Wizyta u groomera - co musisz wiedzieć? 0
Wizyta u groomera

Groomer, kto to w ogóle jest?

Słowo groomer pochodzi od angielskiego słowa groom, które oznacza pielęgnację. 

Groomer to nikt inny, jak psi fryzjer i stylista. Osoba, która zajmuje się pielęgnacją sierści zwierząt domowych - kąpielą i strzyżeniem, ale też obcinaniem pazurów oraz higieną uszu i łap. Warto zauważyć, że nie chodzi tu jedynie o psy, ale także o koty czy małe domowe gryzonie. 

Groomer może też profesjonalnie przygotować naszego psa na wystawę.  

Jakie rasy chodzą do groomera?

Jeszcze niedawno z psich salonów fryzjerskich korzystali jedynie właściciele psów wystawowych i psów małych ras. Te z racji długich, szybko rosnących włosów wymagają intensywnej pielęgnacji, a nie każdy ma na to czas i warunki. W tej chwili do salonów zgłaszają się właściciele wszystkich ras psów. Klientami mogą być zarówno duże psy, tj. owczarek niemiecki, golden retriever czy bernardyn jak i maltańczyki, shih tzu, sznaucer czy spaniel. Może niekoniecznie każdy pies potrzebuje strzyżenia, ale czyszczenie uszu, obcinanie paznokci czy kąpiel, dotyczą przecież psa każdej rasy.

Wizyta u groomera

Jak wybrać salon?

Zanim podejmiesz decyzję o zostawieniu psa w konkretnym salonie powinieneś dokładnie przyjrzeć się pracy danego groomera.

  • Czy bierze udział w szkoleniach i wystawach?
  • Czy wie, jak należy zadbać o futro rasy twojego psa?
  • Jak wyglądają psy wychodzące z salonu?
  • Czy może są zgolone do skóry, mają ranki?
  • Czy groomer kąpie psa przed strzyżeniem?
  • Jak dba o czystość swojego miejsca pracy i sterylność narzędzi?

Przeczytaj opinie w internecie o potencjalnym miejscu, porozmawiaj z innymi psiarzami w okolicy, może ktoś zna groomera, którego mógłby polecić. 

Jeśli jesteś zadowolony z wizyty w danym salonie, najlepiej byłoby zaprowadzać Twojego psa na regularne wizyty w to samo miejsce. Dzięki temu pies będzie wracał do gabinetu, który nie jest mu obcy i będą mogły zająć się nim osoby, które już poznał. To będzie dla niego o wiele mniejszy stres. 

Jak przygotować psa na wizytę u groomera?

Najlepiej, jeśli jest to możliwe, przyzwyczajać psa do wizyt u groomera już od pierwszych miesięcy jego życia. Większość salonów powinna mieć w swojej ofercie wizytę adaptacyjną. Takie spotkanie pozwoli Twojemu psu oswoić się z nową osobą, która ma się nim zajmować, a także z nowym nieznanym mu do tej pory miejscem i zapachami. Na spotkaniu, pies będzie mógł zapoznać się ze stołem groomerskim oraz innymi urządzeniami i narzędziami, jakie znajdują się w gabinecie. Na takiej wizycie zapoznawczej groomer wykona też podstawową pielęgnację - zadba o oczy, uszy, a także o pazury Twojego pupila. 

Także dorosłe psy można przyzwyczaić do wizyty w salonie groomerskim. Zanim jednak zdecydujesz się na psiego fryzjera, warto jest poćwiczyć z psem w domu i regularnie dbać o higienę psa. Nie zapominaj o kąpielach, regularnym szczotkowaniu, dbaniu o zęby, uszy i pazury Twojego podopiecznego. Jeśli pies przyzwyczajony jest do szczotki i suszarki na pewno lepiej zniesie wizytę w salonie i nie będzie ona tak stresująca. 

Aby wizyta u groomera przebiegła dla wszystkich w miarę spokojnej atmosferze, przed terminem warto zadbać o dobre samopoczucie naszego pupila. Weź swojego czworonoga na krótki spacer, by miał szansę załatwić swoje potrzeby i rozładować choć trochę swojej energii. Nie karm psa tuż przed wyjściem z domu, bo w stresie może nawet zwymiotować. Zabierz natomiast ze sobą smakołyki, które dasz mu, kiedy już zjawicie się na miejscu. Pamiętaj też, by przekazać groomerowi wszelkie istotne informacje o stanie zdrowia Twojego psa, ranach, znamionach na które trzeba uważać, czułych miejscach, czy o ogólnym zachowaniu twojego pupila. Wszystkie te informacje ułatwią pracę groomerowi, a Twój pies będzie odpowiednio zaopiekowany. Porozmawiaj z fryzjerem także o swoich oczekiwaniach w wyglądzie swojego psa. 

Jako świadomy właściciel powinieneś też zostawić psa w salonie samego i odebrać go po zakończonym zabiegu. Psy w obecności opiekuna mogą być mało posłuszne i rozproszone co będzie utrudniać pracę groomera i może skończyć się nawet skaleczeniem. 

Ile to trwa?

Pobyt Twojego psa w salonie może trwać nawet do trzech godzin w zależności od rasy, wielkości i stanu sierści pupila. Ważne jest by nie poganiać fryzjera. By pies dobrze czuł się w salonie, czynności nie mogą być wykonywane w pośpiechu, a groomer musi mieć czas, by „dogadać się” z naszym psem. 

Ile to kosztuje?

Koszt takiej usługi często jest uzależniony od wielu czynników: stanu sierści naszego pupila, doświadczenia i umiejętności groomera, marki salonu, jego wielkości oraz lokalizacji. Ceny mogą wahać się przy małych psach od 50-150 zł, a przy dużych koszt może wynosić nawet 500 zł. Jeśli groomer przygotowuje naszego psa na wystawę według obowiązujących wzorców, wtedy koszt takiej usługi również będzie wyższy. Najlepiej skontaktować się z wybranym przez nas salonem i tam uzyskać szczegółowe informacje.  

Wizyta u groomera podczas pandemii.

W obecnym czasie groomerzy mogą pracować niemalże normalnie. Psy nie przenoszą koronawirusa, ważne jest natomiast ograniczenie kontaktu między groomerem a właścicielem podczas przekazywania pupila. Warto też przed wizytą, a także po niej, uprać obrożę i smycz naszego psa, pamiętać o rękawiczkach, maseczkach i dezynfekcji. 

Kiedy więc my mamy trudności z wizytą w salonie fryzjerskim, nasze psy mogą bez problemu korzystać z psich spa.

Komentarze do wpisu (0)

Blog - Dbam, naturalnie!
Psia pielęgnacja, psie nowinki i psie ciekawostki by Doganica
Jak przyzwyczaić psa do zabiegów pielęgnacyjnych?

Czy na samą myśl o kąpieli i strzyżeniu Twojego psa oblewa cię zimny pot? Czy po raz kolejny mruczysz pod nosem, że następnym razem oddasz psa do groomera, żeby mieć z głowy te czynności? Rwiesz włosy z głowy? Twój pies wyskakuje Ci z wanny i ucieka przed szczotką? A widok nożyczek paraliżuje Was oboje? 

Rasa psa labrador retriever

Labradory to wygrywająca w rankingach popularności rasa psów. Nie tylko w Europie, ale także w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Pochodzą z Wielkiej Brytanii, a właściwie zostały przywiezione do kraju przez brytyjskich marynarzy, najprawdopodobniej z okolic Nowej Funlandii, czyli wschodniego wybrzeża Kanady. Pierwsze psy dotarły do Europy na początku XIX wieku. Na początku były pomocnikami rybaków lecz bardzo szybko zauważone zostały wśród arystokracji. Okazało się bowiem, że psy te dzięki wyśmienitemu węchowi oraz delikatnemu chwytowi sprawdzały się jako psy myśliwskie i były idealne podczas polowań na dzikie ptactwo. Mówi się, że dobrze wyszkolony labrador potrafi w nienaruszonym stanie przenieść w pysku surowe jajko. 

Wizyta u groomera - co musisz wiedzieć?

Jeszcze niedawno z psich salonów fryzjerskich korzystali jedynie właściciele psów wystawowych i psów małych ras. Te z racji długich, szybko rosnących włosów wymagają intensywnej pielęgnacji, a nie każdy ma na to czas i warunki. W tej chwili do salonów zgłaszają się właściciele wszystkich ras psów. Klientami mogą być zarówno duże psy, tj. owczarek niemiecki, golden retriever czy bernardyn jak i maltańczyki, shih tzu, sznaucer czy spaniel. Może niekoniecznie każdy pies potrzebuje strzyżenia, ale czyszczenie uszu, obcinanie paznokci czy kąpiel, dotyczą przecież psa każdej rasy.

Aussie, czyli owczarek australijski

Pieszczotliwie nazywane „aussie” to żywiołowe psy, które rozpoznać można po niezwykle barwnych tęczówkach. Choć trudno w to uwierzyć rasa ta wcale nie ma swoich korzeni w Australii, a najprawdopodobniej w Ameryce. Początki jej jednak nie są do końca znane. Mówi się, że nazwa powstała poprzez nawiązanie do innej rasy psów pasterskich, które w XVIII i XIX wieku przywiezione zostały do Stanów Zjednoczonych z Australii.

Wszystko o uszach Twojego psa

Węch i słuch to dla naszych pupili najważniejsze zmysły, dzięki którym poznają otaczający ich świat. Pies może poruszać uszami, dzięki mięśniom, które się w nich znajdują. To bardzo ważna część psiej komunikacji i sposób wyrażania emocji. Poruszanie uszami jest niezwykle istotne podczas wszelkich spotkań towarzyskich. Także my możemy odczytywać humor naszego przyjaciela zwracając uwagę nie tylko na jego ogon, ale także na jego uszy. 

Ukochana przez Polaków rasa psa - yorkshire terrier

Yorkshire terrier to jedna z najbardziej lubianych przez Polaków ras psów. Teriery te zostały wyhodowane ponad 100 lat temu w północnej Anglii, w hrabstwie Yorkshire i stąd właśnie wzięła się ich nazwa. Rewolucja przemysłowa w XIX wieku zmusiła szkockich robotników do poszukiwania pracy. Dotarli oni na północ Anglii i przywieźli ze sobą niewielkie terriery. Psy te nie jadły dużo, za to dużo i chętnie pracowały, a ich rozmiar pozwalał na szybkie ukrycie ich w kieszeni. Pieski te potrafiły wypłoszyć zwierzynę, tępić szczury i myszy, a także polować. Ze względu na swój rozmiar i uwielbienie w łowieniu gryzoni, były też chętnie zabierane w rejsy. To ponoć właśnie w ten sposób dotarły do innych miejsc na świecie, gdzie zdobyły swoją popularność. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl