też powinniśmy wyczesywać naszego psa częściej. Podczas tego zabiegu dobrze jest zwrócić uwagę czy nie pojawiły się na skórze żadne zaczerwieniania, czy stany zapalne. Jeśli coś nas zaniepokoi, możemy szybko zareagować. Psa nie kąpiemy zbyt często, wystarczy kąpiel raz w miesiącu albo w razie wyraźnej potrzeby. Jak u każdej innej rasy, należy regularnie sprawdzać stan oczu, uszu, pazurów i zębów. Szczególną uwagę warto skierować na fałdę nosową. Dobrze jest co kilka dni, przetrzeć ją do czysta oraz nałożyć na nią nasz balsam Muzzle Dazzle.

fot.:mops; unsplash.com

Żywienie psa rasy mops

To dopiero obżarciuchy! Jeśli tylko im na to pozwolić przejedzą się bez wahania. Mopsy żyją po to, by jeść, jeść, jeść i zawsze mają świetny apetyt. Trzeba więc bardzo uważać na dietę mopsa, który szybko może stać się otyłym psiakiem. Warto zadbać o pełnowartościowe pokarmy dostosowane do wieku, stanu zdrowia oraz codziennej aktywności. Najlepiej jest podzielić codzienną dawkę na trzy porcje. Pamiętajmy o tym, by mops po posiłku miał chwilę na odpoczynek oraz zawsze miał dostęp do czystej wody. Jego figurze przyda się też regularna, choć mało intensywna aktywność fizyczna.

Choroby psa rasy mops

Mopsy żyją 12-16 lat i są dość odporne na choroby. Chorobami, które najczęściej ich dotykają to problemy z sercem oraz problemy z układem oddechowym. Problemy z oddychaniem pojawiają się najczęściej w czasie upałów i są spowodowane krótkim pyskiem tej rasy. Mopsy mają też tendencję do odkładania się kamienia nazębnego oraz choroby dziąseł dlatego warto szczególnie dbać o higienę uzębienia. Ze względu na ilość zmarszczek i fałd u mopsów pojawiają się też często infekcje skórne. Oczy natomiast narażone są na zapalenia. 

Mops – czy to rasa dla mnie?

Jak najbardziej! Mops sprawdzi się zarówno jako towarzysz osób samotnych, jak i członek dużych rodzin z dziećmi. Będzie też odpowiedni dla osób, które nie miały psa nigdy wcześniej, opieka nad mopsem nie wymaga bowiem dużego doświadczenia. Mops będzie wspaniałym towarzyszem każdej, średnio aktywnej rodziny.

Komentarze do wpisu (0)

Blog - Dbam, naturalnie!
Psia pielęgnacja, psie nowinki i psie ciekawostki by Doganica
Rasa psa dalmatyńczyk

Chyba nie ma osoby, która nie wie, jak wygląda pies rasy dalmatyńczyk. Te poruszające się niezwykle elegancko psiaki dobrze znane są chyba głównie za sprawą bajki (i filmu) Disneya pt.: „101 dalmatyńczyków”. Ich znakiem rozpoznawczym jest biała sierść w czarne łatki. Nie da się pomylić ich z żadnym innym psem. Co ciekawe zdarza się, że maluchy rodzą się całkowicie białe lub mają tylko delikatne cętki. Większość z nich pojawia się dopiero po 12 dniu życia.

Jak kąpać psa?

Chyba nie ma opiekuna, który nie zastanawiał się nigdy nad pytaniem „jak często należy kąpać psa”. Odpowiedzią, którą słyszał najczęściej, brzmiała zapewne „to zależy”. Ale zależy od czego? Jak zadbać o skórę i futro naszego psa, by było zdrowe i zadbane? W czym kąpać naszego psa? Wszelkie wątpliwości postaramy się rozwiać w tym tekście. 

Rasa psa lhasa apso

Pochodzące z Tybetu kilkukilogramowe psiaki były niegdyś psami stróżującymi. Ta cecha pozostała w nich nadal. Są to wesołe, niezwykle mądre psy, które zrobią wiele, by zadowolić swojego opiekuna. Często mylone z shih tzu, ale są od nich nieco wyższe i mają dłuższą kufę. Pierwszy człon nazwy rasy „lhasa” to nazwa stolicy Tybetu. Początki lhasa apso sięgają 2000 lat wstecz. Wierzono, że są wcieleniem zmarłych mnichów. Hodowane były przy buddyjskich świątyniach, jednak nie można było ich sprzedawać. Podarowane w prezencie, jako wyraz uznania, trafiały na dwory bogatych kupców, arystokracji czy do pałacu cesarza. Pełniły funkcję psów do towarzystwa oraz psów ostrzegających przed niebezpieczeństwem. Wierzono, że przynoszą szczęście domowi, w którym żyją. 

Kooperacyjny trening medyczny

Kiedy słyszy się o kooperacyjnym trening medycznym często kojarzy się on z pracownikami zoo, którzy trenują z dzikimi zwierzętami w celu przyzwyczajenia ich do zabiegów. Foki otwierają pyski i pokazują zęby, goryle podają kończyny, po czym otrzymują nagrodę. Dlaczego nie wykorzystać technik stosowanych przez opiekunów zwierząt do przyzwyczajenia naszych psów do zabiegów pielęgnacyjnych? W ten właśnie sposób powstał kooperacyjny trening medyczny.

 

Jak poradzić sobie z zaciekami pod oczami naszego psa?

Zauważyłeś, że twój pies ma załzawione oczy, a pod nimi tworzą się ciemniejsze zacieki? Sierść stała się przyżółcona, a może nawet brązowa? Zacieki pod oczami to problem, który może być zmorą dla opiekunów psów o jasnej szacie. Tak naprawdę mogą pojawić się u wszystkich psów, niezależnie od odcienia sierści. Najczęściej występują u ras tj. shih-tzu, maltańczyk czy york jednak nie oznacza to, że te razy „tak mają” i nie należy nic z tym robić. Faktycznie, często przebarwienia te nie są powodem do dużych zmartwień, ale warto to sprawdzić.

 

Rasa psa mops

Chyba nie ma osoby, która nie uśmiechnie się na widok psa tej rasy. Choć na pierwszy rzut oka, mopsy mogą wydawać się wiecznie zmartwione tak naprawdę to niezwykle wesołe, żywe i towarzyskie psiaki. Ich pochodzenie nie jest do końca znane. Wiadomo jednak, że dotarły do nas z Chin. Były to psy należące do cesarza i członków jego rodziny. Posiadanie psa tej rasy było wielkim przywilejem. Przybyły do Europy najprawdopodobniej ok. 1500 roku razem z holenderskimi kupcami. Stały się wtedy ulubieńcami europejskiej arystokracji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl