Najpopularniejsza rasa psa w Polsce - owczarek niemiecki 1
Najpopularniejsza rasa psa w Polsce - owczarek niemiecki

Najpopularniejsza rasa psa w Polsce - owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki to dość młoda rasa. Pierwsze szczenięta wyhodowano w Niemczech trochę ponad 100 lat temu. Max von Stephanitz eksperymentował z hodowlą psów, by stworzyć następców psów pasterskich, które jednocześnie staną się idealnymi obrońcami. I tak, ze skrzyżowania owczarka wirtemberskiego z owczarkiem turyńskim, powstały owczarki niemieckie, które znamy obecnie.

Psy tej rasy pojawiły się w Polsce jeszcze przed II wojną światową, ale ich hodowla w naszym kraju rozpoczęła się dopiero w latach sześćdziesiątych.

 

Wygląd psa rasy owczarek niemiecki

Owczarki niemieckie, są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych psów rasowych i jednymi z najpopularniejszych psów na świecie. Należą do przedstawicieli ras średnich i dużych, które zaliczane są do grupy psów pasterskich. Psy mają ok. 60 cm wzrostu i ważą między 20 a 40 kg. Mają mocną sylwetkę i mocne kości. Cechą charakterystyczną dla psów rasy owczarek niemiecki jest lekko opadająca linia grzbietu. Mają też mocny chód, który może świadczyć o ich wytrzymałości.

Maść owczarków może być jednolita lub podpalana. Czarna, szara, w odcieniu czerwonawym lub płowym. Oficjalny wzorzec nie dopuszcza bieli.

Wyróżnia się owczarki niemieckie krótko i długowłose. Przez długi czas za standard rasy uważano jednak jedynie odmianę krótkowłosą. Zmieniło się to dopiero w sierpniu 2010 roku i od 1 stycznia 2011 długowłosy owczarek niemiecki jest oficjalnie uznawany jako wzorzec FCI. Szata krótka to włosy gęste i twarde natomiast włosy długie są miękkie i nie przylegają do ciała. Oczy owczarków są ciemne.

Potocznie nazywa się je wilczurami. Nie jest to jednak poprawna nazwa, gdyż psy te nie mają nic wspólnego z wilkami. 

 

Charakter psa rasy owczarek niemiecki

Owczarki niemieckie są wyjątkowo inteligentne, spostrzegawcze, posłuszne, energiczne i odważne. Doskonale radzą sobie niemal w każdej dziedzinie życia. Szybko i chętnie się uczą. Dlatego też idealnie sprawdzają się jako psy do zadań specjalnych. Kiedyś psy pasterskie, dziś owczarki niemieckie często mogą być tropicielami, stróżami czy przewodnikami osób niepełnosprawnych. 

Są też niezwykle lojalne i przywiązane do swojego właściciela oraz pozostałych członków rodziny. Ufają i są przyjacielskie, choć nieufne wobec obcych. Lubią się bawić i są dobrym towarzyszem zabaw z dziećmi. Warto jednak wiedzieć, że obce maluchy pies może traktować już mniej przyjaźnie. Ze względu na rozmiar i siłę, dzieci powinny przebywać z czworonogiem pod nadzorem dorosłych. 

Psy te nie przepadają za samotnością. Dlatego aby rozwój ich przebiegał prawidłowo, muszą mieć stały kontakt z człowiekiem. 

Owczarki nie są agresywne z natury, mają jednak silny instynkt i charakter. Są terytorialne i czują się obrońcą rodziny oraz mienia. Niezwykle ważne jest więc, by socjalizacja przebiegała odpowiednio. Dobrze ułożony pies będzie łagodny i spokojny. Jeśli od początku będzie wychowywany z innymi zwierzętami domowymi, nie będą one stanowiły dla niego problemu. 

Wilczury lubią szczekać. Nie tylko informując o zagrożeniu, ale także chcąc zwrócić na siebie uwagę otoczenia. Nie mają skłonności do ucieczek. 

 

Potrzeby psa rasy owczarek niemiecki

Bardzo ważne jest by szczeniaki tej rasy były starannie socjalizowane przed czwartym miesiącem życia. To właśnie wtedy pies oswaja się z dźwiękami i uczy odpowiedniego stosunku do ludzi. 

Są to psy w typie sportowca i nie każdy może mieć siłę czy chęci, by dotrzymać im kroku. Owczarki są bardzo aktywne i żywiołowe. Lubią ruch i dużo go wymagają. Potrzebują ciągłych wyzwań, także ćwiczeń umysłowych. Aktywność fizyczna, np. zabawa piłką czy szarpakiem pozwoli rozładować energię, a ćwiczenia umysłowe wzmocnią spostrzegawczość psa. Świetnie nadają się do uprawiania niemal każdej dyscypliny sportu - dogtrekkingu, tropienia sportowego, agility, obedience czy canicross. Pamiętać jednak należy, że nie powinno się wystawiać młodego jeszcze psa na długotrwały wysiłek fizyczny, ponieważ może to doprowadzić do deformacji jego stawów.

Idealnym miejscem do życia dla psa rasy owczarek niemiecki będzie dom z ogrodem, ale psy te mogą też żyć w mieszkaniu. W takim przypadku należy pamiętać, że owczarki muszą się wyszaleć. Jeśli będą miały one zapewnioną odpowiednią dawkę wysiłku dziennie, odnajdą się nawet w małym mieszkaniu. Jeżeli energia zwierzęcia nie zostanie właściwie spożytkowana, może dojść w domu do zniszczeń, zwłaszcza czynionych przez szczenięta. Rasa nie nadaje się do życia w kojcu czy budzie, ponieważ potrzebuje towarzystwa ludzi. 

 

Wilczury są odporne na warunki atmosferyczne i dobrze znoszą zmiany temperatur. Nie boją się upałów, nawet w ciepłe dni chętnie będą spędzać czas na zewnątrz. Dzięki podwójnej szacie są odporne na zimno i nie obawiają się chłodu i wilgoci.

 

Pielęgnacja psa rasy owczarek niemiecki

Psy rasy owczarek niemiecki są gatunkiem łatwym w pielęgnacji. Owczarków nie trzeba często kąpać, włosów nie trzeba suszyć suszarką, pamiętając jednak o tym, że w okresie zimowym dobrze jest wykąpać pupila po ostatnim spacerze i pozwolić, by jego sierść zdążyła porządnie wyschnąć przed porannym wyjściem na dwór. Sierść wystarczy wyczesywać metalowym grzebieniem raz na jakiś czas, w okresie linienia zwiększając częstotliwość tej czynności. Owczarki długowłose natomiast powinno się czesać 1-2 razy w tygodniu. Najpierw, podobnie jak owczarki krótkowłose - metalowym grzebieniem, a następnie pudlówką. Linienie u psów rasy owczarek niemiecki, które żyją na wybiegu pojawia się 2 razy do roku. Psy, które mieszkają w domu mogą gubić sierść nawet przez cały rok. Systematycznie należy dbać o pazury i przycinać je, jeśli nie skracają się same. Nie można zapomnieć o higienie zębów (o higienie jamy ustnej przeczytasz na naszym blogu), kontroli oczu i uszu. Ważne są także regularne szczepienia i odrobaczanie. 

 

Żywienie psa rasy owczarek niemiecki

Wilczury bardzo lubią jeść. Trzeba uważać więc, by ich nie przekarmić. Należy zadbać o zbilansowaną dietę i zapewnić psu odpowiednią dawkę ruchu, by nie musieć walczyć z jego nadwagą. Żywienie owczarka niemieckiego dostosować trzeba do jego wieku oraz poziomu aktywności. Dzienną porcję jedzenia najlepiej podzielić na 2-3 posiłki, a po nich zapewnić mu odpoczynek. Psy rasy owczarek niemiecki mają wrażliwy żołądek, dlatego ewentualne zmiany w diecie należy wprowadzać stopniowo. Zadbać trzeba, by w menu naszego psa nie pojawiały się pokarmy powodujące gazy. Jeżeli samodzielnie przygotowujemy naszemu psu posiłki, warto rozważyć uzupełnienie posiłków preparatami chroniącymi stawy oraz probiotykami regulującymi florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Najlepiej skonsultować się w tej kwestii z lekarzem weterynarii.

 

Choroby u psa rasy owczarek niemiecki

Przeciętnie owczarki niemieckie żyją ok. 13 lat, choć oczywiście spotkać można osobniki starsze. Jak u większości dużych psów, u owczarka mogą pojawić się problemy ze stawami biodrowymi i łokciowymi, tzw. dysplazja stawów. Niezwykle ważne jest odpowiednie żywienie szczenięcia, które może zapobiec tym problemom. Psy tej rasy mają skłonność do problemów żołądkowo-jelitowych, problemów z trzustką lub tarczycą. Może wystąpić także rozszerzenie lub skręt żołądka. Są podatne na zapalenia uszu czy zapalenie spojówek. Starsze owczarki mogą cierpieć z powodu nowotworu czy też mieć problemy z kręgosłupem. Częstym problemem u psów dużych ras, jak owczarek niemiecki, są również suche łokcie, tzw. modzele, które powstają na skutek częstego leżenia na przednich łapach i dużej masy ciała psa. Aby złagodzić ten stan polecamy nasz nagradzany balsam rePAWer.

 

Owczarek niemiecki - czy to rasa dla mnie?

Tak, jeśli masz w sobie żyłkę sportowca, umiesz być wymagający, konsekwentny i potrafisz motywować będąc jednocześnie spokojnym i zrównoważonym. Krótkie i rzadkie spacery nie zadowolą psa rasy owczarek niemiecki. Psy będą natomiast idealnymi kompanami pieszych wędrówek, pływania czy joggingu. To pies dla osób, lubiących aktywny wypoczynek. Owczarki niemieckie nie nadają się dla osób, które nie miały doświadczenia w zakresie wychowania psa. Opiekowanie się wilczurem wymaga bowiem podstawowej wiedzy trenerskiej i umiejętności. Źle prowadzony pies może stać się kłopotliwy nie tylko dla domowników, ale także dla otoczenia. Dlatego decydując się na tę rasę powinieneś mieć nie tylko czas, ale i ochotę na aktywne spędzanie czasu ze swoim psem i trenowanie go. Ze względu na swoją potrzebę aktywności owczarek nie sprawdzi się jako towarzysz osób starszych. Wyjątkiem są psy przystosowane do pomocy osobom niepełnosprawnym. Jeśli jednak zdecydujesz się na owczarka możesz być pewien, że stanie się wiernym towarzyszem życia Twojego i Twojej rodziny.Komentarze do wpisu (1)

3 września 2020

piękne psy bardzo kochane, ja polecam tylko zaopatrzyć się w roomba jeśli chodzi o trzymanie w mieszkaniu

Blog - Dbam, naturalnie!
Psia pielęgnacja, psie nowinki i psie ciekawostki by Doganica
Aussie, czyli owczarek australijski

Pieszczotliwie nazywane „aussie” to żywiołowe psy, które rozpoznać można po niezwykle barwnych tęczówkach. Choć trudno w to uwierzyć rasa ta wcale nie ma swoich korzeni w Australii, a najprawdopodobniej w Ameryce. Początki jej jednak nie są do końca znane. Mówi się, że nazwa powstała poprzez nawiązanie do innej rasy psów pasterskich, które w XVIII i XIX wieku przywiezione zostały do Stanów Zjednoczonych z Australii.

Wszystko o uszach Twojego psa

Węch i słuch to dla naszych pupili najważniejsze zmysły, dzięki którym poznają otaczający ich świat. Pies może poruszać uszami, dzięki mięśniom, które się w nich znajdują. To bardzo ważna część psiej komunikacji i sposób wyrażania emocji. Poruszanie uszami jest niezwykle istotne podczas wszelkich spotkań towarzyskich. Także my możemy odczytywać humor naszego przyjaciela zwracając uwagę nie tylko na jego ogon, ale także na jego uszy. 

Ukochana przez Polaków rasa psa - yorkshire terrier

Yorkshire terrier to jedna z najbardziej lubianych przez Polaków ras psów. Teriery te zostały wyhodowane ponad 100 lat temu w północnej Anglii, w hrabstwie Yorkshire i stąd właśnie wzięła się ich nazwa. Rewolucja przemysłowa w XIX wieku zmusiła szkockich robotników do poszukiwania pracy. Dotarli oni na północ Anglii i przywieźli ze sobą niewielkie terriery. Psy te nie jadły dużo, za to dużo i chętnie pracowały, a ich rozmiar pozwalał na szybkie ukrycie ich w kieszeni. Pieski te potrafiły wypłoszyć zwierzynę, tępić szczury i myszy, a także polować. Ze względu na swój rozmiar i uwielbienie w łowieniu gryzoni, były też chętnie zabierane w rejsy. To ponoć właśnie w ten sposób dotarły do innych miejsc na świecie, gdzie zdobyły swoją popularność. 

10 sposobów, jak pomóc psu przetrwać lato

Lato. Czas podróży, beztroskich zabaw na powietrzu, przebywania w ogrodzie. Psy, tak jak i my, kochają tę porę roku! Dla wielu z nich to właśnie ta jest tą ulubioną. To przecież latem częściej jeździ się na rodzinne wycieczki i szaleje w morzu czy jeziorze. 

Najpopularniejsza rasa psa w Polsce - owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki to dość młoda rasa. Pierwsze szczenięta wyhodowano w Niemczech trochę ponad 100 lat temu. Max von Stephanitz eksperymentował z hodowlą psów, by stworzyć następców psów pasterskich, które jednocześnie staną się idealnymi obrońcami. I tak, ze skrzyżowania owczarka wirtemberskiego z owczarkiem turyńskim, powstały owczarki niemieckie, które znamy obecnie.

Psy tej rasy pojawiły się w Polsce jeszcze przed II wojną światową, ale ich hodowla w naszym kraju rozpoczęła się dopiero w latach sześćdziesiątych.

5 sposobów, jak dbać o higienę zębów u psa

Dbanie, by zęby naszego psa były zdrowe wcale nie musi być kłopotliwe. Rynek pełen jest suplementów diety i gryzaków, które w łatwy sposób pomogą nam zadbać o higienę jamy ustnej u naszego przyjaciela. 

Szacuje się, że nawet 80% psów cierpi na choroby zębów i dziąseł. Aby uniknąć tego problemu należy zadbać o odpowiednią profilaktykę. Warto od początku życia psa, dbać o jego uzębienie. Wtedy przez długie lata będzie mógł cieszyć się on zdrowymi zębami. Brak odpowiedniej pielęgnacji może po latach okazać się dużym i trudnym do wyleczenia problemem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl