Zapalenie ucha u psa – objawy, zapobieganie, leczenie 0
Zapalenie ucha u psa – objawy, zapobieganie, leczenie

Zapalenie ucha u psa, choć początkowo nie daje wyraźnych objawów, nieleczone może rozwinąć się w bardziej zaawansowane schorzenie, dlatego nie należy bagatelizować nawet najmniejszych zmian w zachowaniu swojego pupila. Na co jednak zwracać szczególną uwagę, gdy podejrzewa się infekcję narządu słuchu u czworonoga? Czy zapalenie ucha u psa zawsze wymaga pomocy weterynaryjnej? Tu znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Skąd się bierze zapalenie ucha u psa?

Zapalenie ucha jest chorobą, która dotyczy psów w każdym wieku i każdej rasy, a co istotniejsze, może mieć wiele różnych przyczyn. Znalezienie tej odpowiedniej jest istotne z punktu widzenia dalszego leczenia, dlatego lepiej nie próbować kurować infekcji ucha u czworonoga domowymi metodami, tylko skorzystać z porady lekarza weterynarii.

Niektóre przypadki zapalenia ucha u psa mają podłoże bakteryjne lub grzybicze – źle osuszony, wilgotny kanał słuchowy stwarza idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych, które są często odpowiedzialne za rozwój infekcji. Wśród dalszych przyczyn mogą pojawić się pasożyty, urazy, nieprawidłowa pielęgnacja, czy alergie i choroby przewlekłe, w tym zaburzenia hormonalne oraz nowotwory. Relatywnie dużo zapaleń ucha u psa jest również następstwem dostania się do kanału słuchowego ciała obcego, na przykład źdźbła trawy.

Zapalenie ucha u psa – objawy

Pies, za pomocą swojego zachowania, zawsze sygnalizuje, że coś mu dolega. Niekiedy początki choroby dają tak łagodne symptomy, że tylko bardzo uważni opiekunowi zauważą, że dzieje się coś złego. Jednak jak to się ma do infekcji narządu słuchu? Jakie są objawy zapalenia ucha u psa?

Tym, co trzeba wiedzieć o tym schorzeniu i jego objawach, to to, że początek infekcji pies sygnalizuje w sposób instynktowny, gdy zupełnie bezwiednie zaczyna szczególnie interesować się uszami. Wśród rzeczy, które powinny zaniepokoić, można wymienić:

  • uporczywe drapanie się w okolicy uszu,

  • potrząsanie głową,

  • ocieranie się głową o domowe sprzęty, ściany, czy podłogę,

  • przechylanie głowy – w przypadku infekcji jednostronnej pies przechyla głową na tę stronę, na której znajduje się chore ucho, natomiast gdy zakażenie dotyczy obydwu uszu, zwierzę przechyla głowę raz w jedną, a raz w drugą stronę,

  • ogólny niepokój,

Gdy infekcja już się rozwinęła, można zaobserwować również:

  • obrzęk małżowiny,

  • strupy i zaczerwienienie uszu,

  • wydzielinę z kanału słuchowego.

Leczenie zapalenia ucha u psa

Ze względu na to, że zapalenie ucha u psa może mieć nie jedno, a wiele różnych podłoży, po zauważeniu niepokojących zmian w zachowaniu czworonoga, najlepiej jest udać się do weterynarza, który określi, co przyczyniło się do powstania infekcji i zastosuje odpowiednie leczenie, a w razie konieczności usunie ciało obce w bezpieczny sposób. Infekcje bateryjne i grzybicze leczy się odpowiednio dobranymi antybiotykami, natomiast w przypadku znalezienia pasożytów w przewodzie słuchowym, stosuje się dostosowane leki przeciwpasożytnicze.

Aby leczenie zapalenia ucha u psa przyniosło zamierzony skutek i zakończyło się sukcesem, należy przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza i nie przerywać zleconej kuracji, nawet gdy nastąpi wyraźna poprawa. Nieleczone lub niedoleczone zapalenie ucha u psa może doprowadzić do nawrotu choroby, lub poważniejszych powikłań, w tym do konieczności interwencji chirurgicznych lub nawet utraty słuchu.

Zapalenie ucha u psa – jak mu zapobiegać?

W odniesieniu do zapalenia ucha u psa doskonale sprawdza się stare porzekadło, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Pomimo tego, że do jego wystąpienia może przyczynić się wiele różnych czynników, w tym również kształt ucha i jego budowa anatomiczna, to w dużej części przypadków istnieje możliwość ograniczenia ryzyka infekcji narządu słuchu poprzez właściwą pielęgnację.

Bardzo ważne jest, by po każdej kąpieli, czy innym rodzaju kontaktu uszu z wodą, dokładnie osuszyć przewód słuchowy tak, by nie stwarzać bakteriom i grzybom warunków do rozwoju. Warto również zdawać sobie sprawę, że uszu psa nie powinno czyścić się w ramach profilaktyki, a wtedy gdy są brudne, przy czym nie należy czekać, aż woskowiny będzie zbyt dużo, bo to może powodować dyskomfort, a nawet ból u zwierzęcia. Podejmując się tej czynności, najlepiej jest używać specjalnych płynów i patyczków. Jeśli nie wiesz, które preparaty do pielęgnacji uszu sprawdzają się najlepiej, w sklepie Doganica znajdziesz wszystko, co potrzebne, żeby w bezpieczny sposób zadbać o uszy swojego pupila. Z racji na kształt uszu i budowę anatomiczną, pewne rasy psów wymagają częstszej kontroli i pielęgnacji.

Komentarze do wpisu (0)

Blog - Dbam, naturalnie!
Psia pielęgnacja, psie nowinki i psie ciekawostki by Doganica
Modzel u psa – co to jest, zapobieganie, leczenie

Modzel u psa, inaczej odgniotki, to określenie na czarne zgrubienia pojawiające się na łokciach, i niekiedy kolanach. Choć większość zmian tego typu nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia zwierzęta, nie należy ich bagatelizować. Skąd się jednak biorą modzele u psa? Czy ta przypadłość może dotknąć każde zwierzę? I przede wszystkim – jak je leczyć? Zobacz, co musisz o tym wiedzieć!

Kamień nazębny u psa – jak zadbać o zdrowe zęby pupila?

Na zębach twojego psa pojawił się trudny do usunięcia nalot? Nie wpadaj w panikę! Choć kamień nazębny u psa może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych, łatwo mu zaradzić odpowiednią higieną jamy ustnej. Zobacz, jak dbać o zęby swojego pupila i poradzić sobie z kamieniem u psa, gdy już się pojawi.

Pryszcze u psa – przyczyny, objawy, leczenie

Ze względu na podobieństwo w budowie skóry, u psów i innych zwierząt domowych, tak samo, jak u ludzi, mogą pojawić się pryszcze i trądzik. Choć u zwierząt stanowią one przede wszystkim defekt kosmetyczny, nie należy ich bagatelizować, zwłaszcza w przypadku objawów o dużym nasileniu lub braku reakcji na stosowane leczenie. Zobacz, co zrobić, jeśli zauważysz pryszcza u psa oraz kiedy warto skonsultować to z lekarzem weterynarii.

Pasożyty u psa – jak się ich pozbyć?

Psie pasożyty mogą przysporzyć naszemu psu oraz nam wielu nieprzyjemności. Co zrobić, by się przed nimi ustrzec oraz jak sobie z nimi poradzić, jeśli mimo wszystko się pojawią? Dowiesz się tego z dzisiejszego artykułu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl