Mnóstwo fałdek i niebieski język, czyli Shar pei 0
Sharpei

Rasa psa shar pei

Psy rasy shar pei pochodzą z Chin. Niektórzy twierdzą, że rasa ta istniała już podczas panowania dynastii Han, co czyni ją jedną z najstarszych ras świata. Dowodem na to mają być rysunki oraz gliniane posągi psów odnalezione przez archeologów i przypominające psy tej rasy. Shar pei wykorzystywane były jako psy myśliwskie, psy do walki oraz psy stróżujące. Wierzono, że ich czarny język odstraszy nawet diabła. 

W Chinach komunistycznych psy rasy shar pei uznawane były za psy luksusowe i należało płacić za nie wysoki podatek. W tym też czasie niemal przestały istnieć. Jednak w latach 50. XX wieku ponownie odtworzono rasę i wtedy też stworzono jej wzorzec. 

Pierwsze psy rasy shar pei zaczęły pojawiać się w Polsce w połowie lat 80. XX wieku.

 

Wygląd psa rasy shar pei

Łatwo rozpoznać psa rasy shar pei, gdyż mają one na ciele charakterystyczne fałdki, na dużej głowie pomarszczoną skórę i mocno zawinięty ogon. U szczeniąt fałdy są tak duże, że wydają się wręcz nienaturalne. Kiedy pies dorasta, zmarszczek na jego ciele jest mniej. Psy te mają niebieski język i niewielkie uszy w kształcie muszelek. Są masywnej budowy ciała, mają krótką, szorstką sierść niemal bez podszerstka. 

Unsplash.com Shar pei

Występują w dwóch wariantach: brush coat z bardziej miękką i dłuższą sierścią oraz horse coat z sierścią bardzo krótką. Sierść, która jest dłuższa niż 2,5 cm, nie jest zgodna ze wzorcem rasy. Mogą występować w wielu odcieniach, jednak zawsze powinien być to kolor jednolity (biały oraz łaciaty/podpalany nie są uznane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną). Dopuszczalne jest przyciemnienie na grzbiecie, uszach oraz jaśniejsze uda i ogon. Możemy spotkać psy czarne, niebieskie czy kremowe. Dorosły przedstawiciel rasy osiąga w kłębie wysokość do 51 cm i waży ok. 18 kg.

 

Charakter psa rasy shar pei

Shar pei to opanowany indywidualista. Uparciuch. Jest inteligentny, ale ciężko zmotywować go do nauki, szczególnie kiedy będziemy zbyt surowi. Mocno przywiązany do swojego opiekuna. Niezależnie od tego, czy opiekun jest domatorem, czy człowiekiem aktywnym, shar pei przystosuje się do jego stylu życia. Świetnie też wpasuje się w rodzinę z ze starszymi dziećmi. Nie przepada za zabawą, jednak powinno się go do niej zachęcać. To czuła i opiekuńcza rasa, zdystansowana do osób, których nie zna i które nie budzą w nim zaufania. 

Psy rasy shar pei nie są szczególnie szczekliwe. Dobrze prowadzone nie będą też wykazywały agresji, ale swoją postawą odstraszą nieproszonych gości. 

Nie są to psy stworzone do życia pod jednym dachem z kotem czy psami. Aby shar pei mógł mieszkać z innym zwierzakiem, najlepiej byłoby, by się razem wychowywały. Jest psem dominującym, dlatego przy spotkaniach z innymi psami należy zachować ostrożność.

 

Potrzeby psa rasy shar pei

Psy rasy shar pei mogą bez problemu żyć w mieszkaniu, a także przyzwyczajone od małego do zostawania bez opieki, nie będą miały z tym problemu. Ze względu na swą wrażliwość na warunki atmosferyczne nie nadają się natomiast do życia na zewnątrz. Nie jest to rasa szczególnie aktywna i raczej nie bywają sportowcami. W zupełności wystarczają im 3 spacery dziennie, podczas których pozwolimy im na wybieganie się i dokładne obwąchanie okolicy. 

Unsplash.com Shar pei

Jeśli boisz się, że wyprowadzanie psa w deszcz nie będzie przyjemne, nie musisz się martwić. Ten czyścioszek pewnie szybko załatwi swoje potrzeby i wróci do domu, bo wilgoć, brud i błoto to coś, za czym wyjątkowo nie przepada. To pewnie też dlatego mało chętnie wchodzą do wody i pływają. 

Niezwykle ważna jest odpowiednia socjalizacja szczeniaków. Psy te powinny często przebywać z innymi psami, z innymi ludźmi oraz w nowych miejscach tak, by stało się to dla nich naturalne. 

 

Pielęgnacja psa rasy shar pei

Pielęgnacja psów tej rasy nie należy do skomplikowanych. Sierść można wyczesywać raz na jakiś czas szczotką z włosia, gumową rękawicą lub szczotką Easy Groom. W okresie linienia należy robić to częściej. Psy kąpiemy jedynie w razie wyraźnej potrzeby, korzystając z szamponu dla psów krótkowłosych. 

Jak u każdej rasy, regularnie należy dbać o higienę zębów i uszu (shar pei ma tendencję do zapaleń) oraz o pazury. Shar pei mogą mieć też ciasno zwinięty ogon, należy wtedy pilnować tego miejsca i oczyszczać je, aby zapobiec infekcji. Codziennie też powinno się kontrolować oczy. Niektóre psy mające mocno pomarszczoną skórę w okolicach oczu mogą dużo łzawić. Jeśli twój pies ma także masywne fałdy na ciele, podobnie jak z ogonem, należy je często kontrolować i czyścić w razie potrzeby. Do ich przemywania i osuszania sprawdzą się ręczniki, a czyste fałdki można posmarować balsamem MuzzleDazzle.

Psy rasy shar pei nie przepadają ani za upałami, ani za niskimi temperaturami. Należy zadbać więc, by latem nasz pies nie przebywał zbyt dużo na słońcu i zawsze miał dostęp do cienia. Na zimę natomiast warto kupić mu ciepłe ubranko, by spacery stały się dla niego przyjemniejsze. Jest w stanie dostosować się do panujących warunków pogodowych, ale najszczęśliwszy będzie w umiarkowanym i suchym klimacie. 

 

Żywienie psa rasy shar pei

Psy rasy shar pei mają skłonność do tycia, należy więc szczególnie zadbać o to, co wpada do ich miski oraz należy pamiętać o odpowiedniej ilość spacerów i ruchu. Zawartość białka w karmie nie powinna być zbyt wysoka (ok. 20%). Jego nadmiar prowadzić może do problemów ze skórą, nerkami czy stawami. Dzienną porcję pożywienia dobrze jest podzielić psu na dwie dawki podawane rano i wieczorem. Jeśli nie wiesz jaką karmę wybrać, skonsultuj się z ekspertem. Ważne jest, by pies miał stały dostęp do wody pitnej, wymienianej codziennie.  

 

Choroby psa rasy shar pei

Psiaki te żyją z reguły ok. 12 lat i nie są szczególnie chorowitą rasą. Do najczęstszych problemów zdrowotnych shar pei zaliczamy infekcje skórne oraz problemy z oczami. Popularną chorobą wśród przedstawicieli tej rasy jest też gorączka shar pei (FSF), która objawia się powracającą wysoką temperaturą oraz opuchlizną i bólem stawów i nosa. Może zdarzyć się też dysplazja stawów.

 

Shar pei – czy to rasa dla mnie?

Nietypowy wygląd shar pei sprawia, że jest często wybieraną rasą. Warto jednak pamiętać, że są to psy dość wymagające (szczególnie samce). Jeśli nie jesteś wprawiony w opiece i szkoleniu psów, możesz mieć trudności, by sobie poradzić. Należy też pamiętać, że w przeszłości rasa ta była wykorzystywana do walk. Brak socjalizacji i odpowiedniego szkolenia może więc doprowadzić do tego, że pies stanie się niebezpieczny, a jego uparty charakter może sprawiać trudność niedoświadczonym jeszcze opiekunom. Jeśli jednak wiesz, co robisz, pies ten będzie oddanym i kochającym psem rodzinnym (także w rodzinie z dziećmi). 

Komentarze do wpisu (0)

Blog - Dbam, naturalnie!
Psia pielęgnacja, psie nowinki i psie ciekawostki by Doganica
A czy Twój pies ma dobrego nosa?

Natura wyposażyła naszych czworonożnych przyjaciół w niemal idealny zmysł węchu. Jeśli masz psa, być może zauważyłeś już, że potrafi on wyczuć coś dużo wcześniej od Ciebie. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak funkcjonuje jego nos? Jak o niego dbać, żeby służył psu jak najdłużej? Kiedy wiadomo, że dzieje się coś niedobrego i jak sobie z tym radzić? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące cię pytania.

Żółta Wstążka

W 2012 roku w Szwecji powstał projekt Yellow Dog – Żółta Wstążka. Ta międzynarodowa inicjatywa działająca w wielu krajach na świecie niedawno pojawiła się też w Polsce.

Żółta wstążka to nie ozdoba. 

Żółta wstążka, kokarda, apaszka czy nawet mucha przyczepiona do obroży, szelek lub smyczy psa nie jest ozdobą, a ma być systemem ostrzegania i być znakiem dla innych, że nasz pies nie chce / nie lubi / nie powinien wchodzić w interakcje z obcymi ludźmi czy innymi psami. Jest informacją, że nasz pies potrzebuje więcej przestrzeni. 

Rasa psa chihuahua 

Mały piesek z wielkim ego. Przez swój rozmiar rzadko brany jest na poważnie, a to przecież pies z krwi i kości i nigdy nie powinien być traktowany jak zabawka. Psiakom rasy chihuahua ciężko się oprzeć.

Na czym polega dogoterapia?

Badania przeprowadzone przez dr Erikę Friedman wykazały, że pacjenci szpitalni, na których w domu czekał zwierzak, byli bardziej zmobilizowani do walki o życie i powrotu do siebie. Nawet do tego stopnia, że pies lub kot mobilizował bardziej od kochającego partnera czy rodziny. 

Doodle, labradoodle, goldendoodle, co to za rasa psa?

Doodle stają się coraz bardziej popularne wśród miłośników psów. Szczególnie wśród alergików, gdyż mówi się, że nie gubią sierści i nie uczulają. Mówi się także, że są mądre i przyjazne. Do tego są śliczne. Brzmi, jak pies idealny, ale czy tak jest?

Mnóstwo fałdek i niebieski język, czyli Shar pei

Psy rasy shar pei pochodzą z Chin. Niektórzy twierdzą, że rasa ta istniała już podczas panowania dynastii Han, co czyni ją jedną z najstarszych ras świata. Dowodem na to mają być rysunki oraz gliniane posągi psów odnalezione przez archeologów i przypominające psy tej rasy. Shar pei wykorzystywane były jako psy myśliwskie, psy do walki oraz psy stróżujące. Wierzono, że ich czarny język odstraszy nawet diabła. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl